1.turnaj v Portoriku

Carolina 9. júna 2014 (TASR) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti prehrali vo svojom poslednom zápase na prvom turnaji G-skupiny Svetovej ligy v Portoriku s Čínou 1:3. Do zápasu vstúpili Slováci dobre, keď vyhrali prvý set 25:23, ale v ďalšom priebehu ťahali za kratší koniec. Po turnaji v Portoriku majú na konte štyri body, družstvo sa teraz presunie domov a na budúci víkend sa od 13. do 15. júna predstaví na druhom turnaji v košickej Steel Aréne.
      Po prvom turnaji je na čele suverénne Čína s plným počtom 9 bodov. V poslednom zápase úvodného turnaja zdolali Španieli Portoriko 3:2. Informoval oficiálny web Slovenskej volejbalovej federácie (SVF).

1. turnaj G-skupiny Svetovej ligy v Portoriku, Carolina:
Slovensko - Čína 1:3 (23, -20, -22, -18)
Slovensko: Zaťko 6, Kostoláni 12, Paták 6, Červeň 6, Janušek 4, Hruška 7, libero Kubš (Vlk 4, Krajčovič 8, Kriško 4). Tréner: F. Gulinelli.
Čína: Yuan 13, Zhang 3, Liang 11, Zhong 16, Jiao 0, Geng 7, libero Chu (Jiao 0, Kou 9, Li 1, Ji 1). Tréner: G. Xie.

      Tak ako v predchádzajúcich dvoch stretnutiach sa Slováci v prvom sete rýchlo odpútali bodovo od súpera. Pri prvom technickom oddychovom čase viedli o štyri body, keď ázijským prihrávačom robil starosti plachtiaci servis Michala Hrušku. Dobrý servis však predviedli aj Yuan Zhi a ZHong Weijun, ktorí pomohli čínskemu družstvu vyrovnať. Slováci hrali nebojácne a aj zásluhou obetavého zákroku Patáka sa udržali v jednobodovom vedení. Číňania však súpera postupne predčili v poli a v koncovke sa dostali do vedenia 23:21, našťastie pre SR na podanie opäť prišiel Hruška a šnúrou štyroch bodov otočil na víťazstvo v prvom sete - 25:23.
      Druhý set bol v úvode vyrovnaný, ale rozhodol ho nový muž na palubovke Cui Jianjun, keď pri jeho podaní získali Číňania sedem bodov v sérii a o tom, kto získa druhý set bolo rozhodnuté. V treťom sete zostal na smeči Vlk, ktorý vymenil Janušeka už v koncovke druhého dejstva. Slováci síce viedli 3:1, ale potom predviedli Číňania viacero dobrých zákrokov v poli a po nepresnom útoku Červeňa viedli 8:6. Slováci ťahali v ďalšej fáze za kratší koniec, Číňania vyhrali tretí set 25:22.
      V štvrtej sade si Číňania udržiavali náskok a nedovolili sa Slovákom priblížiť na menší rozdiel. Na druhom technickom timeoute vyhrávali Ázijčania 16:12 a svoj náskok postupne navýšili až na 19:13. Číňania vyhrali štvrtý set 25:18, celý zápas 3:1 a s plným počtom deviatich bodov sú po prvom turnaji G-skupiny na čele tabuľky. Slováci majú po vystúpení v Portoriku na konte štyri body.
Flavio Gulinelli, tréner SR: "Podobne ako v predchádzajúcich zápasoch sme udržali našu hru na dobrej úrovni do druhého technického timeotu v druhom sete. Potom sme poľavili, stratili sme kontrolu nad zápasom a nepomohli ani zásahy do zostavy. Na tomto musíme v budúcnosti popracovať. V každom prípade bol tento turnaj pre nás dobrou možnosťou nazbierať nové skúsenosti."

Portoriko - Slovensko 2:3 (-22, 21, 19, -19, 10)
130 minút, rozhodovali: Cacador (Braz.) a Vera (Peru). 2250 divákov.
Slovensko: Zaťko 2, Kostoláni 22, Paták 18, Vlk 9, Krajčovič 9, Hruška 12, libero Kubš (Kriško 3, Repák 0, Janušek 0).
Portoriko: Muňiz 7, Perez 5, Cruz 11, Torres 24, Soto 12, Roman 8, libero Del Valle (Jose Rivera 1, Goas 0, Figueroa 0).           
      Až na Zaťka a Patáka nastúpila iná základná šestka, ako v prvom zápase proti Španielsku, ale na hre to nebolo poznať. Veľmi rýchlo sa Slováci dostali do niekoľkobodovej výhody, úspešný bol Vlk na bloku, nasledoval Patákov útok z doskoku, či Kostáloniho eso. Domáci kazili servis, pri prvom technickom timeoute hostia viedli 8:3. Po ňom sa Portoričania dostali z najhoršieho, pomohla im aj chyba v slovenskom postavení a pri servise Muňiza dokázali vyrovnať na 9:9. Hostia ostávali o krôčik pred súperom, ale viacbodové vedenie si nevybudovali. V koncovke setu mohli Slováci viesť o tri body. Kostoláni šancu vyhodil do autu a následne Portoričania otočili 21:20, peknou akciu Paták vyrovnal a ťahanice o body ukončil Ľuboš Kostoláni, najskôr esom získal setbal a vzápätí zachytil v poli útok a sám zakončil na 25:22.
      Vyrovnnaný druhý set, Portoričania spresnili servis a ťažili z každej šance, ktorú im slovenskí reprezentanti dovolili. Najviac o 2 body však viedli iba na úplnom začiatku setu a potom po najdlhšej výmene celého zápasu 10:8. Potom prišli chvíle Patáka a keď z núdze z poľa prehodil na druhú stranu viedli sme 14:12. Následná rozohra bola možno rozhodujúca pre Portoričanov, ktorí zachránili loptu na druhej strane siete a zásluhou "prasiatka" bodovali na 14:13. Od tohto momentu boli lepší v poli a na blokoch, keď nimi zastavili Patáka, otočili na 17:16. Náskok domácich narastal. Patákove eso na 20:22, vykresalo nádej, no víťazstvo v druhom sete si portorickí volejbalisti nenechali vziať. Vyhrali ho 25:21.
      V útoku agresívnejší domáci pokračovali aj v treťom sete v jednoduchšom získavaní bodov. Vyrovnaný priebeh setu bol len do prvého technického timeoutu. Potom prišli chyby Kostolániho a Hrušku, ktorí smečovali mimo a Portoričania viedli 13:9. Naši blokári ťažko čítali hru domáceho nahrávača a domáci útočníci mali proti sebe často len jednoblok. Nepomohlo ani dvojstriedanie, keď prišli Kriško s Repákom. Podobne ako v druhom sete sme sa ešte dokázali priblížiť na 2 body, keď konečne zastavil smeč dvojblok Patáka s Hruškom, no nasledovali ďalšie chyby, ktoré nedovolili Slovákom set otočiť. Prehrali ho 19:25.
      Slováci zostali v základnej šestke, ktorá sa znova dokázala naštartovať. Iba nachvíľu sa zdalo, že súper prevezme iniciatívu, keď dvakrát po sebe neprešiel cez blok Paták a prehrávali sme 8:10, no práve pri podaní slovenského smečiara sa hostia dostali znova do vedenia. V útoku bodoval Kostoláni, pridal sa Zaťko, ktorý zabojoval nad sieťou. Slováci viedli 15:12. Excelentne zakončený doskok Patáka bez bloku znamenal vedenie o 4 body a zápas smeroval do tajbrejku, pretože štvrtý set vyhrali 25:19.
      Rozhodujúci piaty set začali Slováci s chybami. Dva nepresné útoky, zablokovaný Vlk a Portoriko viedlo 4:0. Gulinelliho zverenci sa napriek obetavosti domácich volejbalistov dostali do blízkosti. Dokázali blokovať a dokonca mohli vyrovnať, ale Kriško vyhodil smeč za čiaru. Na servis prišiel Rivera, ktorý je z miestneho klubu a fanúšikov potešil výborným servisom. Slovensko prehralo piaty set 10:15 a celý zápas 2:3.

Slovensko - Španielsko 3:1 (13, -18, 20, 26)
118 minút, rozhodovali: Gompel (Hol.) a Vera (Peru).
Slovensko: Zaťko 4, Bencz 12, Červeň 8, Janušek 10, Krajčovič 10, Paták 14, libero Kubš (Kostoláni 10, Repák 0, Vlk 0). Tréner: F. Gulinelli.
Španielsko: Hernán 0, Rocamora 18, Altayo 9, Fernandez 8, Osotio 5, Ruiz 8, libero Sevillano (Trinidad 0, Gomzález 8, Fornes 0). Tréner: F. Muňoz.
     Slováci vstúpili do zápasu dobre a pri Benczovom servise sa dostali do vedenia 5:2. Na prvom technickom timeoute bolo po Červeňovom útoku stredom 8:5. Slováci mali jasne navrch, po dvoch esách Zaťka v rade a útoku Červeňa po dlhej výmene bolo už 12:5. Servis zdobil našich volejbalistov, delové podanie kapitána Janušeka prihrali Španieli na našu stranu a Janušek dokončil akciu útokom z doskoku - 14:6. Na druhom technickom timeoute viedli naši 16:7 po perfektnom útoku Bencza z hlavného kolíka. Slováci boli lepší v každej činnosti a po Patákovom bloku viedli už 17:7 a po Benczovom delovom ese 19:8. Prvý set sa zmenil na exhibíciu perfektne hrajúcich Slovákov a po ese Zaťka mali prvý setbal - 24:12. Slováci vyhrali prvý set hladko 25:13.
      Úvod druhého setu bol vyrovnaný, potom sa ale po dobrom Zaťkovom servise dostali Slováci do kontry a Bencz ju využil - 6:4. Španieli vyrovnali, ale po Janušekovom ese mali slovenskí volejbalisti opäť brejk a viedli 8:6. Po ďalšom ese výborne hrajúceho Bencza a blokoch Zaťka a mladíka Krajčoviča vyhrávali Slováci 13:9. Neskôr bolo 15:11, ale potom spravili naši volejbalisti sériu chýb a Španieli pri Hernánovom servise otočili na 16:15 vo svoj prospech. Potom prišlo nedorozumenie pri zakladaní útoku a súper viedol dokonca 18:16. Slováci úplne stratili pôdu pod nohami, Španieli sa chytili a vypracovali si až šesťbodový náskok 23:17. Bencza vystriedal Kostoláni. Slováci prehrali set, ktorý mali veľmi dobre rozbehnutý 18:25.
      V treťom sete ostal na poste univerzála Kostoláni a Slováci viedli v úvode 5:1 a 7:3. Po ese Patáka bolo na prvom technickom timeoute 8:3. Potom sa presadil v útoku Kostoláni a Slováci viedli 11:7. Španieli však dotiahli zásluhou Rocamoru na bod - 12:11. Potom výborne podal Kostoláni a krásnym blokom sa blysol Krajčovič - 14:11. Na druhom technickom timeoute vyhrávali slovenskí volejbalisti po Krajčovičovom útoku stredom 16:13. Potom si prihral aj "odútočil" Janušek a bolo 17:14. V koncovke mali Slováci navrch, Zaťko a Paták sa blysli blokmi a dostali svoj tím do vedenia 23:17. Španieli pri servise najmenšieho muža na ihrisku Ruiza znížili na 23:20, ale potom sa v útoku presadili Paták a na bloku Krajčovič a Slováci vyhrali tretí set 25:20.
      V úvode tretieho setu predviedol oku lahodiacu nahrávku jednou rukou Zaťko a Kostoláni zaklincoval. Následne nahral Zaťko na bez blok Janušekovi na doskok a bolo 3:1. Po bloku Červeňa vyhrávali Slováci 6:4, ale Španieli rýchlo vyrovnali na 6:6. Za stavu 10:10 prišli na ihrisko Bencz a Repák, ale Rocamora dal šťastné eso o pásku a Španieli viedli 11:10. Potom sa Španieli dostali do vedenia 13:11 a 14:12. Slováci vyrovnali na 15:15, keď súper zle prihral Janušekov plachtiaci servis, šancu dostal Paták a využil ju. Na druhom technickom timeoute už Slováci viedli 16:15, keď Kostoláni uhral ťažkú loptu. Španieli potom viedli 19:17, ale Slováci rýchlo vyrovnali na 19:19. V koncovke viedli Slováci 23:22, ale prvý setbal mali Španieli. Po timeoute však získali dva body po sebe Slováci a mali mečbal - 25:24. Nakoniec využili tretí v poradí, keď dva bloky po sebe zaznamenal Krajčovič. Slováci vyhrali štvrtý set 28:26 a získali historicky prvé tri body v Svetovej lige.     
Flavio Gulinelli, tréner SR: "Bol to náročný zápas a sme radi, že sme ho zvládli. Prvý set bol z našej strany vynikajúci. Dnes nám pomohol najmä v koncovkách setov náš výborný blok. Vstúpili sme do turnaja víťazne, je to skvelý pocit."
Fernando Muňoz, tréner Španielska: "Robili sme veľa chýb v dôležitých fázach zápasu, čo nás stálo lepší výsledok."