Slovensko na ME

Izmir 10. septembra 2009 (TASR) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti zavŕšili vo štvrtok svoje pôsobenie na ME v tureckom Izmire prehrou 1:3 s Nemeckom. Prehrali tak aj tretí zápas v druhej fáze, do ktorej si brali tiež dve prehry zo základnej skupiny.
      Jediným víťazstvom zverencov Emanuele Zaniniho tak zostalo to úplne prvé nad Slovincami (3:0), ktoré im zaručilo splnenie základného cieľa. Postup do E-skupiny zostal jediným úspechom, napriek tomu už pred podvečernými a večernými zápasmi bolo isté, že skončili na turnaji na 11. mieste a oproti Petrohradu 2007 si polepšili o jednu pozíciu.   

Slovensko - Nemecko 1:3 (-22, 21, -16, -21)

 

97 minút, rozhodovali Pätiainen (Fín.), Javanovič (Srb.), 320 divákov.
Slovensko: Masný, Nemec, Kohút, Kmeť, Diviš, Ogurčák (libero Kubš, Zaťko, Bencz, Piovarči, Sopko). Tréner: Emanuele Zanini.
Nemecko: Andrae, Wiebel, Schöps, Schwarz, Günthör, P. Steuerwald (libero Tille, Tischer, Böhme, Kromm, Grozer). Tréner: Raul Lozano.

Slováci vstúpili do zápasu s nadšením a dynamickým volejbalom. Favorita zaskočili sebavedomím a keďže im šli parádne bloky, Nemci brali rýchlo time-out. Za stavu 8:4 súper naznačil obrat, ale kompaktné štruktúry s náhradným liberom Kubšom ich ďalej nepustili. Kríza sa ale dostavila za vedenia 18:13, ktoré Nemci aj s dávkou šťastia stiahli na najtesnejší rozdiel. Nemca na diagonále vymenil Bencz a veľmi umným polosmečom z neštandardnej pozície upravil na dôležitý stav 20:17. Na nahrávke sa namiesto oddychujúceho kapitána Masného chytil aj Zaťko, ale ani 21:18 nestačilo, Nemci opäť znížili na minimálne manko. Tréner Zanini zobral oddychový čas, ale jeho zverenci ďalšiu loptu nezvládli a do hry sa vrátili Masný s Nemcom. Súperi sa v obrane naďalej prekonávali a v koncovke totálne dominovali. Veľmi podobne sa vyvíjal aj druhý set, Slováci od začiatku dominovali a systematicky budovali svoj náskok. Nemcov poslali na time-out pri 13:7, darilo sa aj striedajúcemu Piovarčimu. Opäť prišiel aj kŕč, tentoraz sa ho ale Slováci včas zbavili, hoci Nemci za stavu 24:18 odvrátili tri mečbaly. V ďalšej časti sa tímy najprv naťahovali o každú loptu, ale Slováci zostali visieť na deviatke. Na technickom time-oute bolo už 10:16, lebo súperovi hráči vytlkávali bloky a využívali zaváhania na príjme i na nepripravených smečoch. Zanini aj za tohto stavu nechal v dlhodobejšom základe (6+libero) iba Ogurčáka ako jediného hráča kmeňovej zostavy. K zvratu nedošlo, Nemci v pohode dotiahli set do víťazného konca. Kým slovenská lavička dala veľa priestoru náhradníkom a viac-menej testovala možnosti menej vyťažovaných reprezentantov, Nemci urputne bojovali o zachovanie šance postupu do semifinále. Vo štvrtom sete sa tak nevyhli nervozite. V závere brali time-outy v slede, lebo Slováci znížili na 19:21, ale druhý mečbal využili.
      Emanuele Zanini, tréner SR: "My sme dnes mali úplne inú motiváciu, akú mal súper, ktorý ešte hral o postup. Pre nás to bol špecifický zápas, najmä pre niektorých hráčov. Tí, ktorí boli vyťažovaní, cítili aj únavu, tak sme dali viac energie z lavičky.
      Michal Masný, kapitán: "Dnešný zápas bol o tom, že nám už v podstate o nič nešlo. Nemci hrali dobre a zaslúžené vyhrali. To, že sme skončili na 11. mieste, to nevnímam ako polepšenie. Sme stále v skupine deväť až dvanásť."
 

Slovensko - Poľsko 2:3 (21, -15, -10, 14, -14)
104 minút, rozhodovali Schürmann (Licht.), Anderson (Rus.), 450 divákov.      
Slovensko: Masný, Nemec, Kohút, Kmeť, Diviš, Ogurčák (libero Pipa, Zaťko, Piovarči, Bencz, Sopko, Kubš). Tréner: Emanuele Zanini.
Poľsko: Plinski, Zagumny, Bakiewicz, Mozdzonek, Gruszka, Kurek, (libero Gacek, Jarosz, Woicki, Bartman, Ruciak). Tréner: Daniel Casteliani.

Do polovice úvodného setu sa zápas vyvíjal približne podľa papiera. Emotívne fungujúca zostava favorita rýchlo odskočila na dva body a s touto devízou si držala svoj systém, založený na precíznosti v poli a smeči neomylného Kureka. Lenže Slováci, v základe s Divišom namiesto Sopka, čoraz intenzívnejšie vsúvali do rozohrávky pestrosť a vtip a pri servise sa umne vyhýbali loptám na čisto bagrujúceho poľského libera. Vývoj úplne otočili sériou blokov, ktoré naopak na druhej strane takmer absentovali. Poliakom oddych pomohol, v druhom sete začali práve tromi blokmi a zvýšili aj na 4:0. Slovákom takisto pomohol oddychový čas a od 4:4 sa rozbehli naťahovačky o každú loptu. Netrvali dlho, lebo na sedmičke Zaniniho tím trikrát zaútočil z nepripravených pozícií a to vyspelá volejbalová škola neúprosne trestá. Talian znovu za stavu 7:11 zvolal svoje ovečky do time-outového košiara. Lenže herný prepad najmä na úrovni koncentrácie a odvahy riskovať sa zastaviť nepodarilo, hoci súper "pomáhal" nepodarkami na servise. Nezabrala ani "béčková" squadra s Divišom, Zaťkom, Piovarčim a Benczom. Tretí set bol ešte rýchlejší proces, Poliaci ho vyhrali s vydaním energie rekreačného volejbalu. Slovákom nič nešlo, totálne kazili aj primárne lopty a tak len sporadicky sa dostali k štandardnému smečovému zakončeniu. Do štvrtej časti vletel znovuzrodený tím, s už novým liberom, prezlečeným náhradníkom Kubšom. Stav 12:8 pred poľským time-outom bol výsledkom neviazanej hry v zmysle športovej nabudenosti a odvahy. Slováci opäť žiarili na blokoch a technický oddych absolvovali za stavu 16:9. Poliaci boli riadne vykoľajení, lopty na smeč si dávali nízko a nemali nárok na zvrat. Kubš dokonale nahradil Pipu, diagonál Nemec sa po dvoch slabších zápasoch opäť našiel a smečiarsko-blokárska sekcia dirigovaná kapitánom-nahrávačom Masným totálne zatienila poľské hviezdy. Slováci na turnaji do tretice konečne zachytili úvod tajbrejku. Tak ako sa k nim šťastie odvracalo, tak im teraz pomohlo pri dvoch predimenzovaných smečoch, ktoré "nechtami" tečovali súperi. Ale bol v tom tiež kus umenia, stále šli bloky a najmä Ogurčákovi i  smeče. Skorý únik na dva body bol psychickou výhodou, ale potom šťastie dvakrát pomohlo Poliakom a vyrovnali na 6:6. Masný prihral nízko, Nemec pálil ďaleko a za stavu 6:7 zobral Zanini time-out. Ešteže Ogurčákovi "sypalo", následne však pokazil podanie. To isté Kurek a dva excelentné bloky na 10:8 poslali za trénerom poľskú družinu. Tá otočila na 10:12, potom bolo 13:13 a nasledoval mečbal súpera, druhý už využil.
      Emanuele Zanini: "Gratulujem Poliakom k víťazstvu a našim hráčom k výkonu. Favorita sme zaskočili a prispeli sme ku kvalitnému zápasu. Mužstvo ukázalo charakter, ako sa po dvoch zlých setoch dokázalo vrátiť do zápasu. V tajbrejku sme sa chybami pripravili o víťazstvo, ale na základe výsledkov aj v predchádzajúcich zápasoch som optimistom z hľadiska vývoja tohto tímu."    
      Martin Nemec, univerzál: "Som rád, že sme to otočili po tom zlom treťom sete. Zabojovali sme a vyrovnali. Piaty set je už najmä o šťastí, ťahali sme sa bod po bode. S Poľskom, ktoré hrá na tomto turnaji veľmi dobre. Škoda, že sme to opäť nedotiahli do víťazného konca. Vnútorne sme cítili, že sme mohli vyhrať aj zápasy so Španielskom a Gréckom. Škoda...."
      Matej Kubš, smečiar v úlohe libera: "Prvý set bol výborný, darilo sa nám blokovať i smečovať, Poliakov sme pritlačili, škoda, že sa nám prestalo dariť. Mojím príchodom som sa snažil chalanov nabudiť a neviem, či som prispel k zvratu, ale v každom prípade to vyšlo, akurát na tú smolu v tajbrejku. Martina Pipu som na súťažnom podujatí ešte nestriedal, akurát v prípravných zápasoch."
      
Izmir 8. septembra (TASR) 

Slovensko - Francúzsko 1:3 (-23, 23, -22, -31)
109 minút, rozhodovali Labasta (ČR), Jankovskis (Lot.), 350 divákov.    
Slovensko: Masný, Nemec, Kohút, Kmeť, Sopko, Ogurčák (libero Pipa, Diviš, Zaťko, Bencz, Piovarči, Kubš). Tréner: Emanuele Zanini.
Francúzsko: Antiga, Kieffer, Rouzier, Samica, Sol, Bazin (libero Henno, Takaniko). Tréner: Philippe Blain.  

Až do stavu 12:12 si mužstvá držali príjmy a bol to kompaktný basketbal v precíznych, i keď nezáživných štruktúrach. Prvá nesústredenosť prišla na slovenskej strane a boli z toho setové dôsledky. Francúzi ušli na 5 bodov a hoci Slováci potom dvakrát situáciu zdramatizovali, nedokázali v načatej odvahe pridať kus prekvapenia či risku. To už neistého a pasívneho Nemca trvalejšie na diagonále vymenil Bencz. Slováci dokázali odvrátiť prvý mečbal, ale na ten druhý išlo slabučké Benczovo podanie. Dobrý Masného servis a skvelý Kmeťov sóloblok naznačili možnosti v druhom sete. Najmä keď kapitán tvrdo podával aj ďalej a jeho spoluhráči sa pružne presúvali na sieti. Vedenie 4:0 bolo základom na ďalšie výluky zo zabehaných francúzskych koľají, ale galský kohút si kikiríkal svoje. V systéme s málo striedajúcim liberom a s prísne držanou obranou znížil na 4:5. Predsa však slovenské výstavby rozihrali aj súperovu dokonalú urputnosť a zápas ožil. Slováci až do 17:17 vyhrávali, zväčša o dva až tri body, od tohto stavu sa s bodom navrch naťahovali až do 22:22, vtedy Francúzi otočili a išli na mečbal. Sopko vytĺkol dvojblok a po Masného tvrdom podaní urobil takmer to isté na mečbal, ktorý ďalším blokom premenil Kmeť. V tretej časti sa Francúzi dostali do vedenia 8:4 a zdalo sa, že Slováci sa proti ich sústredeným radom nemajú šancu dotiahnuť. Ale dva vydarené bloky ich natoľko zaskočili, že pri priemernom Kohútovom podaní spravili dve nevynútené chyby a bolo vyrovnané. Lenže opäť sa rozbehla mašinéria štandardných výmen pri trojbodovom náskoku súpera a tak sa Zanini rozhodol priniesť nový vietor Piovarčim a Divišom. Skôr však vietor priniesol český empajrový rozhodca, ktorý najprv kontroverzne neuznal dvojitý dotyk Francúzov do autu, potom jasnú loptu Slovákov po verdikte čiarovej rozhodkyne nepochopiteľne zmenil a na stranu súpera smerovali aj dve ďalšie, nie úplne jednoznačné lopty. Mužstvo akoby to nakoplo a nevzdalo sa ani za stavu 16:22. Po dlhom čase sa vrátil Nemec a on bolo motorom v útoku. Slováci znížili na 22:23, vyrovnanie im odoprela smoliarska situácia na sieti. Francúzi využili mečbal a vyhrali set, v ktorom pôsobili veľmi nepresvedčivo. Nič dobré neveštili 0:3 a 1:5. V značne prekopanej zostave sa slovenské pokusy o zmenu vývoja i dobytie tvrdohlavej francúzskej obrany darili len čiastočne. A keď sa za stavu 10:15 opäť "vyfarbil" rozhodca, bolo prakticky rozhodnuté. Namiesto 4-bodového dohnať 6-bodové manko bola pre slovenských reprezentantov nedosiahnuteľná méta. Bojovali však až do konca a dohrali zápas dôstojne.
  
    Emanuele Zanini, tréner SR: "Gratulujem súperovi. Nebudem diplomatický - dnes nemali svoj deń naši univerzáli, ani rozhodcovia. Tým našu prehru neospravedlňujem, ale bolo viacero sporných rozhodnutí, pri ktorých nám aj Francúzi dali za pravdu."
      Jozef Piovarči: "Zápas sa vyvíjal podobne ako predchádzajúce dva zápasy, škoda že sme to nedotiahli do tajbrejku. Ťažké srdce máme aj na rozhodcu, poznám ho z českej extraligy, tiež som s ním nebol spokojný, neviem prečo je na Slovákov zasadnutý. Určite nepískal spravodlivo."
      Tomáš Kmeť: "Naša taktika bola dobrá, ale rozhodli jedna-dve lopty v setoch a myslím si, že aj neprofesionálny výkon českého hlavného rozhodcu. Veľmi divne opravoval verdikty čiarových rozhodcov a problémové lopty pískal proti nám. Ale bohužiaľ, aj taký je šport."

Izmir 6. septembra (TASR)

Slovensko - Španielsko 2:3 (-18, 21, -18, 19, -11)
112 minút, rozhodovali Jankovskis (Lot.), Jovanovič (Srb.), 450 divákov.      
Slovensko: Masný, Nemec, Kohút, Kmeť, Sopko, Ogurčák (libero Pipa, Zaťko, Diviš, Bencz). Tréner: Emanuele Zanini.
Španielsko: Molto, G. Falasca, Noda, Garcia-Torres, M. Falasca, I. Rodriguez, (libero Lobato, Salas, Barcala). Tréner: Julio Velasco.

Sprvoti to vyzeralo, že Slováci zachytia úvod dynamicky pôsobiaceho favorita. Lenže už na prvom technickom time-oute prehrávali 5:8, Španieli boli rozhodnejší v útoku na sieti, pevnejší v blokoch a strojovo presní z príjmu do rozohrávký. Zanini bral svoju oddychovú chvíľku za stavu 7:12. Nepomohla, lebo dva smeče Nemca skončili v tesnom aute a jeho tím sa opäť musel zhŕknuť okolo striedačky. Tréneri nechali ešte pár lôpt dôveru osvedčenej šestke s liberom, ale na zvrat už bolo neskoro, aj keď slovenský kolektív stratu šnúrou znížil. Bombové podanie G. Falasca s bleskovým a vtipným zakončením vrátenej lopty neveštilo na začiatku druhého setu nič dobré. Ale Slováci volejbalovú modernu súperovi nečakane vrátili hneď štyrmi loptami a aj v ďalšom priebehu im popri hernom umení pomáhala obetavosť a zneistenie favorita. Na prvom povinnom oddychu bol tak zrkadlový stav z prvej časti - 8:5. Španieli útočili nápaditejšie, lenže celkovo pôsobili nesústredene a tak sa Slovákom podarilo uniknúť na 17:12 a hoci sa súper potom priblížil na bod, set získali po kompaktnom výkone celej zostavy. Do tretice bol stav aj v ďalšej časti 8:5, tentoraz znovu pre Španielov. Tí si náskok udržiavali a hoci sa Slováci dotiahli na jeden bod (14:15), Nemec, nehrajúci vo svojej koži, pokazil tri lopty v krátkom slede. Za stavu 17:19 Slováci zbytočne prijali dve autové lopty, sami ju poslali mimo ihriska a bolo rozhodnuté. Nemec pokazil aj na začiatku štvrtého setu tri lopty a z 3:1 bolo 3:4. Naopak, Sopko zo strany skvele vytlkával bloky. Bencz, ktorý nahradil Nemca, zapadol do súkolia a ako diagonálnemu hráčovi sa mu darilo aj na blokoch spolu špecialistom Kohútom. Náhradník smečom zvýšil na 15:12 a ďalšieho kusu bol účastný v parádnom trojbloku. Španieli boli úplne mimo, v krátkom intervale brali dva oddychové časy, ale to už prehrávali o 6 bodov a na zvrat v sete proste nemali nárok. V tajbrejku vyšli Španielom dva bleskové útoky z príjmov, kontroval Bencz. Súper má ale pestrejší herný potenciál a keďže sa Hispánci chytili aj mentálne, čoskoro viedli o 4 body. Potom zapol slovenský kolektív, ale od stavu 10:10 totálne psychicky odpadol.


Emanuel Zanini: "Som spokojný s charakterom tímu, mužstvo bojovalo až do konca. Samozrejme ale, že sme z ďalšej prehry sklamaní, hoci aj s majstrom Európy. Musíme hrať viac takýchto zápasov, aby sme sa dostali na úroveň tímov svetovej špičky. Zbrane na šampionáte neskladáme, po týchto výkonoch som presvedčený, že ešte niečo môžeme dokázať."

Martin Sopko: "Možno niekoho takýto výsledok s majstrom Európy potešil, ale nás nie. Je to vždy prehra. V tých rozhodujúcich chvíľach sme si neprihrali dobre a z toho sa odvíjal útok. K tomu sme pridali sieť a aut. Takže rozhodli naše nevynútené chyby v kľúčových fázach."

Izmir 6. septembra (TASR)
Slovensko - Grécko 2:3 (19, -28, -23, 21, -12)


121 minút, rozhodovali Partiainen (Fín.), Loderus (Hol.), 1018 divákov

Slovensko: Masný, Nemec, Kohút, Kmeť, Sopko, Ogurčák (libero Pipa, Zaťko, Diviš, Bencz). Tréner: Emanuele Zanini
Grécko: Christofidelis, Prousalis, Smaragdis, Lappas, Baev, Pantaleon (libero Papadimitriou, Roumeliotis, Tsourits, Armenakis, Kournetas, Lappas). Tréner: Dimitrios Kazazis

Na prvý bod súpera prišla odpoveď dvoch smečov a bloku Sopka pri podaní Kohúta, ktorý získal aj eso. Od stavu 4:1 sa odvíjal presvedčivý výkon Slovákov, plný intuitívneho pohybu, bleskových presunov na bloky a tak prvý grécky time-out prišiel za stavu 10:5. Pohodový set ukončil Ogurčákov klinec na 25:19. Slováci začali dynamicky a sebavedome aj v druhom sete, Kohút pokračoval v načatom z piatka, keď bol ako blokár miestami hlavným smečiarom. Výborne fungovala aj Masného spolupráca so "všadebolom" Nemcom a za stavu 13:8 brali Gréci druhý oddychový čas. Po ňom im pomohli rošády, zmena systému i dva nešťastné zásahy Slovákov a po prvom slovenskom time-oute sa rozbehli naťahovačky o každú loptu pri 2-3-bodovom vedení Zaniniho zverencov. Aj preto, že výborní podávači Nemec s Masným triafali servis do siete, ináč by grécke manko narástlo. Slovákom aj tak vyhovoval priebeh a keď Sopko parádne vytĺkol bloky, mali dva setbaly. Nevyužili ich, prišiel aj tretí a po ňom Baevov bod z podania. Z 25:26 smečom zrovnal agilný Sopko a Nemcov servis zo štvrtého setbalu opäť nevyšiel. Za stavu 28:29 mal na príjme "pokazený" bager Pipa a Gréci vyhrali set, v ktorom neboli lepší. Zato v tom treťom áno, od začiatku dominovali a slovenské štruktúry sa ocitli v kŕči nekoordinovaných akcií s nedôraznými a neumiestnenými smečmi. Na sieti to v útoku ukázal opäť Kohút, lenže vo svojej koži nebol libero a tak manko narástlo na 8:14. Až Sopkov servis vytrhol kolektív z hernej biedy, keď získal tri lopty, zasmečoval na 15:16 a potom Nemec krásnym blokom vyrovnal. Grékov zachránil trhák a od stavu 19:21 si udržiavali tesný náskok až do víťazného setu. V tom ďalšom Slováci odpichli uvoľnený a hravý volejbal a veľmi rýchlo viedli 10:3. Postupne sa po rozpačitom štarte v predchádzajúcej fáze chytil aj striedajúci Diviš, ktorý zapadol do systému na sieti. Kríze sa mužstvo nevyhlo, ale dokázalo sa spamätať aj po šnúre súpera a v podstate bez väčších problémov vyrovnalo na 2:2. Tajbrejk od začiatku patril Grékom, ktorí súpera zastihli nesústredeného. Slováci sa prebrali až v čase odvracania série mečbalov, tá sa však zastavila na čísle tri.

Emanuele Zanini, tréner SR: "V prvom rade gratulujem Grékom, pretože po včerajšom víťazstve nad Španielskom sa dokázali aj dnes udržať v zápase, aj keď sa pre nich nepriaznivo vyvíjal. Najmä v druhom sete neprestával súper veriť, že to môže otočiť a využil naše zaváhania. Viedli sme už o päť bodov, ale nakoniec sme nezvládli koncovku setu. Možno keby sme ten druhý set vyhrali, tak by to bol iný zápas. V športe však keby neplatí. Myslím si, že to bol veľmi dobrý zápas na vysokej úrovni. V niektorých momentoch sme hrali na hranici našich možností. V rozhodujúcich momentoch však pravdepodobne rozhodli väčšie skúsenosti Grékov."
Lukáš Diviš: "Myslím si, že sme prehrali vyhraný zápas. Mali sme trochu menej šťastia, naopak Gréci oň viac bojovali a boli odvážnejší v koncovke. Taký je šport, zariskovali a vyšlo im to napriek tomu, že sme my pokojne mohli vyhrať 3:1. V tom piatom sete Grékom vyšlo podanie a chytili sa na blokoch. Proste im to vyšlo. Proti Španielom budeme hrať ako proti šampiónom, ale lopta je guľatá..."
František Ogurčák: "Smutný zápas, prehrali sme, mrzí nás to všetkých. Asi si Gréci viac verili. Asi to je našou mentalitou, toto sa nám nestalo prvýkrát. Dnes sme mali mať dve víťazstvá, takto máme jednu prehru. Proti Španielom musíme viac zariskovať aj za cenu pokazených lôpt."

 

Izmir 4. septembra (TASR)
Slovensko - Slovinsko (20, 21, 28)
82 minút, rozhodovali Jovanovič (Srb.), Anderson (Rus.), 300 divákov.
Slovensko: Masný, Nemec, Kohút, Kmeť, Sopko, Ogurčák (libero Pipa, Kubš, Piovarči, Diviš). Tréner: Emanuele Zanini.
Slovinsko: Šmuc, Pajenk, Čuturič, Vidič, Šket, Pleško (Libero Škorc, Vinčič, Urnaut, Flajs). Tréner: Gregor Hribar.

Slováci odpichli prvé súťažné minúty na šampionáte sebavedomím na podaní i na sieti. Podporení dávkou šťastia viedli 6:2 a dve lopty pred technickým time-outom brali svoj prvý Slovinci. Vyšiel im síce dvojblok na 4:6, ale rovnakou mincou odpovedala aj slovenská trojica. Po parádnej ulievke Nemca zaúradoval Ogurčák a tieto minúty predovšetkým patrili Kohútovi. Slovenský blokár sa mimoriadne aktivizoval aj na smeči a za stavu 20:15 donútil súperovu lavičku k ďalšiemu dobrovoľnému oddychu. Nič to však nezmenilo presvedčivých 23 minút a 25:20 po prvej časti. Do druhej mierny favorit vstúpil nevydareným Sopkovým smečom a školáckym nedorozumením Masného s Kohútom. Na dve darované lopty však Slováci nadviazali úspešnou sériou na 6:3. Oddychový čas tentoraz Slovincom vyšiel, vyrovnali na 7:7 a až do stavu 18:18 Zaniniho kolektív trápili. Po svojom prvom time-oute sa Slováci vymanili z nemastného-neslaného prejavu, Sopkov smeč a skvelý blok Kohút-Nemec ich dostal do pohody a záver setu ovládli. Po 25 minútach ho vyhrali 25:21. V tretej časti opäť za stavu 6:3 prinútili Slovincov aj do tretice stopnúť tempo dve lopty pred povinným oddychovým časom. Prišlo k naťahovaniu sa o každý bod až do 16:16, potom Slováci unikli na 4 zásahy. Lenže opäť dostali menší kŕč a tak na mečbal išli zo stavu 24:24. Po druhom nevyužitom začali tréneri kombinovať zostavu, prišli dvaja hráči bez dovtedajšieho dotyku s loptou a rozhodujúci bod prišiel v piatom mečbale.

Emanuele Zanini, tréner SR: "Som spokojný s víťazstvom, ale s hrou až tak nie. Vieme to aj lepšie. Potešilo ma, že v treťom sete sme zvládli koncovku napriek tomu, že sa nedarilo. To je z psychického hľadiska povzbudením do ďalších bojov."

 

Štefan Chrtiansky, asistent trénera SR: "Chlapci nastúpili sústredene a hlavne v prvom sete robili Slovincom tlak servisom. Aj v ďalších fázach sme zabrali v rozhodujúcich momentoch a prvý krok mám za sebou. Aj 3:0 je dôležitý fakt, lebo sa môže rozhodovať v setoch, ale nespoliehame sa len na to. Musíme pokračovať aj ďalej v dobrých výkonoch. Táto skupina je veľmi vyrovnaná, každý môže s každým prekvapiť i zaváhať. Prekvapili aj Gréci, ale my sa musíme prekvapiť zase ich zajtra."

Emanuel Kohút, blokár SR: "So Slovincami sme si trúfali a podarilo sa to. Zahrali sme výborný zápas a 3:0 je cenný výsledok. Mal som pocit, že sme hrali toľko, koľko sme potrebovali, Pravda, v treťom sete sme vypli, mohla z toho byť ešte dráma, ale našťastie sme to zvládli. Až na tento úsek sme to odohrali v pohode a bez stresov."