Reprezentácia REPREZENTÁCIA MUŽI EL 2011 Slováci pred Finálovým turnajom EL

Slováci pred Finálovým turnajom EL

     Košice 15. júla 2011 (TASR) - Na slovenských volejbalových reprezentantov čaká počas nadchádzajúceho víkendu finálový turnaj 8. ročníka Európskej ligy (EL) pod oficiálnym názvom Final Round. Zverenci trénera Emanuele Zaniniho majú pred sebou jasný cieľ a to triumfovať a zabojovať tak o miesto vo Svetovej lige. V sobotu však musia v košickej Steel aréne v semifinálovom stretnutí bezpodmienečne zdolať tím Rumunska, ktorý do metropoly východu pricestoval v piatok popoludní. 

  "Ako prví pricestovali do Košíc Španieli, ktorí dorazili vo štvrtok v neskorých večerných hodinách. V piatok okolo obeda očakávame príchod Slovincov a o 14.00 aj výber Rumunska," uviedol pre TASR tlačový manažér SVF Filip Hudec a pokračoval: "Piatkom začína oficiálny program, to znamená, že každé družstvo má oficiálne vyčlenených 90 minút na tréning. Čo sa týka slovenského tímu, tak doobeda mali na programe videorozbor semifinálového súpera, ktorým je Rumunsko. O 16.30 na nich čaká oficiálny tréning pred sobotňajším semifinále."
      Tréner Zanini má momentálne k dispozícii štrnásť hráčov, z ktorých sa však dvaja nepredstavia na oficiálnej súpiske pre potreby finálového turnaja. Družstvo počas týždňa opustili libero Matej Kubš, ktorý mal aj zdravotné problémy, blokár Peter Mlynarčík a smečiar Marek Mikula. "Zo štrnástich hráčov, kde figuruje aj univerzál Martin Nemec, s ktorým sa podľa predpokladov nepočíta na Final Round, vyberie v piatok poobede tréner Zanini konečnú 12-člennú nomináciu," skonštatoval Hudec.
      K tímu sa v pondelok pridal aj kapitán Michal Masný, ktorý mal problémy so zraneným kolenom. "Som v použiteľnom stave. Tento týždeň mi určite pomohol a aj na výsledkoch od lekára to vyzerá celkom dobre. Občas pociťujem miernu bolesť, ale je to len chvíľkové. Trénovať môžem naplno a myslím si, že to vydrží. Za pár dní som si zvykol na halu úplne bez problémov, pretože takmer všetci sme zvyknutí hrať vo veľkých halách. Trošku bol problém so svetlami, ale aj na to sa dá zvyknúť. Teraz je to v poriadku a nikomu to nevadí," povedal Masný.
      Pondelkový žreb v sídle Európskej volejbalovej konfederácie v Luxemburgu rozhodol o tom, že Slováci nastúpia v semifinále proti víťazovi C-skupiny Rumunsku. "Je to pre nás priaznivejší žreb ako Slovinsko alebo Španielsko. Myslím si, že majú papierovo trošku slabší tím i keď určite kvalitný, keďže s nami dokázali vyhrať dva zápasy, jeden dokonca u nás v Leviciach. Nesmieme ich podceniť, musíme ísť naplno, hrať svoju hru, snažiť sa nepustiť ich k ničomu a potom máme šancu na úspech," prezradil recept na Rumunov nahrávač poľského družstva Bydgoszcz.
      Slovensko usporiada Final Round EL po prvý raz v histórii a tento športový sviatok si fanúšikovia môžu vychutnať v metropole východu v hokejovej Steel aréne s kapacitou 8347 miest. "Všetci sa tešíme, určite si to budeme užívať, pretože hrať takýto turnaj doma pred vlastným publikom, ktoré si myslím, že nás príde v hojnom počte povzbudiť, bude určite fantastické a super. Cítime radosť a tešíme sa na to, kedy to už začne," prezradil víťaz Final Four z roku 2008 Masný.
      Prípadný úspech vo Final Round zaručí slovenskému družstvu možnosť zahrať si v kvalifikácii o miestenku do budúcoročnej edície Svetovej ligy. "Myslím si, že je to sen každého z nás zahrať si Svetovú ligu. Je to obrovská prestíž i keď to tam nebude jednoduché, pretože hrať proti tímom ako Brazília, Rusko, Poľsko, či Taliansko určite bude náročné. Tie zápasy budú predovšetkým ťažšie po psychickej stránke, pretože tam bude viac prehier ako v EL a to je vždy zaťažujúce pre družstvo," zamyslel sa Masný.
      Slováci to však budú mať ťažké aj v domácom prostredí, pretože za posledných päť rokov sa usporiadateľskej krajine nepodarilo triumfovať na záverečnom turnaji EL. "Je čas to zmeniť, niekomu sa to už raz musí podariť. Dúfam, že práve nám a že sa aj týmto zapíšeme do histórie EL," uzavrel Masný.