Reprezentácia REPREZENTÁCIA MUŽI ME 2009 Príprava na ME: Slovensko - Česko 1:3, 3:1

Príprava na ME: Slovensko - Česko 1:3, 3:1

Nitra 29. augusta 2009 (TASR) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti zvíťazili v sobotňajšej generálke na ME v Turecku nad Českom v Nitre 3:1. Po piatkovej prehre rovnakým pomerom setov podali v odvete zlepšený výkon, aj keď museli otáčať z 0:1. V slovenskom tíme nastúpil aj ústredný nahrávač Michal Masný, ktorý v piatok nemohol nastúpiť pre zranenie chrbta. 
 V pondelok oznámi tréner Zanini konečnú 12-člennú nomináciu na ME.

Slovensko - ČR 3:1 (-21, 19, 19, 22)
115 minút, rozhodovali Bajči, Dovičovič, 400 divákov.
Slovensko: Masný, Kohút, Sopko, Ogurčák, Nemec, Kmeť, libero Pipa (Piovarči, Zaťko)
ČR: Popelka, Hudeček, Veselý, Král, D. Konečný, Ticháček, libero Kryštof (Štokr, Lébl, Pláteník, Holubec). Tréner: J. Svoboda.

      Česi nastúpili v pozmenenej zostave ako v prvom súboji v základe bez Lébla a Štokra. Prvý brejk získali domáci volejbalisti zásluhou Kmeťa a viedli 3:1. Hostia vyrovnali na 5:5, keď zablokovali útok Ogurčáka a na prvom technickom timeoute viedli 8:7. Následne prišli dve chyby Slovákov a Česi viedli po oddychovom čase už 10:7. Slováci sa nevzdali, Nemec znížil na 10:11 a po skvelom bloku Ogurčáka bolo vyrovnané 12:12. Potom však získali štyri body po sebe Česi a dostali sa do vedenia 17:13. Hostia dobre servovali a Slováci mali problémy v útoku. Domáci volejbalisti sa ešte dotiahli na rozdiel jedného bodu 17:18, ale koncovku setu zvládli lepšie hostia a vyhrali 25:21. Slováci začali druhý set tak ako prvý - viedli 3:1. Brejk však zmazal eso diagonál Konečný a potom sa dlho obaja súperi ťahali bod po bode až prišlo eso Kohúta a Slováci viedli 9:8. Ďalšie tri body však získali Česi a dostali sa do vedenia 11:9. Náskok však dlho neudržali a po sérii výborných servisov Martina Nemca a bloku Kohúta viedli domáci volejbalisti 17:14. Slováci sa dostali do pohody a začali súpera valcovať. Prvý setbal mali domáci po ese Sopka a ten hneď využili a vyrovnali stav setov na 1:1 - 25:19.
      Prvý brejk v treťom sete získali Slováci - po výbornom servise Sopka si Česi dobre neprihrali a zaútočili do autu - 6:4. Potom sa dvomi blokmi po sebe blysol opäť Sopko a Slováci viedli 11:7. Sopkovi sa darilo, po jeho ese viedli Slováci už 15:10 a po útoku Ogurčáka 16:10. Aj naďalej boli v laufe a doslova ničili súpera tvrdou a presnou hrou. V závere setu nenechali nič na náhodu, hneď prvý setbal využil Nemec a Slováci sa po víťazstve 25:19 dostali do vedenia 2:1. V dobrom výkone pokračovali aj v ďalšom sete a chceli Čechom odplatiť piatkovú prehru 1:3. Po parádnej nahrávke Masného zakončil delovo útok Nemec a dvihol divákov zo sedadiel - 5:3. Následne sa presadil výborne hrajúci Sopko, Česi zahrali do autu a bolo 7:3. Zdalo sa, že asi 400 divákov v nitrianskej hale na Klokočine sleduje posledný set, ale Česi sa ešte vzopreli. Po ese Popelku bolo 11:11, následne pridal bod z podania Ticháček a hostia viedli 14:13. Na druhom technickom timeoute však vyhrávali Slováci 16:14. Koncovka bola dramatická. Nerozhodný stav zlomil až Nemec a po jeho este mali Slováci prvý mečbal. Ten počas "standing ovation" publika v Nitre aj využili a vyhrali set 25:22.

Štefan Chrtiansky, asistent trénera: "Veľmi solídne sme podávali a oproti piatku sme zlepšili aj obranu. Chlapci hrali uvoľnenejšie, v pohode a to je dôležité pred odchodom. Takisto víťazstvo, ktoré určite zvýši sebadôveru." 
Michal Masný, kapitán tímu: "Chceli sme vyhrať a to sa podarilo, hoci na začiatku to nešlo. V treťom sete sa to zlomilo a potom to už bolo fajn. Náš výkon gradoval a približoval sa k tomu, čo by sme si priali v rámci optima."  


1.stretnutie - piatok 28.augusta

Slovensko - ČR 1:3 (19, -22, -22, -16)
105 minút, rozhodovali Dovičovič, Bajči.
Slovensko: Kohút, M. Sopko st., Ogurčák, M. Nemec, Kmeť, Zaťko, libero Pipa (Bencz, Piovarči, L. Diviš st.)
      
      Slovenskí volejbalisti nastúpili bez prvého nahrávača a kapitána Michala Masného, ktorý mal problémy s chrbtom. Na nahrávke tak nastúpil Juraj Zaťko a do Nitry tréneri povolali na post nahrávačskej dvojky Tomáša Hollého. 
    
Emanuele Zanini, tréner SR: "Začali sme dobre, boli sme agresívni a daril sa nám servis. Druhý set bol ešte v poriadku, ale v treťom sme neuyvužili pár príležitostí na kontraútok a proti takému tímu, ako sú Česi, sa to nevypláca. Súper dokázal využiť naše chyby a presadzoval sa proti nášmu bloku, ktorý dnes nefungoval veľmi dobre. V štvrtom sete sme už úplne odišli, čo nie je dobre. Spravil som v zostave zmeny, pretože som chcel aby si niektorí hráči ušetrili sily na zajtrajší duel. Nie je dobré, že sme prestali bojovať, pretože len bojovnosťou môžeme proti takýmto súperom uspieť. Česi mali fyzicky navrch, pretože majú v tíme viacero hráčov vyšších ako dva metre. Verím, že zajtra podáme lepší výkon a že bude k dispozícii aj Masný. Ten mal menšie problémy s chrbtom a preto sme sa rozhodli, že v dnešnom stretnutí nenastúpi. Uvidíme ako to s ním bude vyzerať ďalej, ale nemalo by ísť o nič vážne."