Reprezentácia REPREZENTÁCIA MUŽI ME 2009 Slovensko na ME - záver

Slovensko na ME - záver

Izmir 11. augusta 2009 (TASR) - Pomer setov 11:15. Záporný, ale... V inom usporiadaní šiestich zápasov by to pohodlne stačilo na prvú osmičku, v reáliách izmirskej E-skupiny ME dokonca za silnej teórie na šestku. Lenže slovenským volejbalistom sa nadstavbový cieľ splniť nepodarilo, zostali stáť opäť na základnom cieli, teda na postupe do druhej fázy.   A zostali stáť aj na pozícii, lebo hráči 11. miesto (Izmir 2009) a 12. miesto (Petrohrad 2007) nerozlišujú.

"Nenazval by som to polepšením. Stále sme v tej skupine deväť až dvanásť. Nejaký posun v číslach tam je, najmä v setoch, ale celkovo sa to nedá nazvať polepšením," konštatoval pre TASR nahrávač Michal Masný. Kapitán však jedných dychom odlíšil čísla od reálnych herných výkonov: "Myslím si, že predvedené výkony boli dobré. Chýbalo málo a v troch tajbrejkoch sa to mohlo úplne otočiť a mohli sme byť v inej pozícii. Ale bohužiaľ, aj takýto je šport. Nevyužili sme veľké príležitosti, proste sme to nedotiahli do konca."

Herný prejav a komplexná kvalita výkonov však predsa šla ruka v ruke s číslami. Pred šampionátom Slováci, nerátajúc dvojzápasový rezultát 3:3 na sety v generálke s Čechmi, poprehrávali, čo sa len dalo v horších fazónach i s horšími pomermi setov. Zbabraná kvalifikácia ME v Gdyni (dve prehry plus formálne a vydreté víťazstvo nad Slovincami) i zbabraná Final Four v Portugalsku (dve prehry) - to je setová výslednica 6:14. Teda podstatne horšia ako v Izmire. A to keby sa rátala príprava naň, ani tá by nebola práve vydarená - po dvakrát so Španielmi a Čechmi, celkovo 8:12 pri troch prehrách. To, že tá jediná výhra prišla v nitrianskej generálke s Českom, to už signalizovalo solídne časovanie formy. V Izmire hneď nasledovalo pohodové víťazstvo 3:0 v kľúčovom zápase s kvalitatívne slabšími, ale veľmi nepríjemnými Slovincami. Prehry 2:3 s Gréckom, obhajcom trofeje Španielskom, suverénnym neskorším semifinalistom Poľskom, to boli záležitosti šťastia, skúseností odvahy i väčšieho kusu volejbalového umenia. Ako vlastne vždy, len favoriti tentoraz uspeli hlavne na mentálnom prepade slovenského tímu. 

"Musíme popracovať na psychickej príprave tímu, ale to nie je všetko. Hráme skvele, vedieme nad Grékmi 1:0 a patrí nám aj druhý set. Vtedy niekto dostane strach a mužstvo ide dole vodou. To je vec, ktorá sa nedá natrénovať, nedá sa úplne namodelovať na turnaj. Sme na technickej i taktickej úrovni, ktorá nás radí do prvej osmičky. Ale tie blackouty, tie totálne výpadky, tie nám to neumožnili. To je záležitosť skúsenostná," zdôrazňuje tréner Emanuele Zanini. Talian je presvedčený, že ešte pár takýchto zápasov a v niektorom sa to zlomí.   Zanini pre TASR v tejto súvislosti vyjadril presvedčenie, že slovenská volejbalová verejnosť vníma všetky aspekty pôsobenia reprezentácie: "Verím, že si uvedomuje rozdiel medzi výkonmi proti favoritom oproti minulosti. Myslím si, že sme sa sami ubezpečili, že môžeme smelo pôsobiť na tejto úrovni bez toho, že by sme boli len do počtu." Súperi museli Slovákov naozaj brať vážne a prežili si s nimi svoje. Obhajujúcim Španielom vážne hrozilo, že do druhej fázy si zoberú dve prehry, Poliaci boli dve lopty od jediného zakopnutia. Náležite sa aj tešili, veď im proti Slovákom hrozilo, že nepostúpia z prvej priečky a dokonca by to znamenalo aj komplikácie postupu ako takého. Slováci v ani jednom zápase na ME nesklamali - až na tie koncovky...

 /vyslaný redaktor TASR Peter Horváth ph/