Reprezentácia REPREZENTÁCIA MUŽI EL 2009 Slovensko v EL 2009 štvrté

Slovensko v EL 2009 štvrté

Portimao 19. júla 2009 (TASR) - V nedeľňajšom súboji o bronz v portugalskom Portimau podľahli Slováci domácej reprezentácii hladko 0:3 a nenadviazali tak na bronz z predminulého a zlato z predošlého ročníka.    

Európska liga, Final Four:
      o bronz:
      Portugalsko - Slovensko 3:0 (22, 23, 21)
      Portugalsko: Jose, Violas, Lopes, V. Sequiera, E. Sequiera, Cruz - libero Casas (Fidalgo).
      Slovensko: Masný, Kohút, Joščák, Ogurčák, Diviš, Nemec - libero Pipa (Sopko, Zaťko, Piovarči, Janušek).
      Rozhodcovia: Kulhanek (Rak.), Grieder (Švajč.), 81 min, 300 divákov.
      
      Zanini do duelu, v ktorom si mali Slováci popraviť horkú chuť po prehre so Španielmi, pozmenil základnú šestku - Janušeka nahradil Ogurčák a Piovarčiho Kohút. Hneď v úvode sa domáci Andre Lopes pochlapil skvelým servisom, dvakrát vycvičil slovenské libero Pipu a domáci viedli 3:0. Pred technickým oddychovým časom síce Slováci dotiahli na 6:7, no vyrovnať sa im dlho nedarilo. Ďalšiu šancu mali po Ogurčákovom ese, no vzápätí smeroval jeho podanie do siete. Portugalci, ktorí pred dvoma rokmi brali striebro, trpezlivo udržovali vedenie, Slovákom sa stále chýbalo trochu viac presnosti v prihrávke a trápili sa v obrane. Najväčšie vrásky im pritom robil diagonálny hráč Valdir Sequiera, ktorý pestrou paletou smečov často tešil domácich priaznivcov. Portugalskému "účku" patril aj záver setu a hneď prvý setbal zakončil vytlčením slovenského dvojbloku.

      Do druhého dejstva pridali Slováci trochu viac energie a hlavne v útoku sa im v úvode darilo (6:2, 9:5 a 13:9). Po ulievke Violasa a kikse na príjme, keď sa nedohodol Kohút s Divišom domáci stiahli na rozdiel dvoch bodov, no do druhého technického tajmu už mal modrý tím náskok späť. Zvýšil aj na 17:12, ale Portugalci sa nevzdali a po ďalšej sérii Lopesových deloviek zo servisu vrátane jedného esa vyrovnali (19:19). Slováci v koncovke skladali len krvopotne a volili len technické "obhodenie" bloku, ktoré však vychytávala portugalská obrana. Za stavu 23:23 nepriniesol Zaninimu manéver so Sopkom na podaní želaný efekt a o druhom sete rozhodol Kohút, ktorý nezložil ani na dvakrát.

      Naštrbenej slovenskej psychike v úvode tretej časti príliš neprospelo, keď Nemcove eso videli rozhodcovia v aute a následne Sequierov aut posúdili ako eso (2:4). Portugalci sústavne viedli o tri body a hoci Slovákom sa nedala uprieť snaha, výsledok v zlepšenej hre sa nedostavoval. Taliansky kouč do hry nasadil Piovarčiho a neskôr aj Janušeka, no obrat v sete a teda i v zápase už nenastal.

Tréner SR Emanuele Zanini: "V prvom rade musím uznať, že Portugalci zahrali výborne. Klobúk dole. My sme nestihli našu myseľ po prehre so Španielskom dostatočne reštartovať a v dueli s tímom, s ktorým sme vyhrali šesť zo siedmich posledných zápasov, sme sa výrazne trápili. Chýbala nám predovšetkým agresivita."


Portimao 19. júla 2009 (TASR) - Obhajca vlaňajšieho prvenstva Európskej ligy volejbalistov opustil finálový turnaj v portugalskom Portimao so zvesenými hlavami. Slovákom sa po semifinálovom neúspechu s majstrom Európy zo Španielska neušlo medailového odškodnenia ani v dueli o bronz s domácim tímom.

     "Netušil som, že to môže takto dopadnúť," priznal so 46 bodmi najlepšie bodujúci hráč celého turnaja Martin Nemec a pokračoval: "Mali sme včera večer video z prehry v Portugalsku v skupinovej fáze a vtedy sme to na druhý deň bravúrne zvládli. Včera video, dnes dlhé video, všetko sme si rozobrali, ale zlyhali sme u seba. Portugalci hrali veľmi dobre, všetko prihrali, do čoho sme sa opreli odvrátili. My sme ich nezatlačili ani servisom a ani obrannou hrou v poli." Nemcovi sa pritom nezdalo, že by jeho tím bol po premrhanej šanci na finálovú účasť v nejakom útlme. "Dobrá nálada panovala aj včera pred zápasom a aj dnes. My sme boli po psychickej stránke v poriadku, len na ihrisku to už vyzeralo úplne inak. Nevedeli sme sa dostať na koňa a celý zápas sme sa už iba viezli," konštatoval diagonálny hráč, ktorého už v sobotu čaká vo Svätom Jure sobáš.

      Jakub Joščák pripustil, že Slovákom zlyhala najúčinnejšia zbraň, na ktorú mohli doposiaľ v dueloch s Portugalskom chladnokrvne staviť. "Všetky zápasy, ktoré sme s Portugalskom vyhrali a to dosť ľahko, sa odvíjali od toho, že mali problémy s plachtiacim servisom. Tentoraz však prihrávali veľmi dobre, čo ovplyvnilo celú hru. Pridali sa k tomu veľmi dobré zákroky v poli portugalského družstva a už sme sa viezli. Nebol tam priestor na to, aby sme vyhrávali, ale mali sme to my v rukách, takže žiadne ospravedlnenie. Určite sme takýto výsledok nečakali. Človek vždy hľadá nejaké pozitíva a jediná vec, čo nás môže tešiť, je, že formu načasujem na kvalifikačný turnaj MS v Poľsku," chcel veriť Joščák a dodal: "Mrzí nás to, že aj keď sme prehrali semifinále, stratili sme motiváciu. Nebola to síce vedomá záležitosť, ale na ihrisku bola motivácia domáceho družstva oveľa väčšia. Tam som videl našu najväčšiu slabinu, ktorá rozhodla o tom, že sme prehrali."

Portimao 18. júla (TASR) - Slovenskí volejbalisti prehrali v semifinále EL so Španielskom 1:3.

      Európska liga, Final Four - semifinále:
      Španielsko - Slovensko 3:1 (-12, 25, 28, 18)
      Španielsko: M. Falasca, Perez, Torres, Palharini, Salas, I. Rodriguez - libero Valido (F. Rodriguez, Hernan, Noda, Saucedo, Parres)
      Slovensko: Masný 7, Piovarči 7, Joščák 8, Nemec 26, Janušek 4, Diviš 12 - libero Pipa (Bencz 4, Zaťko, Ogurčák 3, Kohút 2, Sopko 1)
      Rozhodcovia: Sampaolo (Tal.), Kulhanek (Rak.), 105 min, 200 divákov.

      Ešte pred úvodnou výmenou zaujala v základnej zostave neúčasť Kohúta sťažujúceho sa na bolesti chrbta, zaskočil Piovarči. Pri Joščákovom podaní sa vyznamenali slovenské bloky i smečujúci Nemec a po Janušekovom ese išli Slováci do prvého technického tajmu za stavu 8:4. Náskok sa aj naďalej utešene rozrastal a Slováci dominovali na všetkých frontoch od servisu cez obranu a útok, no hlavne v koncentrácii.  
      Žalostných dvanásť bodov v sete výrazne prekonalo predošlé španielske minimum (18) z tureckej pôdy a papierových favoritov úspešne prepleslo.

Slováci síce v úvode viedli 4:2, no pri Perezových delových podaniach Španieli vyrovnali a dokonca išli po prvý raz do dvojbodového náskoku. Ďalej ich ale obhajcovia prvenstva z Bursy nepustili a postupne prebrali tesný náskok. Španieli sa síce zlepšili v útoku, no v obrane nevedeli nič vymyslieť najmä na Nemcove klince. Ďalší obrat prišiel za stavu 19:19, keď dostali Slováci žltú kartu za vehementné protesty voči verdiktu rozhodcov a dvojbodové manko hasil Zanini prvým tajmom. Španieli sa dostali k dvom setbalovom, no Piovarčiho smeč a Nemcove eso vyrovnali stav na 24:24. K slovu sa ale Zaniniho hráči nedostali a pri štvrtom setbale nakoniec kapitulovali.

      Tretí set začal v podobnom duchu ako druhý no z boj o každú loptu sa rýchlo zmenil na ďalší slovenský "šoutime" - v obrane čaroval Pipa a v útoku sa smečiarsky už výraznejšie pridal aj Diviš. Pohodlný sedembodový náskok (15:8) dovolil talianskemu trénerovi do hry poslať na "rozohratie" Ogurčáka, ktorý veľkú časť sezóny laboroval so zranenými kolenami. Zo zdanlivo bezproblémovej koncovky pre Slovákov (23:17) sa ale nakoniec vykľula dráma s nešťastným koncom. Pri Salasovom podaní Španieli vyrovnali a hoci Slováci nakoniec vydreli setbal, po sérii nedôrazných útokov sa tretieho dejstva mohli zmocniť ich súperi. Tri pokusy zahodili, z toho dvakrát podaním do siete, ale štvrtý už z rúk nepustili.

      Trpké vyústenie setu sa podpísalo pod úvod ďalšej časti a Slováci od začiatku museli doťahovať náskok súpera (2:5). Nakrátko z nočnej mory precitli (9:7), no po niekoľkých lacno stratených loptách už boli opäť Španieli na koni (17:13) a vo víťaznom rytme už nepoľavili.

Tréner SR Emanuele Zanini: "Kľúčom k celému zápasu bol tretí set, v ktorom sme mali veľkú výhodu, no nevyužili sme ju. Náš súper prejavil väčšiu skúsenosť a nakoniec aj odhodlanie získať tretie dejstvo pre seba a po tom, čo sme my stratili náskok, sme sa už v štvrtom sete nepozbierali. Pod náš výkon sa podpísali aj zdravotné problémy niekoľkých hráčov, no koniec koncov, aj tento výsledok je pre nás veľmi poučný do budúcnosti."

 Lukáš Diviš: "Španieli naozaj bojovali a vyšla im koncovka v druhom sete. Jednoznačne sa to však zlomilo v treťom dejstve, kde padol verdikt aj o celom zápase. Keď chceme byť vo vyššom leveli, alebo hrať lepší volejbal, tak za stavu 23:17 nikdy nemôžeme vypustiť, ale musíme to dotiahnuť. Inak môžeme prehrať aj s podpriemerným družstvom a nieto ešte s majstrami Európy," zdôraznil Diviš a pokračoval. "Keď im človek dá len trošku šancu, oni to hneď využijú. Na tomto vyhrali aj majstrovstvá Európy - Rusi a aj ostatní súperi boli bezbranní, nevedeli im to zložiť a Španieli im to všetko odvracali. Boli trpezliví, ubránili a potom zložili. V tom je sila ich družstva, že sú výborní v obrane a na bloku, dávajú taktický servis a nekazia."

Peter Janušek: "Myslím si, že všetci sme trochu sklamaní, lebo sme nehrali zle. Najmä v prvom a druhom sete sme hrali veľmi dobre. No a v treťom to bolo dobré až do toho okamihu, keď sa niečo stalo. Možno sme cítili, že môžeme bez problémov vyhrať a nejako sme to podcenili. Strašne rýchlo sme to chceli ukončiť, pričom Španieli hrali stále tú istú hru, čo predtým a boli trpezliví. Nakoniec sa nám to celé vypomstilo. Začali sme veľmi dobre a koncentrovane, boli sme na nich koncentrovaní, ale v koncovke sme zlyhali v hlavách."

      Až do rozhodujúceho okamihu tretieho setu nevedeli Španieli nič vymyslieť najmä na efektívnu hru univerzála Martina Nemca. Autora 26 slovenských bodov a suverénneho rekordéra dňa však zastavili nakoniec v kľúčovom okamihu. "Už počas prvého setu, aj keď sa mi darilo, som tušil, že súper prestane robiť chyby a my ich začneme. Ale že to dopadne až takto, to som netušil," komentoval Nemec a pridal: "Došlo aj na nás a to, čo sa stáva aj popredným svetovým tímom, stalo sa aj nám. Prepásli sme dve koncovky a už sme sa z toho nepozviechali. Nenašiel sa nikto, kto by to zobral na seba. Buď to niekto zobral, ale bolo to nad jeho sily, alebo to niekto nechcel zobrať. Každý spravil jednu chybičku a celé sa to nakopilo. Nehrali sme s nimi pritom škaredý volejbal a v prvom aj v druhom sete sme hrali super. Rozhodlo sa to v detailoch."

"Môžeme si za to iba sami. V treťom sete sme to mali jasne rozohraté," konštatoval s trpkým úsmevom nahrávač Michal Masný. "Škoda už toho druhého setu, kde sme neuhrali koncovku, ale to sa stáva. Tretí set sme mali ale vyhrať. Viedli sme 23:17 a otočili sme prvú loptu až za stavu 24:23. Po siedmich pokusoch uhrať prvý bod to je trestuhodné a my sme zahodili šancu vyhrať tretí set a ktovie ako by potom vyzeral zápas. O tom už môžeme len polemizovať. Dnes sme mali na víťazstvo, ale asi sme sa toho zľakli," analyzoval slovenský kapitán.

Portimao 17. júla 2009 (TASR) - Pred turnajom
 
Bez priveľkého rešpektu mienia slovenskí volejbalisti vstúpiť do sobotňajšieho semifinálového duelu Final Four Európskej ligy (15.30). V boji o zopakovanie lanskej finálovej účasti zverencom trénera Emanueleho Zaniniho stojí úradujúci majster Európy zo Španielska.     
Zlaté medaily z ME 2007 v Rusku najmä na skúseného harcovníka v slovenskom tíme Martina Pipu príliš veľký dojem nerobia. "Vyhrali Európu a určite to niečo zaváži, ale teraz je to už niečo úplne iné. Pomaly je to už od ME dva roky a my sme ďalej," zdôraznil slovenský libero, ktorý sobotňajší predĺžený tréning ako jediný absolvoval pre zranené koleno s individuálnym plánom. "Nie sme tu pre nič za nič a postúpili sme sem právom. Na Španielov určite máme a nevidím žiadny dôvod, prečo by sme ich nemohli zdolať. Podarilo sa nám už zdolať Talianov, či Nemcov a aj na nich určite máme," opakovane zdôrazňoval Pipa.     

Taliansky tréner Slovákov Zanini prizvukoval: "Na papieri je favoritom Španielsko, veď je to úradujúci európsky šampión a čaká nás jeden silný tím. Pre nás to bude určite ťažká úloha, no každý zápas je iný a nič nie je napísané vopred. Urobíme všetko pre dobrý výsledok. Viem, že Španieli sa v tejto fáze pripravovali v dvoch skupinách. Jedna prehrala vo finále Stredomorských hier s Talianskom a druhá vyhrala v Európskej lige vo svojej skupine všetkých dvanásť duelov, čo je určite skvelá vizitka. Aj keď nie sme na stopercentnej úrovni našich možností, som presvedčený, že to bude rovnocenný súboj."     

Nominácia SR:  Masný, Zaťko, Kohút, Joščák (Innsbruck/Rak.), Piovarči, Janušek, Diviš ), Ogurčák, Sopko, Nemec, Bencz, Pipa

Redaktor TASR Vladislav Brindžák