Reprezentácia REPREZENTÁCIA MUŽI ME 2011 Libero Ondrušek sníva o osmičke

Libero Ondrušek sníva o osmičke

  Nitra 8. septembra 2011 (TASR) - Po troch európskych šampionátoch v rade (2003, 2007 a 2009) sa slovenskí volejbalisti po prvý raz predstavia bez dlhoročného reprezentačného libera Martina Pipu. Už predvlani na ME v Turecku mu "sekundoval" Matej Kubš a na nadchádzajúcu edíciu kontinentálneho vrchola do Prahy smeruje debutant Roman Ondrušek.

_noe8139      "Neviem, či možno hovoriť o novej ére. 'Pippen' už proste v reprezentácii nie je a niekto ho musel raz vystriedať," komentoval výmenu generácii v rozhovore pre TASR a pokračoval: "Zo začiatku nás bolo viacero adeptov, no nakoniec je aj mne osobne ľúto, že v závere prípravy pred ME zo zdravotných dôvodov vypadol Matej Kubš. Pre mňa samého to tu bolo dosť ťažké, všetky činnosti na tréningu som musel vykonávať sám, predtým sme sa striedali. Predsa len je to špecifický post a bolo lepšie, keď sme boli dvaja. Na jednej strane sme sa podporovali a na druhej strane nás hnala aj zdravá konkurencia."
      Legionár z francúzskeho Dunquerque v tíme talianskeho trénera Emanueleho Zaniniho nebude na európskom fóre jediným novicom, aj napriek už bohatej reprezentačnej kariére zranenie po prvý raz neodstavilo blokára Emanuela Kohúta. "V prvom rade musím povedať, že reprezentovať na akejkoľvek úrovni je pre mňa obrovskou cťou. Či už ide o Európsku ligu, kvalifikáciu ME, alebo v konečnom dôsledku aj európsky šampionát, kam sa prebojovali. Tímu sa budem snažiť pomôcť, ako najlepšie budem vedieť. Tréner Zanini si ma vybral, dôveruje mi a preto som tu. Budem sa snažiť podať čo najlepšie výkony," vyhlásil Bardejovčan Ondrušek.
      Punc úspešnosti dostala sezóna pre Slovákov ešte takmer dva mesiace pred začiatkom ME v Prahe po ich košickom triumfe vo finále Európskej ligy nad Španielskom. Zaniniho družine sa síce nepodarilo úspech ešte vyšperkovať aj postupom do Svetovej ligy, no Ondrušek poprel, že by trpké pocity po barážovom neúspechu s Kanadou ešte stále pretrvávali v kolektíve. "V Kanade som nebol, keďže som sa v tom čase ženil, no už keď som sa pripojil k chalanom, nič také som neregistroval. Za barážou Svetovej ligy sa spravila čiara a žiadne sklamania som v tíme vôbec nepociťoval."
      Väčším problémom ako stroskotanie na ceste do Svetovej ligy by sa mohlo zdať oslabenie tímu pred ME po zranení nahrávača Michala Masného. "Mišo nebol dlhé roky len kapitánom ale naozaj aj ťahúňom reprezentácie a po jeho zranení sme určite oslabení. Teraz sme v štádiu hľadania lídra. Musí to byť silná osobnosť, musí mať herné kvality, musí chcieť pomôcť úprimne družstvu v ťažkých chvíľach. Nesmie tam byť egoizmus a hranie na vlastné tričko. Mišovým zástupcom je Tomáš Kmeť, tak teraz je rad na ňom."
      Slováci sa dostali po žrebe základných skupín ME do mimoriadne náročnej skupiny s obhajcami titulu spred dvoch rokov z Poľska, bronzovými Bulharmi a šiestymi Nemcami. "Naša skupina smrti je veľmi ťažká. Sme v nej prakticky outsiderom, no to nám môže celkom pomôcť a zväzovať našim súperom ruky, keď proti nim bude hrať. Myslím si, že nie sme bez šance, práve naopak. Aj teraz sme si rozoberali nášho prvých súperov Bulharov a majú tam veľa medzier, ktoré môžeme využiť. Aj Poliaci pricestujú bez univerzála Wlazlého, ktorý je jednoznačnou jednotkou. Ani ich zostava smečiarov sa nejaví tak, že nie je nereálne ich potrápiť a nejaký bod im zobrať. Za najväčších favoritov by som pasoval Nemcov, ktorí sa mi zdajú kompaktní a takí najkolektívnejší," predpovedalo slovenské libero, ktoré si nechcelo dávať konkrétne méty z hľadiska konečnej pozície. "Nehovoril by som o umiestení. Najskôr je dôležitá predvedená hra a ak bude dobrá, dostavia sa aj nejaké výsledky. V prvom rade chceme postúpiť zo skupiny a potom je už systém zmenený a nasleduje priamo play off. Najťažšie bude postúpiť zo skupiny a ak sa nám to podarí, verím, že sa môžeme dostať aj do najlepšej osmičky."
      Väčšina Slovákov by sa v metropole bývalej federácie stále mohla cítiť ako doma. Aj na iných športových podujatiach za riekou Moravou sa Slováci tešili z mohutnej diváckej podpory, no Ondrušek si podobnými podmienkami v Prahe istý nebol. "Príde manželka a brat a mali prísť aj ďalší kamaráti, no podľa nových informácii neviem, neviem. My hráči sme nedostali žiadne vstupenky pre našich blízkych a nebude to lacný špás. Najlacnejšie lístky sa majú pohybovať od 290 českých korún a keď vezmem do úvahy aj cestu cez celé Československo z Bardejova až do Prahy a ubytovanie na niekoľko dní, bojím sa, že to dosť ľudí odradí. Možno nás však podporia nejakí naši študenti z Prahy," povedal a neodvážil sa ani odhadnúť, ako sa k podpore hráčov s dvojkrížmi postavia domáci volejbaloví priaznivci. "Ja osobne mám k českým bratom pomerne vrúcny vzťah a keď vidím vystúpenie českého tímu v hocijakom športe, tak mu držím palce. No uvedomujem si, že to je asi individuálne, takže uvidíme, ako sa zachová domáce ublikum."