4.miesto na Final four

Ankara 1. júla 2012 (TASR) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti prehrali v nedeľňajšom zápase Final Four Európskej ligy v tureckej Ankare so Španielskom 1:3 a obsadili konečné štvrté miesto.
      Bronz si vybojovali Španieli, ktorí pred rokom prehrali vo finále v Košiciach práve so Slovenskom 2:3. Slováci tak nepridajú do medailovej zbierky dvoch zlatých a jednej bronzovej ďalší cenný kov.
      Vo finále proti sebe nastúpili premožitelia zverencov trénera Štefana Chrtianskeho zo semifinále Holanďania proti domácemu Turecku.

      Slovensko - Španielsko 1:3 (-26, 27, -20, -26)
      115 minút, rozhodovali: F. Garthoff (Nem.), V. Sampaolo (Tal.), 300 divákov
      Slovensko: Skladaný, Bencz, Ogurčák, Joščák, Kašper, Chrtiansky ml., libero Kubš (Jakubov, Zaťko, Száraz, Hupka). Tréner: Š. Chrtiansky
           Slováci nastúpili na bloku s Kašperom a na nahrávke so Skladaným. Na hoteli zostal Hriňák, ktorého skolila chrípka a tak boli slovenskí volejbalisti len jedenásti. Španieli nastúpili tak ako v sobotu proti Turkom. Do zápasu o bronz vstúpili lepšie španielski volejbalisti, ktorí sa pri servise Fernandeza ujali vedenia 3:0. Potom sa podarilo Slovákom stiahnuť jeden brejk, ale na prvom technickom timeoute viedol súper 8:5, keď Fernandez zablokoval Ogurčáka. Španieli potom zvýšili náskok už na 13:7, keď ubránili dvakrát výborne v poli a presadili sa z následnej kontry. Slováci sa pri Kašperovom servise dostali späť do hry a Joščák znížili blokom na 11:13, lenže potom dal Bencz aut a na druhom technickom timeoute viedli Španieli 16:12. Na rozdiel dvoch bodov sa dostali naši po dobrej obrane a následnom útoku Joščáka - 14:16. Onedlho bolo už len o bod, keď útok po čiare od Delgada skončil v aute - 17:18. Potom si Španieli zle prihrali Ogurčákov plachtiaci servis a po technickej chybe nahrávača bolo vyrovnané 20:20. Koncovka bola tesná - Ogurčák z pipu 23:23. Potom dal aut Delgado a Slováci mali setbal. Celkovo nevyužili naši až tri možnosti na ukončenie setu, Španieli nakoniec zablokovali Bencza a vyhrali prvé dejstvo 28:26. Prvý set bol štatisticky úple vyrovnaný, rozhodli detaily.
      V druhom dejstve sa dostali Slováci do brejku pri servise Joščáka a Ogurčák dal na 5:3. Na prvom technickom timeoute vyhrávali Slováci už 8:5, keď rozhodca zapískal Španielom technickú chybu. Španieli však vyrovnali na 8:8, keď dvakrát nevyšiel našim "pipe" s Ogurčákom. Práve slovenský smečiar však vybojoval block-autom ďalší brejk a Slováci viedli 10:8. Španieli zmazali brejk po bloku Fernandeza - 13:13. Za stavu 14:13 pre Slovensko vymenil Jakubov Bencza. Na druhom technickom timeoute Španieli viedli 16:14, keď sa na dvakrát presadil univerzál Perez. Slováci zabojovali a pri servise Jakubova vyrovnali. Ogurčák šikovne ulial z doskoku a bolo 18:18. Oba tímy potom dobre stratovali a predvádzali pekný volejbal. Chrtiansky vytĺkol bloky a bolo 23:23. Prvý setbal získali Slováci, keď po dobrom servise Kašpera zablokoval španielsky útok Chrtiansky - 24:23! Time Španielsko. V dramatickej koncovke nakoniec využili Slováci piaty setbal, hoci bol set ukončený kurióznym spôsobom. Španielsky kouč totiž zle striedal a rozhodcovia nám po porade priznali za stavu 28:27 ďalší bod a druhý set sme vyhrali 29:27. Set však mohol byť ukončený aj skôr, pretože za stavu 26:25 pre Slovensko mal španielsky smečiar pri útoku prešľap, ale rozhodca nariadil novú loptu.
      Úvod tretieho setu bol vyrovnaný, Joščák stredom upravil na 6:6. Na prvom technickom timeoute viedli Španieli 8:7. Prvý brejk v tomto sete získali Španieli, keď chytili loptu v poli a Perez upravil na 11:9. Tréner Chrtiansky si zobral timeout. Po ese Sugranesa Martineza vyhrávalo Španielsko 14:11 a Chrtianskeho nahradil Hupka. Po ďalšej chybe na príjme sa súper do štvorbodového vedenia 16:12. Potom neuspel v útoku ani na dvakrát Bencz a tréner Slovákov si vyžiadal druhý time. Na ihrisko prišli Jakubov a Zaťko. Španieli si udržiavali náskok, Sugranes zvýšil na 20:15. Pri servise Joščáka nevyšiel Španielom útok a Slovensko zmazalo jeden brejk - 19:22. Time Španielsko. Koncovku španielski volejbalisti zvládli a tretí set vyhrali 25:20.
      Prvý brejk v štvrtom sete si vybojovali Slováci, Delgado dal aut a vyhrávali sme 7:5. Po Joščákovom bloku zvýšili Slováci náskok na 9:6. Potom prepásol Perez čas na servis a rozhodca dal loptu Slovákom - 11:8. Slováci si držali náskok, Kašper upravil na 15:12 a Bencz zvýšil už na 16:12. Slováci dobre prihrávali a tým pádom nemali problém v útoku, Chrtiansky z kolíka 17:13, neskôr viedli Slováci 19:15. Duel smeroval do tajbrejku. Rocamora však esom znížil na 20:18 a tréner Chrtiansky si zobral oddychový čas. Španieli sa dotiahli na bod, keď dlhú výmenu ukončil blokom Fernandez - 21:20. Kašper stredom upokojil situáciu a zvýšil na 22:20. Potom Bencz upravil na 23:21 a španielsky kouč zastavil hru oddychovým časom. Španielom sa podarilo vyrovnať na 23:23 a nasledoval oddychový čas našich. Skladaný pripravil Benczovi situáciu na bezblok a Slováci mali setbal - 24:23. Španieli aj so šťastím odvrátili, ale Bencz opäť po Skladaného paráde dal na 25:24. Joščák pokazil servis - 25:25. Potom Rocamora vytĺkol bloky a Španieli mali mečbal. Bencz bol proti ukončeniu zápasu. Fernandez vybojovali ďalší mečbal. Zápas ukončil esom Rocamora a z bronzu sa tešia Španieli.

Ankara 30. júna 2012 (TASR) - semifinále Final four EL

      Slovensko - Holandsko 0:3 (-15, -23, -24)
      75 minút. Rozhodovali: A. Varthalitis (Gréc.), F. Garthoff (Nem.), 300 divákov.
      Slovensko: Zaťko, Bencz, Chrtiansky ml., Száraz, Joščák, Ogurčák, libero Kubš (Skladaný, Kašper, Hriňák). Tréner: Š. Chrtiansky.
      
      Prvý brejk si v semifinále vytvorili Slováci, ktorí pri servise Bencza viedli 3:1, ale súper hneď vyrovnal na 3:3. Potom nespracovali Holanďania Chrtianskeho servis a Joščák upravil na 5:3. Zápas sa hral v komornej atmosfére pred hŕstkou divákov. Na prvom technickom timeoute však viedli Holanďania, keď sa na kolíku presadil Ter Horst - 7:8. Oranjes získali aj ďalší bod pri nepríjemnom servise blokára Koelewijn a vyhrávali 9:7. Potom si rozhodca vymyslel teč nášho bloku, Chrtiansky dal aut a Holandsko viedlo 12:8. Time Slovensko. Holandský univerzál Krolis tlačil na servise a Slováci si s tým nevedeli rady. Chrtiansky vymenil nahrávačov, zobral druhý time, ale Slováci otočili až na 9:15. Na druhom technickom timeoute viedol súper 16:9. Holanďania dominovali a svoj náskok ešte zvýšili na 21:12. Oranjes zvládli aj koncovku a vyhrali prvý set 25:15. Najväčší rodziel bol v prvom sete v útoku, Slováci 40 percent, Holanďania 78.
      V druhom sete vrátil tréner na ihrisko základnú zostavu, ale za stavu 5:3 pre Holandsko prišiel na ihrisko Skladaný za Zaťka. Slováci po výbornom servise Chrtianskeho a bloku Joščáka vyrovnali na 5:5, ale potom dal eso nahrávač Abdel-Aziz a Holandsko viedlo 7:5. Ogurčákov blok však znamenal vyrovnanie na 7:7 a bojovalo sa ďalej. Holandsko získali brejk po ese Koelewijna a vyhrávalo 10:8, ale Joščák blokom vyrovnal na 11:11. Rovnaký príbeh pokračoval - Ter Horst eso a 13:11 pre Oranjes. Pri výbornom servise Bencza sa však Slováci po dlhej a krásnej výmene dostali do vedenia 14:13. Na druhom technickom timeoute vyhrávali Holanďania 16:15. Slováci sa opäť dostali do minivýhody po ese Skladného a viedli 18:17. Side-out však nefungoval dobre ani jednému tímu a o chvíľu viedlo 19:18 Holandsko. Chrtiansky si zobral time a Bencz vyrovnal na 19:19. Na ihrisko prišiel Kašper za Száraza. Divoký priebeh pokračoval, Slováci viedli 20:19, ale o chvíľu prehrávali 20:21. Blížila sa dramatická koncovka. Prvý setbal si vybojovali Holanďania, keď servisom narobil problémy Kooistra - 24:22. Time Slovensko. Prvý setbal sme aj s dávkou šťastia odvrátili. Time Holandsko. Na blok prišiel Zaťko za Skladaného, na servise Chrtiansky. Holanďania zvládli akciu výborne a Maan dostal svoj tím do vedenia 2:0 (25:23).
      V treťom dejstve začal na nahrávke Skladaný a na bloku Kašper. Slováci po krásnom "pipe" Chrtianskeho a bloku Ogurčáka vyhrávali 7:4. Potom Chrtiansky zablokoval Krolisa a bolo už 9:5. Bencz sa trafil do servisu, Chrtiansky si počkal na Abdel-Aziza a Slováci vyhrávali 12:7. Holanďania nám však plachtiacim servisom robili problémy a po ese Abdel-Aziza bolo už len 13:11 pre našich. Time Slovensko. Trápenie na prihrávke pokračovalo a Holandsko vyrovnalo na 13:13. Chrtianskeho nahradil Hriňák. Holanďania ničili našich plachtiacim servisom a po ese Koelewijna viedli 17:15. Slováci sa však nevzdávali, Bencz s Kašperom zablokovali Ter Horsta, Ogurčák dal eso a bolo 18:17 pre našich. Následne mal holandský nahrávač presah a Slováci viedli 19:17! Time Holandsko. Oranjes pri servise Krolisa otočili na 20:19 vo svoj prospech. Time Slovensko. Dôležitý brejk získal súper v koncovke, keď Maan vytĺkol bloky a bolo 22:20 pre Holanďanov. V koncovke viedlo Holandsko už 24:21, ale Slováci dokázali vyrovnať! Najskôr dal aut Maan a potom sa blokom blysol Ogurčák - 24:24. Na servise stále Chrtiansky. Holaňdania získali zásluhou Maana mečbal, Ogurčák dal aut a Holandsko vyhralo tretí set 26:24 a celý duel 3:0.