Reprezentácia REPREZENTÁCIA MUŽI MS 2010 Slováci na kvalifikácii na MS - II.fáza

Slováci na kvalifikácii na MS - II.fáza

Poprad 31. mája 2009 (TASR) -  V súboji dvoch nezdolaných tímov a po sobote už istých postupujúcich do III. fázy (14.-16. augusta), vyhrali nad Nemeckom po tuhom boji 3:2 a ako víťaz skupiny tak budú v auguste hrať v K-skupine v Katoviciach s Poľskom, Francúzskom a tretím tímom z G-skupiny Slovinskom.
Nemci ako druhý tím pôjdu do I-skupiny (dejisko ešte neurčené), kde sa stretnú s Ruskom a prvým a tretím tímom z H-skupiny (Fínsko a Belgicko).

Slovensko - Nemecko 3:2 (23, -21, -19, 22, 12)
123 minút, rozhodovali Piaseckij (Bielorus.), Sodja (Rak.), 2000  divákov 
Slovensko: Masný, Kohút, Joščák, Sopko, Nemeck, L.Diviš (libero Pipa, Zaťko, Piovarči, Janušek, Bencz)

Vstup do zápasu zvládli lepšie slovenskí volejbalisti, keď len v jeho úvode bolo 2:2. Potom sa domáci ujali vedenia 4:2, neskôr viedli aj o tri a najviac o päť bodov (17:12). Za stavu 24:20 ale nevyužili postupne tri setbaly, až štvrtý pri 24:23 znamenal vedenie 1:0. Nemci v tej chvíli stratili v Poprade vôbec svoj prvý set.

V druhom sete sa karta otočila a od začiatku boli stále vo vedení Nemci. Slovenskí volejbalisti len doťahovali. Hoci sa im viackrát podarilo vyrovnať, posledný raz na 19:19, koncovku setu ich súper zvládol lepšie, keď za stavu 24:21 premenil hneď svoj prvý setbal.

V treťom sete viedli Slováci len v jeho úvode (2:1, 3:2, 4:3), potom už držali kontrolu nad jeho vývojom Nemci. Presadzovali sa tvrdým podaním a taktiež kvalitným útokom i dobrou obranou na sieti. Postupne ich vedenie narástlo na rozdiel šiestich bodov (16:10) a bez väčších problémov ho týmto rozdielom doviedli do konca a ujali sa vedenia 2:1.

Vo štvrtom sete sa však slovenskí hráči dokázali zmobilizovať a prehrávali len na jeho začiatku (2:3). V ďalšom priebehu si vypracovali trojbodové vedenie a to si s menšími problémami držali až do záveru, keď zásluhou najlepšie útočiaceho hráča Nemca premenili hneď prvý setbal a na rad prišiel piaty set.

V ňom získali prvý bod Nemci, ale potom až do stavu 7:7 viedli Slováci. Za toho stavu Nemec útočil mimo a otáčali sa strany za stavu 8:7 pre Nemecko. Vedenie Nemcov trvalo len do stavu 9:9, potom mali vždy o bod navrch domáci a za stavu 14:12 sa dostali k prvému mečbalu a ten hneď aj dobrým blokom premenili vo víťazstvo.
Poprad 30. mája (TASR) - Slovenskí volejbalisti zvíťazili aj v druhom zápase kvalifikácie na budúcoročné MS v Taliansku s Chorvátskom 3:1. Výhra nad ním zároveň znamená, že už majú istotu postupu do III. fázy (14.-16. augusta) a v nedeľňajšom záverečnom súboji dvoch nezdolaných súperov Slovensko - Nemecko pôjde už len o to, kto postúpi ako víťaz do K-skupiny v Katoviciach, kde už čakajú Poľsko, Francúzsko a pribudne tretí tím z G-skupiny (Portugalsko, Rumunsko, Dánsko, Slovinsko, Grécko), alebo ako druhý pôjde do I-skupiny s ešte neurčeným organizátorom k Rusku a kde pribudnú ešte víťaz a tretí tím z H-skupiny (ČR, Belgicko, Fínsko, Čierna Hora, Ukrajina). Nemecko ani v druhom stretnutí nestratilo set, keď po 3:0 s Chorvátskom vyhralo v sobotňajšom prvom súboji rovnakým pomerom setov aj nad Bieloruskom.

Slovensko - Chorvátsko 3:1 (-22, 14, 21, 20)  
Slovensko: Masný, Kohút, Joščák, Sopko, Nemec, L.Diviš (libero Pipa, Bencz, Zaťko, Piovarči)

Bez zraneného Ogurčáka a pod dojmom dôležitosti tohto súboja, nastúpli slovenskí volejbalisti do zápasu dosť nervózni. Z toho pramenili na ich strane chyby, ktoré súper nekompromisne trestal. Od začiatku mali Chorváti mierne navrch a postupne ich vedenie narástlo až na rozdiel piatich bodov (16:11). S pribúdajúcou koncovkou sa však domácim podarilo set zdramatizovať a stiahli súperove vedenie až na rozdiel bodu (22:21). Chorváti si však záver setu postrážili a druhý setbal za stavu 24:22 znamenal ich vedenie 1:0.

V úvode druhého setu prišlo aj prvé slovenské vedenie (2:1, 3:2, 4:3), na ktoré súper okamžite reagoval vyrovnaním. Následne sa domácim podaril menší trhák (6:3) a hoci Chorváti stále "hrýzli" (6:5, 8:7, 9:8), prišla rozhodujúca fáza tejto časti hry (13:8). Na slovenskú stranu prišla pohoda, na sieti začal byť neudržateľný Nemec a set sa tak stal jasnou záležitosťou Zaniniho zverencov. Tí sa dostali k prvému setbalu za stavu 24:13, využili však druhý a vyrovnali na 1:1.

Začiatok tretieho setu vyzeral na pokračovanie záveru druhého. Slováci záskali rýchlo vedenie 3:0, neskôr 7:3. Lenže následne prišli chyby na prijme podania a zrazu bolo 7:7 a neskôr aj 12:12. V závere setu viedli slovenskí volejbalisti o päť bodov (22:17). Chorvátom sa ešte set podarilo zdramatizovať (22:20), ale hlavne úspešnými blokmi dotiahli Slováci set do víťaznej koncovky a vedenia 2:1.

V štvrtom sete s výnimkou úvodu (1:2) boli vo vedení stále slovenskí hráči a s menšími problémami s blížiacim sa záverom ho doviedli do víťazného konca a k postupu do tretej fázy.  

Poprad 29. mája (TASR) - Vydretým víťazstvom 3:2 nad Bieloruskom vstúpili v piatok slovenskí volejbalisti do II. fázy kvalifikácie o postup na svetový šampionát 2010 v Taliansku. Zverenci trénera Emanuele Zaniniho tak urobili prvý krok k postupu do tretej fázy (14.-16. augusta), do ktorej sa z popradskej skupiny prebojujú prvé dva tímy. Víťaz bude hrať v K-skupine v Katoviciach, kde už na svojich súperov čakajú Poľsko, Francúzsko a pribudne aj tretí tím z G-skupiny (Grécko, Portugalsko, Slovinsko, Dánsko, Rumunsko), druhý tím pôjde z Popradu do I-skupiny, ktorej organizátor ešte nie je známy a istým účastníkom je už Rusko. Ďalší dvaja - víťaz a tretí -  pribudnú z H-skupiny (ČR, Fínsko, Ukrajina, Belgicko, Čierna Hora). V sobotu ich čaká o 19.00 Chorvátsko, ktoré v prvom piatkovom stretnutí prehralo s Nemeckom 0:3.

Slovensko - Bielorusko 3:2 (18, 27, -22, -19, 11)
Slovensko: Masný, Kohút, Joščák, Ogurčák, L.Diviš, Nemec, libero Pipa (Zaťko, Bencz, Piovarči, Janušek)

Úvodný set bol od začiatku vyrovnaný, mierne navrch mali slovenskí volejbalisti. Pri prvom technickom oddychovom čase viedli 8:6, potom sa postupne začala prejavovať ich lepšia obrana a razantnejší útok a vedenie narástlo až na rozdiel 7 bodov (22:15). Za stavu 24:18 získali domáci prvý setbal a hneď ho aj využili vo vedenie 1:0.

Druhý set bol ešte vyrovnanejší aj preto, že na slovenskej strane sa objavili viaceré chyby. Obaja súperi sa od začiatku ťahali o každý bod, ani jednému sa nepodarilo odskočiť viac ako na rozdiel jedného bodu. Až po druhom oddychovom čase získali Bielorusi vedenie 18:15. To sa Slovákom podarilo vzápätí vyrovnať, Bielorusi však znova kontrovali a získali vedenie 20:18. V závere setu prehrávali slovenskí hráči 21:24. Podarilo sa im odvrátiť tri súperove setbaly, ďalší ešte za stavu 24:25. Potom síce nevyužili dva setbaly oni, ale tretí za stavu 28:27 už znamenal slovenské vedenie 2:0.

Rovnaký scenár mal od úvodu aj tretí set. Až do stavu 7:7 sa obaja súperi znova naťahovali o každý bod. Potom Bielorusi skvalitnili obranu a postupne ušli na rozdiel štyroch bodov (12:16). Slovákom sa však podarilo vyrovnať (20:20), Bielorusi tentoraz ale koncovku zvládli lepšie a podarilo sa im znížiť na 1:2.

V štvrtom sete si slovenskí volejbalisti vypracovali až štvorbodové vedenie (10:6), ale chyby na príjme v ďalšom priebehu znamenali vyrovnaný stav 13:13. Bielorusi sa v tých chvíľach presadzovali kvalitnou obranou na sieti i tvrdým útokom a dostali sa do trojbodového vedenia (14:17, 15:18). Hoci sa im ho podarilo stiahnuť (17:18, 18:19), Bielorusi si koncovku setu postrážili a rozhodnúť musel piaty set.

V ňom po vyrovnanom úvode (5:5) sa otáčali strany za slovenského vedenia 8:5. Bielorusom sa ale podarilo znížiť na 8:7, neskôr aj na 10:9. Za toho stavu sa domácim podarilo odskočiť na tri body (12:9, 13:10), ale záver si postrážili a za stavu 14:11 úspešným blokom rozhodli.