Reprezentácia REPREZENTÁCIA MUŽI OH 2012 Slováci pred turnajom v Sofii

Slováci pred turnajom v Sofii

Sofia 6. mája 2012 (TASR) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti sú už v dejisku olympijskej kvalifikácie v Sofii. Do bulharskej metropoly dorazili po asi hodinovej ceste zo Samokova, kde od štvrtka trénovali a odohrali dva prípravné zápasy s Bulharskom. Do konečnej 12-člennej nominácie sa nezmestil blokár Jakub Joščák, ktorý v pondelok odcestuje domov. Informovala o tom oficiálna stránka Slovenskej volejbalovej federácie.

      Modernú halu Arena Armejec, kde sa bude hrať turnaj olympijskej kvalifikácie, si vyskúšajú slovenskí reprezentanti prvýkrát na pondelňajšom tréningu. V nedeľu sa po príchode do Sofie ubytovali v hoteli Vitosha Park Hotel, kde budú bývať aj ostatní účastníci turnaja. Okrem Slovákov sú už v hoteli aj domáci Bulhari a naši súperi v B-skupine Taliani. Ostatní prídu v pondelok.

      Slovenskí volejbalisti sa v Sofii predstavia v B-skupine s Nemeckom (8. mája o 13.30 h), Fínskom (10. mája o 13.30 h) a vicemajstrom Európy Talianskom (11. mája o 16.30 h). Súpermi domáceho Bulharska v A-skupine budú majster Európy Srbsko, Španielsko a Slovinsko. Mužstvá sa stretnú v skupinách systémom každý s každým, do semifinále postúpia prví dvaja a na olympiádu iba víťaz turnaja.

Konečná nominácia na turnaj OH kvalifikácie v Sofii:
NAHRÁVAČI: Branislav Skladaný (Generali Unterhaching/Nem.), Michal Masný (Bydgoszcz/Poľ.)
SMEČIARI: Lukáš Diviš (Novosibirsk/Rus.), Štefan Chrtiansky ml. (Innsbruck/Rak.), František Ogurčák (Sisley Belluno/Tal.), Matej Paták (VKP Bratislava)
BLOKÁRI: Emanuel Kohút (Sisley Belluno/Tal.), Tomáš Kmeť (Berlín Recycling Volleys/Tal.), Jozef Piovarči (Liberec/ČR)
KOREKTORI: Milan Bencz (Rím/Tal.), Peter Michalovič (Ostrava/ČR)
LIBERO: Róbert Hupka (Generali Unterhaching/Nem.)

Bratislava 2. mája 2012 (TASR) - Bez elitného blokára Tomáša Kmeťa sa slovenská volejbalová reprezentácia vo štvrtok letecky presunie do Sofie, kde v dňoch 8.-13. mája v rámci olympijskej kvalifikácie zabojuje o miestenku do Londýna. Ešte pred poslednou šancou na zisk kvóta pľacu odohrajú Slováci v Samokove dva prípravné zápasy (4.-5. mája) s domácou reprezentáciou.
      V Sofii sa zverenci trénerskej dvojice Štefan Chrtiansky, Andrej Kravárik postupne v B-skupine stretnú s Nemeckom (8. mája, 13.30), Fínskom (10. mája, 13.30) a Talianskom (11. mája, 16.30). V A-skupine sa okrem domáceho výberu predstaví Srbsko, Slovinsko a Španielsko. Prví dvaja zo skupín postúpia do semifinále, miestenku do Londýna si však vybojuje iba víťaz.
      "Vždy si dávame tie najvyššie ciele, nemáme sa za čo schovávať," povedal na stredajšej tlačovej konferencii prezident Slovenskej volejbalovej federácie (SVF) Ľubor Halanda a dodal: "Čakajú nás súperi, ktorí sú vo svetovom rebríčku vyššie ako my, ale ideme sa tam popasovať o čo najlepšie výsledky." Halanda zdôraznil, že pre reprezentácie v tomto roku stanovili tri vrcholy. Juniorky už svoj splnili, keď sa kvalifikovali na augustové ME v Turecku, ženy čakajú v septembri dva kvalifikačné turnaje o postup na ME 2013 vo Švajčiarsku a Nemecku. Za absolútny vrchol ale označil práve sofijský kvalifikačný turnaj.
      "Vieme čo nás čaká. Bodaj by sa nám podarilo zopakovať výsledky, aké chlapci dosiahli na ME. Sme realisti, vieme, že máme určité šance konkurovať týmto tímom a budeme na to vsádzať. Ak nám to vyjde, tak myslím, že sa môže stať aj nejaké prekvapenie. Vieme však, že na určitých postoch sme oslabení, uvidíme, ako tieto straty dokáže mužstvo nahradiť. Chlapci sú odhodlaní, poctivo trénovali 4-5 dní a aj keď bolo vidieť, že toho majú už dosť, sú pripravení dať do toho všetko. Teraz už len doladíme detaily. Aj keby z toho nebol postup, aspoň hrou budeme chcieť presvedčiť, že patríme do svetovej špičky," povedal pre TASR tréner Chrtiansky. Viacero hráčov sa mu ospravedlnilo, okrem iných chýbať budú obaja Nemcovci Martin aj Richard. Do poslednej chvíle sa čakalo, ako sa vyvinie situácia okolo blokára Tomáša Kmeťa, mužstvu bude napokon chýbať. "Tomáš je jeden z najlepších blokárov v európskom meradle a má za sebou veľmi dobrú sezónu v Nemecku. Preto je to citeľná strata. Okrem toho ideme s novým liberom, ideme bez Nemca, Sopka. Na druhej strane nás posilnil Paľo Ogurčák, ktorý veľmi dobre zapadol do tímu, rovnako tak aj Michal Masný a myslím si, že tímu majú čo dať."  
      Veľmi dôležitý bude vstup do turnaja, v ktorom na Slovákov čakajú nepríjemní Nemci. "Pri tomto systéme určite. Práve tento zápas, podobne ako ten na ME môže veľa napovedať. Na šampionáte sme vtedy Bulharov zdolali, takže asi zápas s Nemeckom bude z tohto pohľadu dôležitý, aj keď ešte nás preverí Fínsko. Nemecký tím je nebezpečný a keby sa nám podarilo vyhrať, môže to mužstvo naštartovať a potom je možné všetko."
      Nahrávač Michal Masný sa do reprezentácie vrátil po zdravotných peripetiách, ktoré ho vyradili aj z účasti na minuloročných ME. "Do reprezentácie sa vraciam s dobrými pocitmi. Vrátili sa aj iní, ktorí dlhšie chýbali, takže som rád, že sme sa znova stretli. S trénerom som bol už dlhšie dohodnutý, že ak budem v poriadku, že rád pomôžem a teší ma, že to vyšlo. Nálada v mužstve je dobrá a verím, že sa budeme baviť volejbalom," uviedol skúsený nahrávač, ktorý pri neúčasti  Kmeťa prevzal aj kapitánsku pásku. O blížiacej sa kvalifikácii si myslí, že sú to také malé ME. "Dokonca môžem povedať, že aj veľké. Určite je to ťažké, vždy sa hovorilo, že na olympiádu sa je ťažké prebojovať a aj táto kvalifikácia to potvrdzuje, súperi sú naozaj ťažkí, všetci zo svetovej špičky. My sme ale na Európe tiež predviedli, že vieme hrať volejbal a že môžeme vyhrať aj so silnými súpermi. A prečo by sa to nemohlo podariť aj teraz."