Reprezentácia REPREZENTÁCIA MUŽI OH 2012 Kvalifikácia na OH 2012 - predkolo

Kvalifikácia na OH 2012 - predkolo

Poprad 26. novembra 2011 (TASR) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti prehrali v Poprade vo finálovom stretnutí predkvalifikácie o postup na budúcoročné OH v Londýne s výberom Španielska v dramatickom stretnutí 2:3. Slováci však majú ešte teoretickú šancu postúpiť do hlavnej fázy kvalifikácie o postup na OH, ktorá sa uskutoční v máji v bulharskej Sofii, no budú sa musieť spoliehať na vývoj vo Svetovom pohári.

finále predkvalifikácie OH 2012:
Slovensko - Španielsko 2:3 (-20, 21, -23, 21, -15)
Rozhodovali: D. Stipaničev (Chor.), A. Di Giacomo (Bel.), 2400 divákov.
Slovensko: Nemec, Skladaný, Piovarči, Chrtiansky ml., Kmeť, L. Diviš st., libero Ondrušek (Bencz, Zaťko, M. Sopko st., Hupka). Tréner: Š. Chrtiansky st.
Španielsko: Hernán, Sugraňes, Noda, Sevillano, Fernández, Pérez, libero Llenas (Arranz, Rocamora, Palharini). Tréner: F. Muňoz.

Oproti prvému duelu nastúpili Slováci na finálový duel proti Španielsku v pozmenenej zostave aj z dôvodu zranenia Kohúta a krok so súperom držali iba do stavu 2:3, keď za domácich korigoval po presnom smeči Chrtiansky ml. Do prvého technického oddychového času boli úspešnejší Španieli, ktorí si vypracovali trojbodové vedenie (8:5). Slovákom potom robil so svojim servisom problém Pérez a aj vďaka nemu sa hostia ujali vedenia 13:7. Domácim nevychádzal servis ani zakončenie na sieti, naopak hosťom vychádzali bloky, hra v poli a postupne zvýšili svoje vedenie (19:12). Tento náskok sa neskôr ukázal ako rozhodujúci, pretože slovenský výber napriek obrovskej snahe zmazať manko (20:22) nedokázal otočiť vývoj prvého setu vo svoj prospech a prehral ho v pomere 20:25.
      Do druhého setu vstúpil aktívnejšie slovenský tím a po bloku Kmeťa a následnom úspešnom plachtiacom podaní Skladaného sa ujal vedenia 7:4. Súperi predvádzali obojstranne dobrú hru na sieti, ako i v poli, ale Španieli boli o niečo úspešnejší a znížili manko na rozdiel jediného bodu (10:11). Po smeči domáceho Nemca však svietil na radosť fanúšikov v Poprad Aréne na ukazovateli skóre stav 15:13. Hostia síce ešte zrovnali (16:16), no po smeči Martina Sopka st. už viedlo Slovensko 21:17. Tento náskok si už slovenskí reprezentanti udržali až do záveru druhého dejstva a po zlom servise Španielov sa tešili z jeho zisku (25:21).
      Dobrý vstup reprezentácie Španielska do tretieho setu na krátku chvíľu prerušil tvrdým smečom Martin Sopko st. (1:3), no vysoko koncentrovaní zverenci trénera Muňoza pokračovali v úspešnom bodovom ťažení - 6:1. Napriek dlhým, ale divácky atraktívnym výmenám sa šťastena priklonila na ich stranu a po druhom technickom oddychovom čase už vyhrávali 16:10. Súperi sa veľmi dobre poznali i preto bojovali o každú loptu, najprv sa domácim podarilo znížiť (14:17) a po aute Španielov už bolo vyrovnané - 19:19. Tí sa opäť dostali do menšieho trháku (22:20), ale po Nemcovom ese bolo opäť vyrovnané. Následne však pokazil druhý servis, ku ktorému Španieli pridali úspešný trojblok a viedli o dva body 24:22. Slováci ešte korigovali, no strate setu po vlastnej chybe nezabránili (23:25).
      Vyrovnaný zápas pokračoval aj vo štvrtom sete. Jeho úvod patril domácim, ktorí po dvojbloku viedli 3:0. Rovnakým rozdielom schádzali z palubovky na prvý technický oddychový čas (8:5). V ďalšom priebehu sa tímy striedali v bodových zápisoch až do stavu 17:13, keď Lukáš Diviš st. trafil po smeči do hracieho poľa. Tento náskok si Slováci udržiavali do konca setu a setbal pre nich zariadil kapitán Kmeť (24:20) a zisk setu v pomere 25:21 Nemec.
      Stretnutie vyvrcholilo v tajbrejku, v ktorom išli Slováci po prvý raz do vedenia po smeči Lukáša Diviša st. (3:2). Španielskemu výberu sa však podarilo odskočiť na rozdiel dvoch bodov (6:4), ale slovenský výber manko zmazal a ujal sa opäť vedenia 9:8. Na rozdiel dvoch bodov zvýšil Nemec (11:9), ale súper vyrovnal po úspešnom dvojbloku na 13:13. Napokon mali viac šťastia Španieli, ktorí získali tajbrejk v pomere 17:15 a zápas 3:2 na sety.
Štefan Chrtiansky st., tréner SR: "Ukázali sme srdce, celý zápas sme bojovali a mali sme piaty set takmer rozhodnutí. Bohužiaľ sme im pomohli svojimi chybami a to ma veľmi mrzí. Dúfam, že bodík, ktorý sme dnes získali nám pomôže v celkovom bilancovaní, keďže ešte existuje možnosť postupu do hlavnej časti kvalifikácie."
Lukáš Diviš st., smečiar SR: "Veľmi málo nám chýbalo k postupu. Bohužiaľ taký je šport, taký je volejbal. Dúfam, že nám to naši fanúšikovia a diváci odpustia. Myslím si, že rozdiel bol predovšetkým v obrane, Španieli hrali dobre v poli a právom im to patrí."

semifinále

Slovensko - Turecko 3:2 (22, -23, -17, 17, 12)
121 min, rozhodcovia: Di Giacomo (Bel.), Seifried (Slovin.), 1500 divákov.
Slovensko: Skladaný, M. Nemec, Kohút, Š. Chrtiansky ml., Kmeť, L. Diviš st., libero Ondrušek (Bencz, Zaťko, M. Sopko st., Piovarči, Hupka). Tréner: Š. Chrtiansky
Turci síce vo štvrtkovom dueli s Estónskom hladko prehrali, no od prvých lôpt bolo zrejmé, že nebudú pre domácich ľahkým sústom. Vyrovnaný priebeh prvého setu sa držal až do stavu 10:10 a hoci nakrátko sa Turci ujali vedenia, následne sa Slovákom podarilo odskočiť na 15:13. Prišlo však pokazené podanie Nemca a následné eso Batura a bolo vyrovnané. Po druhom technickom oddychovom čase však opäť vynikal slovenský útok a päťbodový náskok 20:15 už vezral sľubnejšie. Turci sa síce dokázali dostať na rozdiel jediného bodu (22:23), no hneď prvý setbal Slováci využili. Po obrátke sa ale začalo trápenie Chrtianskeho tímu, domáci kopili chyby na servise a museli doháňať trojbodové manko hráčov z krajiny polmesiaca (7:10). To sa im síce podarilo, no v koncovke opäť zlyhávali v servise Nemec, Sopko a pri treťom tureckom setbale aj Skladaný. V treťom dejstve sa trápenie Slovákov ešte vystupňovalo, obrana pôsobila bezbranne najmä proti excelujúcemu Baturovi a Turci pri druhom oddychovom tajme už viedli hrozivým rozdielom (16:8) a nič na tom nezmenilo ani Nemcovo eso (16:10). Iskirku nádeje vykresal Piovarčiho servis a šnúra na 15:19, no súper si už set pohodlne ustrážil. Tím trénera Chrtianskeho odpovedal patrične. Po dôležitom prvom bode štvrtého setu domáci striasli nervozitu, do prvého technického tajmu viedli už 8:2 a ich náskok sa utešene rozrastal (18:9). Batur síce svojím servisom opäť trochu jasný priebeh dejstva zaplietol, no prichádzajúcemu tajbrejku nezbránil. Rozhodujúca časť sa nezačala pre Slovákov dobre. Prehrávali 0:2, no po bloku Piovarčiho vyrovnali a dráma pokračovala. Slovenský náskok 7:5 vynútil súperov siahnuť po tajme, druhýkrát brzdili Turci oddychovým časom za stavu 9:6, ale slovenskú prevahu už nezastavili.

Tréner SR Štefan Chrtiansky: "Chlapcom chcem poďakovať za predvedenú bojovnosť. Aj v momentoch, keď sa nám príliš nedarilo, nevzdávali sa a z našej strany v tom bolo srdce. Náš útlm po prvom sete vidím v tom, že sme sa snažili hrať jednoduchú hru v útoku, no to nefungovalo a potom sme už nehrali ani v obrane. Možno trošku pomohlo, že sme pred štvrtým setom otočili postavenie, hrali sme na iných hráčov, súperov to trochu rozhádzalo a my sme sa vrátili do tempa."

Podskupina

Slovensko - Španielsko 3:1 (-26, 18, 23, 14)
Rozhodovali: A. Di Giacomo (Bel.), M. Seifried (Slo.), 2500 divákov.
Slovensko: Kohút, M. Sopko st., Nemec, Skladaný, Kmeť, L. Diviš st., libero Ondrušek (Hupka, Bencz, Zaťko, Chrtiansky ml.). Tréner: Š. Chrtiansky st.
Slovenskí reprezentanti držali krok so súperom do stavu 2:2, no potom sa začali presadzovať Španieli, ktorým vychádzali útoky stredom siete a pridali tri body v rade (2:5). Hostia pokračovali v koncentrovanom výkone až do stavu 11:6 v ich prospech, ale potom Slováci zapli na vyšší výkonnostný stupeň a šnúrou piatich bodov vyrovnali na 11:11. Domácim vychádzal servis, hra v poli, ku ktorej pridali úspešné bloky ako i presné zakončenie na sieti. Po zlepšení herných činností a Skladaného smeči o niekoľko minút neskôr sa ujali i po prvý raz v zápase vedenia 14:13. Po druhom technickom oddychovom čase dokonca vyhrávali o tri body (19:16), ale húževnatí Španieli odpovedali štyrmi bodmi v rade (19:20), predovšetkým vďaka dobre hrajúcemu Pérezovi. Ten ich potrápil nielen na servise, ale dokázal sa presadiť i v útoku. Slováci opäť otočili a po ese Nemca vyhrávali 23:21. Dramatickú koncovku setu však nezvládli a prehrali ho v pomere 26:28.
      Od začiatku druhého setu ťahali za kratší koniec Španieli a ich manko na súpera narástlo po prvom technickom oddychovom čase na rozdiel štyroch bodov (4:8). Ani po ňom domáci nepoľavili v hernom nasadení a výsledkom bolo po úspešnom trojbloku vedenie 12:6. To narástlo aj po mnohých nepresnostiach Španielov už na 20:13. Ich snaha urobiť niečo z výsledkom stroskotávala predovšetkým na dobrej obrane Slovenska a zlom zakončení v útočnej fáze. Reprezentanti s dvojkrížom na hrudi si sedembodový náskok udržali až do záveru druhého dejstva a po smeči Martina Sopka st. sa tešili z jeho zisku (25:18).
      Do tretieho setu vstúpili aktívne domáci, po úspešných smečoch Nemca a Martina Sopka st. (5:2) sa zdalo, že budú pokračovať v nasadenom tempe. Španieli však predviedli výbornú obranu na sieti, obetavú hru v poli, ktorá slávila úspech a osembodovou šnúrou sa dostali do menšieho trháku 10:5. Slovákov tento nepriaznivý stav nezlomil, naopak trpezlivou hrou v poli a postupným zlepšením sa aj na sieti sa im podarilo dostať k súperovi na rozdiel jedného bodu - 11:12. O niekoľko minút neskôr opäť prehrávali o päť bodov (11:16), no potom prišli chvíle domácich, ktorí najprv zrovnali stav stretnutia (17:17) a po úspešnom bloku Skladaného už vyhrávali 20:17. Hostia ešte dokázali vyrovnať (22:22), ale po smeči Lukáša Diviša st. sa radovali zo zisku setu Slováci (25:23).
      Psychická výhoda z predchádzajúceho setu zostala na rukách hráčov Slovenska a postupne narastalo ich sebavedomie, ktoré pretavili v trojbodové vedenie po prvom technickom oddychovom čase (8:5). Španieli postupne rezignovali a len ťažko sa dokázali presadiť cez kompaktnú obranu Slovákov. Tí sa naopak dokázali presadiť zo všetkých pozícií - servisu, po presných smečoch a úspešných blokoch. Hostia rezignovali za nepriaznivého stavu 10:18 a zápas už iba dohrávali. Napokon prehrali 14:25 a 1:3 na sety.

Štefan Chrtiansky st., tréner SR: "Myslím, že sme ukázali kto je favoritom turnaja, ale musíme to potvrdiť ešte v piatok a v sobotu. Zápas sa vyvíjal tak ako sme očakávali, Španieli hrali veľmi dobre v obrane, hlavne v poli nás vychytali. My sme išli za tvrdým úderom, od polovice zápasu sme však zmenili taktiku a neriskovali sme už ani servis. Myslím, že sa to oplatilo a vyšli nám aj striedania. Úlohu favorita berieme, samozrejme ešte nie je rozhodnuté, ale pre nás je to dôležité víťazstvo, lebo sme si pozdvihli sebavedomie pred piatkovým duelom. Očakávam, že by sme mali nastúpiť buď proti Turkom alebo Estóncom."
Emanuel Kohút, hráč SR: "Som rád, že sme to takto zvládli. Možno sa to zdalo byť ľahké, no určite sa toto víťazstvo tak ľahko nerodilo. Zabojovali sme všetci, hrali sme naplno, hrali sme na sto percent. Niekoľkokrát nám vyšli i zázračné veci a to nás naštartovalo dopredu. Vytvorili sme si určité meno a verím, že keď Španieli nastúpia opäť proti nám, tak budú mať aj strach. Dúfam, že sa tento zápas páčil popradskému divákovi."

Slovensko - Rakúsko 3:0 (21, 14, 19)
Rozhodovali: D. Stipaničev (CRO), Z. Mezöffy (HUN), 850 divákov.
Slovensko: Kohút, M. Sopko st., Nemec, Skladaný, Kmeť, L. Diviš st., libero Ondrušek (Bencz, Zaťko, Chrtiansky ml., Piovarči). Tréner: Š. Chrtiansky st.
Slováci vstúpili do zápasu dobre (2:0), ale hostia odpovedali päťbodovou šnúrou a ujali sa vedenia 5:2. Tí odchádzali spokojnejší aj po prvom technickom oddychovom čase (6:8), no po jeho skončení sa prezentoval razantným smečom domáci Nemec a predznamenal ďalší vývoj setu. Slovenskí reprezentanti zlepšili hru nielen na sieti, ale postupne menej kazili i podanie. Sprvoti viedli 14:13 i 16:15, no rozhodujúci únik sa im podaril o niekoľko minút neskôr, keď upravili na 21:18. Súper síce odpovedal dvoma bodmi (20:21), ale prehre 21:25 už nezabránil.
      Druhé dejstvo sa sprvoti odohrávalo v réžii reprezentácie Rakúska, no iba do stavu 3:1 v jej prospech. V ďalšom priebehu už dominovali na palubovke Slováci, ktorí pokračovali v hre zo záveru úvodného dejstva. Postupne zvyšovali svoj náskok (9:5, 17:10, 21:12) a napokon získali druhý set na 14.
      V treťom sete hrali domáci uvoľnene, keď získali úvodných päť lôpt a nezastavili ich ani protesty súpera. Frustrovaní Rakúšania nenašli recept na dobre hrajúcich Slovákov, i keď tí v závere popustili z koncentrácie a podľahli im 19:25 a celkovo 0:3 na sety. Slovenská reprezentácia tak urobila dôležitý krok k postupu z A-podskupiny.

Štefan Chrtiansky st.,: "Prvý set bol o rozbiehaní sa, trošku v ňom bolo cítiť nervozitu na našej strane. Chlapci robili chyby v útoku i na servise svojou nerozumnosťou, no potom to už bolo v poriadku. Bolo to povinné víťazstvo, no proti Španielom ešte musíme doladiť niektoré veci."
Tomáš Kmeť: "Zo začiatku sme boli trošku nervózni, keďže sme nevedeli, čo môžeme od Rakúšanov očakávať. Potom sme sa rozbehli a myslím si, že sme jednoznačne zvíťazili 3:0 a získali povinné tri body. Zajtra nás však čaká ďalší zápas a musíme sa na neho pripraviť."