Reprezentácia REPREZENTÁCIA MUŽI EL 2011 Slováci druhýkrát vyhrali EL

Slováci druhýkrát vyhrali EL

Košice 17. júla 2011  (TASR) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti zvíťazili vo finálovom stretnutí Final Round 8. ročníka Európskej ligy (EL) v košickej Steel aréne nad Španielskom po päťsetovej dráme 3:2, keď otočili z 1:2 a po druhý raz v histórii sa tešili z celkového triumfu. Zverenci trénera Emanuele Zaniniho si tak zahrajú kvalifikáciu o prestížnu Svetovú ligu proti výberu Kanady, ktorá sa uskutoční 29. a 30. júla v Ottawe.
      V súboji o konečnú tretiu priečku EL zdolalo Slovinsko v poobedňajšom zápase Rumunsko jednoznačne 3:0. 

Španielsko - Slovensko 2:3 (-22, 22, 24, -22, -12)
Rozhodovali: P. Dudek (Poľ.), F. Saltalippi (Tal.), 3190 divákov.
Španielsko: Hernán, Noda, Delgado, Fernández, Pérez, García-Torres, libero Llenas (Rodriguez, Sugranes, Palharini, Racomora). Tréner: S. Muňoz.
Slovensko: Bencz, Masný, Kohút, M. Sopko st., Kmeť, L. Diviš st., libero Ondrušek (Zaťko, Michalovič, Hupka). Tréner: E. Zanini

      Slovenskí volejbalisti začali koncentrovane a hneď v úvode stretnutia odskočili súperovi na rozdiel dvoch bodov (5:3). Španieli síce otočili vývoj stretnutia vo svoj prospech (7:6), ale po ese Diviša st. bolo opäť vedenie na strane Slovenska 9:7. Súper opäť vyrovnal a v ďalšom priebehu sa obidve mužstvá striedali vo vedení. Na druhý technický oddychový čas však šli spokojnejší hráči so slovenskými vlajkami na hrudi (16:14), ktorí si na sieti dokázali postrážiť smečiarov súpera. Toto vedenie ešte zvýšili na 20:17, no Španieli znížili po kontroverznej lopte na rozdiel jedného bodu (20:21). Priebeh prvého dejstva ukončil nepresným podaním García-Torres a stanovil rezultát prvého dejstva na 22:25 v prospech Slovákov.
      Začiatok druhého setu zachytili lepšie hráči z Pyrenejského polostrova (3:0), ale po pár výmenách už prehrávali 5:6. Oba tímy predvádzali dobrú hru na sieti, či už v defenzíve alebo útoku, za čo ich odmenili potleskom i diváci. Hra bola nesmierne vyrovnaná (8:8, 12:12, 16:16, 20:20), no záver druhého dejstva zvládol lepšie španielsky výber. Za nepriaznivého stavu 20:21 dokázal zaznamenať tri body v rade, ktoré sa ukázali ako rozhodujúce a po výhre 25:22 vyrovnal na 1:1.
      Ani v treťom sete nepoľavili obidve družstvá na koncentrácii, predvádzali špičkový volejbal a Steel arénou sa počas neho preháňala i tzv. mexická vlna. Slováci mali bodovo mierne navrch, keď najprv viedli 8:6 a neskôr i 16:13. Predvádzali peknú hru v poli, vďaka ktorej si dokázali vypracovať prechod na sieť a presne zakončiť. Avšak ani trojbodové vedenie súpera nepoložilo a postupne manko zmazali. Slováci mali ešte za stavu 24:23 setbal, ale aj vlastnými chybami napokon prehrali 24:26 - 1:2 na sety.
      V poradí štvrtý set a najmä jeho úvod patril slovenskému univerzálovi Petrovi Michalovičovi, ktorý nadeľoval súperovi bod po bode a po jeho smečoch pôsobili španielsky hráči bezradne. Slováci si vypracovali i sľubný štvorbodový náskok (8:4), no ich súper naďalej produkoval svoju trpezlivú hru, ktorá postupne slávila úspech a po druhom technickom oddychovom čase už vyhrával 16:15. Slovenský výber však nezložil "zbrane" a vypol sa k fantastickému výkonu, keď dokázal otočiť nepriaznivý vývoj v závere setu, ktorý získal v pomere 25:22 a vyrovnal na 2:2.
      V tajbrejku sa sprvoti súperi striedali vo vedení, no napokon si vypracovali postupne prevahu Slováci, ktorí ho získali v pomere 15:12 a celý zápas 3:2 na sety.

Emanuel Kohút, hráč SR: "Bolo tu vynikajúce publikum, ktoré nás potiahlo k dobrému výkonu. Dúfali sme, že to vyhráme, keďže sme hrali aj o kvalifikáciu na Svetovú ligu i keď sme ju mali istú už po včerajšku. Prišli sme zabojovať o víťazstvo vo Final Round, sme šťastní, že sme ho vyhrali a tým pádom sme aj rekordérmi, pokiaľ sa nemýlim."
      Martin Sopko st., hráč SR: "Nebudem hodnotiť hru. Poviem iba za všetkých, že veľmi pekne ďakujem za to, ako nás prijali Košičania. Hralo sa nám tu veľmi dobre, boli sme tu po prvý raz a dá sa povedať, že sme tu vyhrali zápasy EL a o týždeň i Final Round. Dúfam, že sme ukázali pekný volejbal, ktorý sa páčil divákom."
Vzhľadom k nezáujmu Španielov o kvalifikáciu do Svetovej ligy, Slovensko týmto víťazstvom vstupuje do dvojkolovej kvalivikácie. Prvú časť odohrajú dvomi stretnutiami 29. - 30.júla v Otawe proti Kanade.