Osem bodov z Izraelu

Raanana 10. júna 2012 (TASR) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti uspeli aj vo svojom poslednom zápase na treťom turnaji A-skupiny Európskej ligy v izraelskom meste Raanana. Zverenci trénera Štefana Chrtianskeho zdolali Izrael po divokom priebehu 3:2, ale mohli získať aj tri body, veď viedli 2:1 na sety a 20:13. Do tabuľky pridali Slováci dva body a dostali sa na prvé miesto pred Španielov, ktorí však majú tri zápasy k dobru.
      V Izraeli totiž španielski volejbalisti nehrali a na čelo sa môžu vrátiť už budúci týždeň v Dánsku. Tam Slováci štartovať nebudú. Po turnaji v Izraeli čaká našich štvordňové voľno a v príprave budú pokračovať od piatka v Poprade. Tam sa budú pripravovať na posledný turnaj v A-skupine, ktorý sa od 22. do 24. júna uskutoční v košickej Steel Aréne.

Slovensko - Izrael 3:2 (17, -24, 24, -25, 14)  výsledky skupiny

Zápas trval: 130 minút. Rozhodovali: Salabashyan (Bul.), Medvid (Ukr.) 500 divákov
Slovensko: Zaťko, Bencz, Száraz, Kašper, Chrtiansky ml., Hriňák, libero Kubš (Ogurčák, Skladaný, Joščák, Jakubov). Tréner: Š. Chrtiansky.

Domáci si v úvode vypracovali po bloku Steina brejk a viedli 4:2. Potom však dal eso nahrávač Zaťko a bolo vyrovnané 6:6. Na prvom technickom timeoute už slovenskí volejbalisti viedli 8:7, keď sa esom blysol pre zmenu Hriňák. Potom zablokoval súpera Chrtiansky a Slováci mali brejk - 9:7. Pri servise Bencza zvýšili naši náskok už na 13:9 a tréner domácich si vyžiadal oddychový čas. Slováci potom bez problémov stratovali a na druhom technickom timeoute viedli po Hriňákovom technickom údere po čiare 16:12. Po ese Száraza na najväčšiu hviezdu Izraelčanov Šafranoviča viedli slovenskí volejbalisti už 21:14 a smerovali za ziskom prvého setu. Slováci vyhrali úvodné dejstvo 25:17, keď sa nepresadil Šafranovič.
      V úvode druhého setu viedli Slováci 2:0, ale Izrael otočil na 5:2 a tréner Chrtiansky si zobral time. Po dvoch úspešných útokoch Bencza sme znížili na 5:6, lenže na prvom technickom timeoute viedol Izrael 8:5. Slovákom sa nedarilo otočiť a domáci vyhrávali už 10:5. Po ese Kašpera a bloku Hriňáka znížili Slováci na 8:10. Domáci opäť ušli na štyri body, ale Chrtiansky vytĺkol bloky a za stavu 13:11 pre Izrael si domáci kouč zobral time. Slováci postupne znižovali náskok a dostali sa pri servise Chrtianskeho dokonca do vedenia. Dlhú výmenu ukončil Bencz a Slováci viedli 17:16. Oba tímy si potom držali stratovanie, ale o krok vpred boli Slováci. V koncovke však spravili chybu v útoku a prvý setbal mali domáci Izraelčania. Ten ešte nevyužili, ale druhý už áno a vyhrali druhý set 26:24.
      V úvode tretieho setu si vypracovali Slováci brejk, viedli 3:1, 5:3 a 6:4, lenže Izrael po našom horšom príjme vyrovnal na 7:7. Slováci začali robiť chyby a Izrael sa dostal do vedenia 11:9. Tréner Chrtiansky si zobral oddychový čas a na ihrisko prišiel Ogurčák za Chrtianskeho. Postupne prišli na ihrisko aj Skladaný a Joščák. Vyrovnať sa podarilo Slovákom po chybe Sokolova - 14:14. Na druhom technickom timeoute vyhrávali domáci 16:15 a získal aj ďalší bod po chybe SR - 17:15. A bolo ešte horšie - Joščákovi nevyšiel útok a domáci vyhrávali 20:17. Time Slovensko. Slováci znížili z 21:17 na 21:20 a bojovali o zisk setu. Potom zablokoval Šafranoviča jeho klubový spoluhráč Skladaný a bolo vyrovnané 21:21. Prvý setbal si vypracovali domáci, ale Bencz ho vymazal - 24:24. Potom odstrelil servisom domáce libero Hriňák a Slováci viedli 25:24. Setbal hneď naši využili blokom Száraza a tretí set vyhrali 26:24.
      V úvode štvrtého setu dal Ogurčák eso a viedli sme 4:2. Na prvom technickom timeoute vyhrávali naši 8:6. Domáci síce vyrovnali, ale Ogurčák šikovnou ulievkou a Bencza dobrým útokom dostali Slovákov do vedenia 11:8. Slováci ovládli zápas a po šťastnom ese Ogurčáka vyhrávali už 15:10. V dobrej pokračovali naši volejbalisti aj naďalej a dostali sa už do vedenia 20:13. Izrael ešte bojoval a znížil na 18:21. Slováci sa trápili v útoku, domáci dostali krídla a vyrovnali na 22:22. Izrael opäť chytil loptu v poli, uspel v kontre a mal setbal - 24:23. Hriňák ho odvrátil, domáci dali aut a Slováci mali mečbal. Izrael otočil a dráma pokračovala - 25:25. Ogurčák dal aut a setbal mal Izrael. Ten aj využil a zápas musel rozhodnúť tajbrejk. Izrael boli na koni a hneď v úvode piateho setu viedol 3:0. Time Slovensko. Slováci sa vôbec nevedeli presadiť a po ďalšom bloku vyhrávali domáci už 4:0. Ogurčák po dobrom servise Joščáka, ktorý domáci nespracovali, znížil na 3:5 a vlial nám nádej. Tá bola ešte väčšie po tom, ako Skladaný využil zlú prihrávku po servise Bencza a bolo 5:6! Potom dal eso Bencz a Slováci vyrovnali na 6:6! Lenže potom nevidel rozhodca teč domácich, blokom sa blysol Šafranovič a bolo 9:6 pre Izrael. Dráma pokračovala, Slováci blokom Kašpera bolo vyrovnané 9:9! Potom sa však domáci dvomi blokmi dostali do vedenia 12:9 a na ihrisko prišiel Chrtiansky za Hriňáka. Bencz znížil na 11:12. V koncovke viedol Izrael 14:12, ale Ben Gal dal aut a bolo vyrovnané! Následne zablokoval súpera Ogurčák a ten istý hráč nakoniec ukončil duel. Slováci vyhrali v tajbrejku 16:14.

Raanana 9. júna 2012(TASR) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti zvíťazili v sobotu aj v ich druhom súboji na treťom turnaji A-skupiny Európskej ligy v izraelskom meste Raanana, keď si poradili s Dánmi 3:0.

A-skupina, 3. turnaj, 2. zápas:
      Dánsko - Slovensko 0:3 (-24, -21, -22)
      Zápas trval: 90 minút. Rozhodovali: Armeanu (Rum.), Salabashyan (Bul.) , 100 divákov.
      Slovensko: Zaťko, Bencz, Száraz, Kašper, Chrtiansky ml., Hriňák, libero Kubš (Ogurčák, Skladaný). Tréner: Š. Chrtiansky.

Slováci nastúpili s jednou zmenou oproti zápasu proti Grékom, na bloku nahradil Kašper Joščáka. Prvý brejk v zápase si vypracovali Dáni, ktorý po útoku Ditlevsena viedli 5:3. Na prvom technickom timeoute vyhrávali dánski volejbalisti 8:5. Slováci však po blokoch Kašpera a Zaťka znížili na 7:8. Slováci dotiahli náskok súpera, keď Chrtiansky vytĺkol dánske bloky a po Kašperom bloku už bolo 13:11 pre Slovensko. Dáni ešte vyrovnali na 13:13, lenže potom prišiel na servis Bencz, zatlačil súpera a Kašper ďalším blokom získal pre náskok 16:13. Dáni v koncovke vyrovnali z 20:23 na 23:23, keď sa Slováci nevedeli presadiť v útoku, Chrtianskeho nahradil Ogurčák a Slováci nakoniec zásluhou Bencza využili druhý setbal a vyhrali prvý set 26:24.
      V úvode druhého setu si Slováci vypracovali brejk po bloku Száraza - 3:1. Dáni potom otočili z 2:5 na 6:5 a tréner Slovákov si zobral time. Za stavu 15:14 pre Dánov prišiel na ihrisko Ogurčák a hneď sa blysol blokom. V koncovke sa slovenský tím po útoku Hriňáka dostali do vedenia 22:19 a druhý set ukončil útokom z kolíka Ogurčák - 25:21. V treťom sete sa Dáni dostali do vedenia 5:1, Slováci robili chyby a na prvom technickom timeoute viedol ich súper už 8:3. Potom však zlepšili príjem a po Benczovom útoku a aute Pedersena znížili na 7:10. Dáni však získali ďalší brejk a postupne viedli 16:12. Slováci však nechceli stratiť set, zlepšili obranu, Bencz z kontry vyrovnal na 16:16, a keď sa v koncovke blokmi blysli Kašper a následne Chrtiansky, Slováci viedli 23:20. Napokon druhý mečbal využil nekompromisne Chrtiansky.

Štefan Chrtiansky, tréner SR: "Výhra bez straty setu je dôležitá. Dáni boli húževnatí, ale to sme očakávali. Stále boli schopní dočahovať sa na nás. My sme boli ale pokojnejší v tých rozhodujúcich momentoch. Pomohli nám aj striedania, ktoré zmenili rytmus našej hry. A dobre sme zareagovali aj v treťom sete. Verím, že ich zdoláme aj v domácom zápase."

Branislav Skladaný, kapitán SR: "Robili sme nevynútené chyby, ale napokon sme sa dokázali zmoblizovať. Pomohli striedania. Aj keď sme v treťom sete prehrávali, veril som, že sme lepší, a že vyhráme."

Raanana 8. júna 2012 (TASR) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti odštartovali v piatok tretí turnaj A-skupiny Európskej ligy v izraelskom meste Raanana víťazstvom nad Gréckom 3:1 a upevnili si druhé miesto v skupine. Zverencov trénera Štefana Chrtianskeho čakajú v sobotu Dáni a v nedeľu si zmerajú sily s domácim výberom.

Slovensko - Grécko 3:0 (19, -24, 12, 19)
      Rozhodovali: Medvid (Ukr.), Armeanu (Rum.), 100 divákov.
       Slovensko: Zaťko, Bencz, Száraz, Joščák, Chrtiansky, Hriňák, libero Kubš (Ogurčák, Skladaný, Jakubov, Kašper). Tréner: Š. Chrtiansky
      Slováci začali na nahrávke so Zaťkom, do základnej zostavy sa po zranení vrátil Száraz. Ogurčák zostal na lavičke. Slováci si hneď v úvode vypracovali brejk, ale rýchlo oň prišli. Potom zablokoval súpera Joščák, Kokkinakis dal aut a Slováci v bielych dresoch viedli 6:3. Na prvom technickom timeoute bolo 8:4. Gréci znížili na rozdiel 8:7, ale Hriňák z doskoku dostal Slovákov do vedenia 10:7. Potom sa však súper po ese Pelekoudasa dostal do vedenia 12:11. Slováci zapli, po bloku Zaťka vyhrávali 15:13 a na druhom technickom timeoute 16:13. Gréci opäť znížili na bod, ale ich súperi pritlačili na servise a po peknom bloku Száraza viedli 20:17. Prvý set ukončil nahrávač Zaťko, keď Gréci nespracovali tvrdý servis Bencza a Slováci vyhrali 25:19.
      Slováci vstúpili lepšie aj do druhého setu a po dvoch chybách Grékov viedli 4:1. Lenže súper znížili na 4:3. Na prvom technickom timeoute vyhrávali zverenci trénera Chrtianskeho 8:7, potom sa presadil v útoku Hriňák a mali opäť brejk - 9:7. Slováci viedli už o tri body, ale po sérii chýb sa Gréci dotiahli na 12:11. Súper sa potom dokonca dostal do vedenia 14:13 a na ihrisko prišli postupne Ogurčák, Skladaný a Jakubov. Za stavu 17:17 sa Bencz so Zaťkom vrátili na ihrisko. Gréci sa v koncovke dostali do vedenia 19:18. Potom dal aut Bencz a Gréci získali dôležitý brejk a viedli 23:21. Lenže potom dal nový hráč na ihrisku blokár Kašper eso a bolo vyrovnané 23:23. Time Grécko. Gréci však nakoniec vyhrali set 26:24, keď dal najskôr Hriňák aut a potom ho súper zablokoval.
      Do tretieho setu vstúpili Slováci perfektne a po troch esách Bencza v rade a neúspešnom útoku Grékov viedli už 8:1. Jasne lepším tímom v týchto fázach boli Slováci, ktorí lepšie podávali aj bránili a po bloku Zaťka bolo už 12:4. Situáciu mali v rukách počas celého setu a dostali sa do vedenia 20:9, pričom set ukončil esom nahrávač Zaťko 25:12.
      Slováci pokračovali v dominancii aj v štvrtom dejstve a pri servise Chrtianskeho sa dostali do vedenia 7:3. Viedli už o päť bodov, ale potom Gréci po dobrom bloku znížili na 13:11. Chybu z predchádzajúcej výmeny však nekompromisne napravil dobre hrajúci univerzál Bencz a bolo 14:11. Petreas esom znížil na 15:14. Slováci si však nechceli pokaziť dobre rozbehnutý zápas a po útoku Bencza a bloku Száraza viedli už 20:16. Zápas po výbornom servise Chrtianskeho ukončil Ogurčák, Slováci vyhrali štvrtý set 25:19 a celý zápas zaslúžene 3:1.

Štefan Chrtiansky, tréner SR: "Boli sme jednoznačne lepším tímom. Už na turnaji v Španielsku sa potvrdilo, že keď sme pritlačili Grékov servisom, tak sme dominovali fyzicky aj technicky. Škoda druhého setu, ktorý sme mali tiež v rukách, ale nezložili sme ľahké lopty. Mali sme slabšiu chvíľu, ale reakcie v treťom a štvrtom sete ukázali silu nášho tímu a zaslúžene sme vyhrali."