Matchpoint Listy Luborovi Drahý Lubor - jún

Drahý Lubor - jún

Drahý Lubor,

      v prvom rade Ti chcem zablahoželať k postupu mužov na ME 2015. Je to vlajková loď kolektívnych športov, udržať sa pravidelne vo vyššom európskom leveli je výborné. Žijem si jak na zámku, ať to trvá věčně.
Ešte raz, gratulujem a zároveň Tvojej svätožiare pripomínam, že vplyv úspechu mužov na rozvoj volejbalu na Slovensku sa rovná nule.
Blíži sa koniec školského roka, to chce pozrieť sa na Tvoje školské projekty Trenčín a Nitra, strediská Centralizovanej olympijskej prípravy (COP) hráčov. Poznáš moje názory na Trenčín. Projekt má veľmi veľa plusov, samozrejme aj mínusov. Jedno je ale úplne chybné. Vaša súčasná ústredná idea práce - poď do Trenčína, (Nitry) a si reprezentant, je totálne choromyseľná. Zámer sústrediť niektorých talentovaných hráčov je v poriadku.
S týmto júnovým listom som sa natrápil trochu inak. Požiadal som otca myšlienky projektu prípravy talentov, jeho zakladateľa, trénera Petra Kalného o názory. Ako vždy bol pedantne pripravený a otázky som v zásade nekládol. Bola to debata, ale niť držal v rukách kolega Kalný.

Niekoľkokrát mi v úvode zdôraznil, že hovoriť o Nitre nechce a nebude, tak som počúval monológ o Trenčíne.  K Nitre sa vrátim, samozrejme aj k Trenčínu. Napríklad na konci prázdnin a potom ešte aj v liste v prvom mesiaci nového školského roku. Možno cez prázdniny veci na Junáckej prehodnotíte a prestanete kradnúť. To by som si prial.

Dr. Peter Kalný (1959), FTVŠ, tréner ČH Bratislava, VKP Bratislava, Donaukraft Viedeň, Dubová, Ostrava, Nitra, N.Mesto n. Váhom, kluby v Dubaji (SAE), Soligorsk (BLR), Svidník, momentálne nastupje do Pavlodaru (KAZ), lektor FIVB, bývalý reprezentačný tréner Slovenska.
V debate sa vyskytujú osobné zámena ty, tebe, tebou - to hovorí Peter smerom ku mne. Lubor ja Ti to len v liste posúvam. Zadarmo.

Začiatky.
Hovorí Peter Kalný: "Keď som sa vrátil zo zahraničia, mám dojem v roku 1996, robil som na federácii a vtedajší predseda zväzu Mešár mi ponúkol viesť reprezentačný tím mužov. Mojou podmienkou bol vznik centra prípravy pre mládež. Bol som na jednom z prvých mojich trénerských kurzov FIVB v Katare, kde som sa zoznámil s trénerom Holanďanov Gerbrandsom. Ovplyvnil ma. Mali už v Holandsku zrealizované prvé kroky v podobnom duchu. V tom čase už podobné centrá fungovali v Nemecku, Poľsku. Bolo potrebné nájsť odvahu a začať. Prešiel som športové gymnázia v Košiciach, Trenčíne, Bystrici a Bratislave a pre mužskú zložku som vybral Trenčín. Od dievčat som sa mierne dištancoval. Tie skončili v Bratislave, po čase ich presunuli do Nitry.
Po pätnástich rokoch sa tu stále obmieľa pojem koncepcia, ale tá sa nezmenila. Motív bol nájsť možnosť kvalitnej prípravy pre vybraných jednotlivcov formou centralizovanej prípravy a zvýšiť možnosť úspechu na medzinárodnej scéne. Prvý krok sme zvládli s ročníkmi 1981 a 1982. Od začiatku som preferoval, že nechceme do Trenčína hráčov z fungujúcich centier. Nenahovárali sme do Trenčína Bartíka, lebo mal vo Zvolene podmienky na prípravu dobré, rovnako Sopko (Prešov), Kropa (Myjava). Išli sme hlavne po typoch ako Kmeť, Fedorišin, neskôr Balej (Poprad), ktorí sa nemali kde ďalej zlepšovať a pripravovať. Gál nehral nikde. Dodnes by malo platiť, že sa musí prihliadať na to, či mladý hráč má možnosť kvalitne pracovať vo svojom klube.
Keď si s odstupom času a povedzme často zo zahraničia prečítam, že teraz máme nový koncept, nové idey, tak sa musím smiať, lebo myšlienky sú identické. Kvalitne pracovať s talentami. Hlavne s tými, ktorí nemajú inú možnosť.

Neskôr sa priberala nová várka hráčov, angažovali sme ďalších trénerov a nastávala už aj situácia, že rodičia a niektoré kluby prosili, aby ich hráči mohli ísť do Trenčína. Imidž centra sa zlepšoval. Prví maturanti hrali v Nitre kvalifikáciu na majstrovstvá sveta, ja som viedol prípravu družstva. Kvalifikovali sme sa s veľmi mladým družstvom. Vopred som avizoval, že ja na MS ísť nemôžem, lebo som mal povinnosti pri seniorskom áčku. Dodnes Halandovi zazlievam, že porušil dohodu. Na vrcholnú svetovú akciu mala ísť trénerská dvojica Štofík, Bella, ktorá si to so mnou celé oddrela. Šiel však Vlado Přidal. Nemal som proti Přidalovi nič, ale urobili zo mňa smerom ku kolegom klamára.

V tomto období bolo nutné urobiť tretí krok. Trenčín musí nielen brať a kradnúť, starať sa o hráčov, ktorí nemajú dobré podmienky, ale aj sám vychovávať. (moja pozn. Lubor - VY-CHO-VÁ-VAŤ). 60 tisícové mesto. Je dnes pre mňa najväčším prekvapením, že tento bod nefunguje, nikdy sa nenaštartoval a federácia sa smerom k tomuto produktu stala akýmsi konzumentom. Z Trenčína mala už dnes byť výkladná skriňa volejbalu a nie je. Máme síce novú koncepciu, tvrdíme, že sme na dobrej ceste, ale nie je to pravda. Trenčín je z roka na rok slabší, nesplnil sa tento veľmi dôležitý a ničím nenahraditeľný bod konceptu - vlastná výchova, ktorá by okrem iného zmenšila problém školy, bývania, stravovania.

Bola tu v procese ešte jedna dilema. Čo s hráčmi, ktorí budú ešte v juniorskom veku z pohľadu medzinárodného, ale už skončia školu. Bolo dohodnuté, že Trenčín týchto hráčov prikryje v rámci 1.ligy, kde sa naštartuje smerovanie k extralige. Dnes to družstvo hrá v extralige a to je v poriadku. Myslím si však, že by nemali hrať finále majstrovstiev Slovenska juniorov. Raz bol v Prešove finálový juniorský turnaj, na ktorom z nejakých príčin nebol plný počet družstiev. Pýtal som sa športového riaditeľa Singera, prečo operatívne nehrá Trenčín s dvomi družstvami. .... nedá sa, my chceme titul ...
Koncepcia je všade, v každej krajine rovnaká. Podchytiť talenty, ktoré sa nemajú možnosť pripravovať doma.

Jurko? (juniorský reprezentačný nahrávač Svidníka, od septembra v Trenčíne)
Prišiel som do Svidníka v auguste a teraz v januári som to riešil s trénerom Trenčína Palgutom. Veľmi sa čudoval, keď som mu oznámil, že ak budem pokračovať vo Svidníku, chcem ho tam mať. Palgut namietal, že Jurkovi je tam vraj dobre. Tvrdil som, že Jurko môže mať doma najlepšiu prípravu, akú mu môžme poskytnúť. Vzory, klubové prostredie, kvalitný dvojfázový tréning v novej perfektnej hale. V lete po mojom príchode do Svidníka som do pripraveného kádra veľmi málo zasahoval. Nevedel som, kto je Jurko.

Kto všetko ide do Trenčína. Kritéria.
Toto je moja najväčšia výhrada voči Trenčínu. Od idey, o ktorej som už hovoril, sa z roka na rok vzďaľuje. Podotýkam, že som ju nevymyslel ja, všade okolo fungovala. Najpompéznejšia zmena, ktorá nastala, bolo premenovanie OŠG na COP. (moja pozn. pre čitateľov, samozrejme ak to náhodou okrem Teba Lubor niekto číta. OŠG je osemročné športové gymnázium a COP je Centrum olympijskej prípravy). Ja len držím palce, aby sa "nová" idea naplnila. Prikryť talent, kvalitne s ním pracovať, a hlavne robiť len s tými, ktorí majú šancu v budúcnosti hrať v reprezentácii. Raz som chcel zmapovať mená, ktoré boli za posledných  desať rokov umelo nominovaní do  reprezentačného A družstva mužov bez akejkoľvek zásluhy. Lízala, Halanda, Palgut, Mlynarčík, Demčák, Zápala a ďalší. Zrejme plnili nejaké body. Klameme sami seba. Dá sa to robiť aj inak. Vytipovaní adepti budú mať nejaké sústredenie, zahraničný tréner ich sleduje, spoznáva, atď.

Skúsenosti zo zahraničia.
V Nemecku mám teraz v podobnom systéme syna, tak to trochu ovládam. Momentálne je tam hlbšia kríza, ovplyvnená mocenskými žabomyšími vojnami. Fungujú tam štyri strediská mládeže, jedno vo Friedrichshafene má privátny charakter. Najlepší je tradične Frankfurt. Spory medzi prezidentom zväzu (Berlín) a Friedrichshafen nepridávajú na kvalite. Celá koncepcia práce je tým pošramotená. Vo Frankfurte sa pripravoval nový projekt, kde rodičia mali sponzorsky zastrešiť prípravu najlepších juniorov celého Nemecka a spolu budú hrať dôstojnú rolu v bundeslige. Berlín to zamietol. Nad sily tohto tímu by boli nanajvýš tak dve, tri špičkové družstvá. Detaily nepoznám, ale určite by tam nešiel hráč z iného centra, ktorý má možnosť so svojim klubom hrať Ligu majstrov, resp. o titul.
So Svidníkom sme hrali proti niekoľkým družstvám poľského mládežníckejho systému a je jasné, že ak tam hráč počas štúdia dosiahne vysokú kvalitu, okamžite ide do Plus ligy.

Dôležitý je výstup hráčov zo strediska.
Bolo šťastie pre jednu generáciu, že o nich mali záujem české kluby. Skladaný, Ogurčák, Diviš (pozn. to nie je Diviš zo Žilinského rodu, to je menovec). Nedávno som debatoval s funkcionármi Nitry a povedal som im, sory, ale traja hráči, ktorí do Nitry pred tromi rokmi z Trenčína prišli, sú dnes horší, ako keď tam prišli. Je to veľmi citlivá vec správne tých hráčov umiestniť. Predchádzajúca skupina hráčov v Nitre okolo Hukelovcov, Szárasza, Kostolányho bola úspešnejšia.

Plačeme na nesprávnom hrobe. Bavíme sa stále okolo mien Halanda a Singer. Ale my sa musíme pozrieť dovnútra. Napríklad k menu Prokeš. Na jednej volebnej konferencii v Poprade som sa dotazoval, či je v poriadku, aby športový riaditeľ Prokeš a koordinátor mládeže Mihalco, dvaja poprední odborní funkcionári federácie roznášali chlebíčky a minerálku. Bol som samozrejme sprdnutý za názor. Títo ľudia nám musia prezentovať a obhájiť svoju prácu, v rámci koncepčných krokov musíme narábať práve s týmito dvomi menami. Ich sa musíme pýtať na výsledok. Marketingového pracovníka Singera sa máme pýtať, kde sú peniaze. Halandu sa musíme opýtať na to, aké má federácia vzťahy so štátom, s ministerstvami, CEV, SOV.
Malo by sa hovoriť aj o tom, prečo na Junáckej sedí desať mien. Mám pocit, že v predchádzajúcom období federácie to isté penzum práce pokrylo o polovicu menej ľudí.

Keď som si prečítal Tvoj posledný list tvojmu kamarátovi, v ktorom sa spomínal aj nejaký tebou navrhnutý mierový obed, tak som si istý, že pomaly starneme  a ak tu nebude mier, tak to pôjde všetko do ...."

      Drahý Lubor, počúval som Petra, bolo to zaujímavé, ani som si neuvedomil mimoriadne hlučný štebot vtákov na záhrade. To prezradil až diktafón. Jeho žena mi stále nosila k stolu domáce koláče, Kalný ma káral, že som len v tričku. Bol som skrátka zaujatý a skončil som na antibiotikách. So všetkými názormi, ktoré prezentoval som stotožnený. Opäť ma však bude Dr. Prieložný ťahať za uši, že Ti dávame zadarmo rozumy.
       Drahý Lubor, Peter v jednej pasáži spomínal mierový obed. To bolo dávno,keď som to ponúkal, ale ja to rád zopakujem. Cestou mailovou Ti ho opätovne ponúkam. Vieš veľmi dobre, že naše spory sú pre profesné výstupy na škodu veci.

Chcel by som ešte touto cestou poďakovať Petrovi Kalnému za čas a kvalitne spracovanú prípravu na debatu.
      Drahý Lubor, Peter ešte chvíľu komentoval zaujímavé postrehy z prostredia mládeže v Kazachstane, kam teraz odchádza. Tieto pasáže som sa rozhodol už nepísať, lebo To by Ťa nezaujímalo, Ty nevieš ani kde sa po dva roky hralo finále juniorov Slovenska.

Tvoj Ivan

jún 2014
diskutujte