Reprezentácia REPREZENTÁCIA MUŽI ME 2011 3:2 s Bulharmi v úvode ME

3:2 s Bulharmi v úvode ME

10.september 2011 (TASR) - v úvodnom stretnutí skupiny D v Prahe prekvapujúco zdolali slovenskí volejbaloví reprezentanti favorizovaných Bulharov

Slovensko - Bulharsko 3:2 (24, 25, -24, -19, 15)
Slovensko:
Skladaný, Kmeť, Kohút, L. Diviš st., M. Sopko st., M. Nemec, libero: Ondrušek (Michalovič, Zaťko, R. Nemec, Hupka)

     Úvod zápasu vyšiel lepšie favorizovaným Bulharom, ktorí si postupne vypracovali vedenie 8:4, keď dominovali v obrane na sieti. Potom prišli svetlejšie chvíle slovenského tímu, keď sa začal presadzovať Lukáš Diviš. Po jeho dvoch úspešných zásahoch na sieti sa Slovákom podarilo vyrovnať na 9:9 a vzápätí sa aj po prvý raz ujať vedenia 10:9. Vedenie postupne narástlo až na tri body (15:12) a ešte aj pri druhom technickom oddychovom čase viedli slovenskí hráči 16:15. Potom to už bol boj o každú loptu až do stavu 20:20. V závere získali slovenskí volejbalisti znova dvojbodové vedenie (22:20, 23:21), ale práve vtedy pokazil Martin Nemec podanie. Na druhej strane Bulhar Nikolov pri podaní doviedol svojich až k setbalu (23:24), ale vtedy sa na podaní zmýlil aj on. Pri Sopkovom podaní to už Slováci zvládli a hneď prvý setbal využili zásluhou úspešného útoku Lukáša Diviša. Druhý set bol ešte vyrovnanejší, len v jeho úvode sa Bulharom podarilo získať dvojbodové vedeie (5:3, 6:4), inak to bolo na jednej i druhej strane vždy o bod. Tak to bolo až do stavu 20:20, potom získali dva bodu navrch slovenskí hráči (22:20, 23:21). Za toho stavu podanie Sopka skončilo tesne za a Bulharom sa následne podarilo otočiť a získať setbal (23:24). Opäť ho nevyužili, naopak slovenskí hráči svoj druhý áno, keď o poslednú loptu sa tvrdým útokom postaral znova Lukáš Diviš. Tretí set sa začal priaznivo pre Slovákov. Zo stavu 4:4 ušli Bulharom na 9:4 a neskôr až na 11:5. Eufóriu však vzápätí vystriedala bezradnosť, keď na slovenskej strane prestala fungovať prihrávka a súperovi sa podarilo vyrovnať. Koncovka setu bola opäť dramatická, Bulhari aj do tretice za stavu 23:24 získali setbal a hoci ho nevyužili, dostali sa aj k druhému, a ten aj s dávkou šťastia využili a znížili na 1:2. Súpera zisk setu "nakopol", vo štvrtom jasne dominoval a doviedol ho do vyrovnania i následného tajbrejku. V ňom Slováci viedli 9:7, ale následne séria chýb viedla k bulharskému vedeniu 12:11. Prišli aj dva bulharské mečbaly (12:14, 13:14), ktoré však zostali nevyužité, rovnako tak ani ďalší za stavu 14:15. Na druhej strane Slováci hneď svoj prvý premenili.

     Tomáš Kmeť: "Pred zápasom by to určite nikto nepovedal, že to takto dopadne, ale my sme vedeli, že máme na to kvalitu, aby sme dokázali prekvapiť. Do 11:5 v treťom sete to bol z našej strany špičkový výkon, nemohli sme si nič vyčítať. Potom 'klasicky', ako to len my vieme, sme stratili náskok a dostali poriadne na zadok. Už to vyzeralo, že to prehráme, nakoniec sme to otočili a teraz sme veľmi šťastní. Nikdy sme nezdolali veľký tím na vrcholovom podujatí, teraz sa nám to konečne podarilo."

      Lukáš Diviš:  "Úžasný zápas. Prvý set sme vyhrali, čím sme ich prekvapili, so šťastím aj druhý a šli sme dominantne aj do tretieho. Súper však zabral systémom 'keď teraz nie, tak už nikdy'. Mali sme však napriek tienistým momentom svoj deň a v tajbrejku sa to ukázalo. Proti Nemecku určite máme na čom stavať."

      Martin Nemec: begin_of_the_skype_highlighting     end_of_the_skype_highlighting, smečiar SR: "Konečne sme zvládli ten malý krok na to, aby sme tesne vyhrali zápas - v Turecku pred dvoma rokmi sa nám to dvakrát nepodarilo. Aj v príprave sme mali problémy s prihrávkou, podobne ako v príprave. Škoda, že sme to nedali na 3:0. Prvýkrát v živote som si dal žuvačku na zápas, na sebavedomie to veľmi pomohlo."