Reprezentácia REPREZENTÁCIA MUŽI MS 2010 Poľsko - Slovensko 3:1

Poľsko - Slovensko 3:1

Gdyňa 15. augusta 2010 (TASR) - Slovenskí volejbalisti nezvládli v poľskej Gdyni v III. kvalifikačnej fáze o postup na MS 2010 ani svoje druhé stretnutie. Po piatkovej prehre 1:3 s Francúzskom, nestačili v sobotu ani na druhého favorita K-skupiny a prehra 1:3 s Poľskom znamená, že ani piaty pokus prebojovať sa v ére slovenskej samostatnoti na svetový šampionát im nevyšiel.
      Účasť na šampionáte tak stále pre nich zostáva len nesplneným snom. Francúzsko totiž v prvom zápase zdolalo Slovinsko rovnakým pomerom setov ako Slovensko 3:1 a tak v nedeľu vzájomný súboj Slovenska a Slovinska (14.00) bude už len bojom aspoň o jedno víťazstvo.

K-skupina (Gdyňa):
Poľsko - Slovensko  3:1 (19, -26, 15, 19)    
107 minút, rozhodovali: Stegnar (Slovin.), Labašta (ČR), 5000 divákov
Poľsko: Gruszka, Plinski, Zagumny, Kurek, Bakiewicz, Moždonek, libero Gacek (Jarosz, Ruciak, Bartman, Woicki)
Slovensko: Masný, Kohút, Sopko, Ogurčák, Nemec, Kmeť, libero Pipa (Joščák, Diviš, Zaťko, Kubš, Bencz)  

            Len víťazstvo s Poľskom mohlo slovenských volejbalistov udržať ešte pre nedeľou v hre o postup. Proti domácemu spolufavoritovi nastúpili s veľkým odhodlaním a začali lepšie, ako v piatok proti Francúzom. Od začiatku síce museli doťahovať vedenie Poliakov, neskôr sa ale prvý raz dostali do vedenia 7:6, potom ešte 8:7 a 9:8. Rozhodujúci okamih prvého setu prišiel za stavu 14:13, keď domáci aj vďaka slovenským chybám, hlavne na podaní, odskočili na 16:13 a definitívne sa domáci dostali na koňa za stavu 19:18, keď Slovákom povolili už len jeden bod. Vstup do druhého setu vyšiel lepšie slovenským hráčom, ktorí rýchlo viedli 3:0, 4:1 a hoci Poliaci ich vedenie zlikvidovali a viedli oni 12:11, vývoj opäť otočili na svoju stranu. Záver setu bol mimoriadne dramatický, Slováci v ňom mali trikrát setbal, ale na vyrovnanie využili až štvrtý. Po vyrovnanom úvode v treťom dejstve (3:3) ovládli palubovku Poliaci a do druhého technického oddychového času získali vedenie 16:11, keď sa presadzovali v útoku, v obrane na sieti a darilo sa im aj na podaní. V závere setu domáci takmer neurobili chybu, kým na slovenskej ich bolo až príliš, a tak vyznela aj koncovka. Štrvý set patril od začiatku Poliakom, ktorí sa v jeho priebehu dostali až do 5-bodového vedenie (12:7) a aj keď Slováci ich náskok dostiahli (15:14), záver setu a postupové víťazstvo do Talianska si už nedali zobrať.

      Emanuele Zanini, tréner SR: "Začali sme agresívnejšie a lepšie ako vo včerajšom zápase. V určitých fázach zápasu sme sa dokázali súperovi výkonom vyrovnať, ale nedá sa vyhrať len bojovnosťou a Poliaci jednoducho ukázali väčšiu kvalitu. V druhej časti zápasu Poliaci veľmi dobre prihrávali a veľa dôležitých bodov spravil Kurek, ktorý bol dnes najlepším hráčom. Dobre však hrali aj ďalší a gratulujem Poľsku k víťazstvu a postupu na majstrovstvá sveta."

      Michal Masný, kapitán SR: "Určite bol náš výkon lepší ako v prvom zápase, aj keď výsledok bol rovnaký. Je škoda, že sme v štvrtom sete neudržali úroveň našej hry a nedostali sme sa aspoň do tajbrejku. Myslím si, že to bol obojstranne dobrý zápas, ľudia sa museli baviť. Je smutné, že už nemáme šancu na postup, ale taký je šport. Zajtra sa pokúsime proti Slovinsku vyhrať, aj keď to bude ťažké po motivačnej stránke."

 

Go