Reprezentácia REPREZENTÁCIA MUŽI ME 2011 Tretia výhra v skupine - 3:1 s Poľskom

Tretia výhra v skupine - 3:1 s Poľskom

 Praha 12. septembra 2011 (TASR) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti zvíťazili v pondelok aj vo svojom záverečnom zápase základnej D-skupiny na 27. ME v Prahe, tentoraz nad obhajcom titulu z Poľska 3:1. .

Poľsko - Slovensko 1:3 (23, -21, -18, -23) - posledný duel v skupine
15 minút. Rozhodovali: Godoy Alonso (Šp.), Rychlík (ČR), 5000 divákov.
Poľsko: Drzyzga, Jarosz, Nowakowski, Kosok, Mika, Ruciak, libero Ignaczak
Slovensko: Skladaný, Kmeť, Kohút, M. Nemec, L.Diviš st., M. Sopko st., libero Ondrušek (Hupka, Zaťko, Bencz)

      Vo vyrovnanom úvode sa ani jednému z tímov nepodarilo odskočiť na viac ako dva body (8:7). Až po technickom oddychovom čase sa to podarilo Poliakom (9:7), ale slovenským hráčom sa podarilo otočiť na 9:10 a neskôr viedlo o dva body oni (14:12). Aj s blížiacim sa koncom to bolo rovnaké, v závere setu získali Poliaci výhodu dvoch setbalov (24:22), vo vedenie 1:0 premenili až druhý. Prvý bod druhého setu získali následne slovenskí hráči, ale potom vždy len doťahovali a od 4:4 si nedokázali až do stavu 10:4 poradiť s Ruciakovým podaním. Tréner Zanini následne prestriedal, keď prišiel najskôr Hupka a o niečo neskôr aj Zaťko a Benczom. A najmä Bencz bol v útoku takmer neomylný a z poľského vedenia rýchlo ubúdalo.  Od stavu 17:17 boli vo vedení už len Slováci, ktorí v závere za stavu 24:21 využili hneď prvý setbal na vyrovnanie 1:1. Aj prvá polovica tretieho setu patrila Poliakom (3:1, 5:3, 6:4, 7:5, 8:6, 9:7, 10:9). Od 10:10 sa ale situácia zmenila, vpredu boli už len reprezentanti Slovenska. Za stavu 12:13 sa im vydarili dva vynikajúce útoky stredom siete. K tomu pridali aj kvalitnú obranu na sieti a ich vedenie postupne narástlo až na rozdiel piatich bodov (18:13) a v závere setu si toto vedenie postrážili a po druhom využitom setbale sa dostali do vedenia 2:1. Štvrtý set patril Slovákom, ktorí ani raz neprehrávali a dokonca viedli o štyri body 16:12. Chvíľková nepozornosť a viaceré chyby ale koncovku setu zdramatizovali, keď Poliaci vyrovnali na 23:23. Slovenskí hráči si ale set nenechali zobrať a prvenstvom v skupine smrti obrátili všetko naruby, pretože outsider ide ďalej priamo, Bulhari a Poliaci musia do osemfinále a Nemci cestujú domov.


Emanuel Kohút:: "Hrali sme spočiatku v kŕči, bojovali sme aj sami so sebou, z diváckeho pohľadu to nebol atraktívny súboj. Som však rád, že sme ho dotiahli do víťazného konca a získali dva dni voľna."
Juraj Zaťko: "Poliaci nastúpili s druhou šestkou, čo nás trochu prekvapilo. Vedeli sme, že k víťazstvu v skupine nám chýba malý krok, čo nám zväzovalo ruky. Podarilo sa nám však dostať mladých poľských hráčov pod tlak a vyhrať, aj keď sme ani zďaleka nepredviedli optimálny výkon."
Tomáš Kmeť: kapitán SR: "Som extrémne šťastný. Aj keď Poliaci 'vypustili' zápas, rozhodli sa pre tento krok, no podľa mňa nie je správny. Nik nás už nemôže podceniť. Po triumfe v skupine 'smrti' si môžeme trúfať aj na postup do semifinále."