Reprezentácia REPREZENTÁCIA ŽENY ME 2015 Odveta v baráži 3:0, 6:15 v zlatom sete

Odveta v baráži 3:0, 6:15 v zlatom sete

Levice 30. mája 2015 (TASR) - Slovenské volejbalové reprezentantky budú na finálovom turnaji majstrovstiev Európy 2015 chýbať. Zverenky trénera Mareka Rojka síce zvíťazili v odvetnom dueli 3. kola kvalifikácie nad Azerbajdžanom 3:0, ale nezvládli tzv. zlatý set, ktorý prehrali 6:15.
      Záverečný turnaj ME je na programe v Belgicku a Holandsku (26. septembra - 4. októbra 2015), Azerbajdžan sa v B-skupine stretne s Tureckom, Maďarskom a domácim výberom Belgicka.
odvetný zápas 3. kola kvalifikácie ME 2015 - Levice:
Slovensko - Azerbajdžan 3:0 (24, 19, 18), zlatý set: 6:15, na ME postúpil Azerbajdžan
Rozhodovali: Petrovič (Srb.), Gril (Slovin.), 700 divákov
Slovensko: Hrončeková, Drobňáková, Crkoňová, Pencová, Radosová, Dudová, libero Valachová (Noseková, Koseková, Kijaková)
Azerbajdžan: Pozniaková, Kurtová, Bajramovová, Abdulazimovová, Židkovová, Rahimovová, libero Mammadovová (Aghajevová)

Slovenky po nevydarenom prvom zápase, v ktorom minulý týždeň v Baku prehrali 0:3, nastúpili s nožom na krku vedomé si, že na postup na finálový turnaj ME musia v odvete vyhrať 3:0, alebo 3:1 a potom zvládnuť aj zlatý set. Azerbajdžanu stačilo vyhrať dva sety. 
Úvod duelu bol vyrovnaný (6:6), pred prvých technickým oddychovým časom sa do mierneho náskoku dostali hosťujúce hráčky (6:8). Slovenkám však krátka pauza pomohla a sériou piatich bodov za sebou sa ujali vedenia 11:8. Ich ofenzívnou líderkou bola v prvom sete Radosová, po ktorej smeči viedli domáce 17:14. Rovnaká hráčka sa potom dvakrát presadila v závere úvodného dejstva a zverenky trénera Mareka Rojka viedli 22:18. Potom však zbytočne znervózneli, čo využil súper a vyrovnal na 24:24. Následne však chybovala na podaní najlepšia hráčka Azerbajdžanu z prvého zápasu Rahimovová, Slovenky  pri servise Crkoňovej využili druhý setbal a úvodný set vyhrali 26:24.
Začiatok druhej časti hry patril Azerbajdžankám, ktoré viedli 6:3. Domáce však následne zlepšili hru na sieti, presnejšie si prihrávali a postupne vyrovnali na 7:7. K výborne hrajúcej Radosovej sa pridala v útoku aj kapitánka Pencová, slovenská defenzíva navyše držala na uzde vysoké smečiarky súpera Rahimovovú s Aghajevovou. Za stavu 17:17  prebrali iniciatívu domáce a šnúrou piatich bodov si vytvorili kľúčový náskok. Obetavou hrou a bojovným výkonom napokon dotiahli set do víťazného konca, keď pri podaní Drobňákovej využili hneď prvý setbal (25:19).
Slovenky pokračovali na víťaznej vlne aj v úvode tretieho dejstva. Postupne viedli 6:4, 7:5 a po ďalšom úspešnom smeči Radosovej aj 9:6. Hráčky Azerbajdžanu sa nevedeli dostať k svojej typickej nátlakovej hre a navyše robili množstvo technických chýb. Slovenky hnané vpred levickým publikom postupne svoj náskok zvyšovali a tretí set napokon vyhrali 25:18.
V zlatom sete hranom do 15 bodov však Slovenky svoju úlohu nezvládli. Hosťky sa rýchlo ujali vedenia (6:2), kľúčovými bodmi ich v útoku potiahla dovtedy nevýrazná Rahimovová. Domáce síce zabojovali, stiahli náskok súpera na rozdiel troch bodov (5:8), ale následne z podania chybovala Crkoňová. Azerbajdžan si už potom vedenie nenechal vziať a po výsledku 15:6 oslavoval v Leviciach vytúžený postup.

Marej Rojko, tréner SR: "To, čo sme predviedli počas troch setov, bolo podľa mňa na úrovni limitu tohto družstva. Ja  som na hráčky hrdý, pretože aj po prehre 0:3 z prvého zápasu sa ukázalo, že sme na Azerbajdžan dnes mali. Treba povedať, že súper nevyhral zlatý set náhodou, nevyhral ho ani so šťastím. On ho vyhral reálne, tlakom, jeho hráčky sú zvyknuté hrať takéto náročné zápasy. Musíme rešpektovať kvalitu súpera. My sme dostali v zlatom sete päťkrát eso a to rozhodlo. Azerbajdžan nám v úvode rozhodujúceho dejstva odskočil a to sa dobieha potom len veľmi ťažko."
Jaroslava Pencová, kapitánka SR: "My sme ukázali, že volejbal hrať vieme, že na Azerbajdžan máme, zbili sme súpera 3:0, ale na našu smolu sme nezvládli rozhodujúce dejstvo. Asi sa to rozhodlo v hlavách, ten zlatý set je krátky. Tam keď sa dostaneme pod tlak, prehrávali sme o dva-tri body, to sa už proti tak kvalitnému družstvu ako Azerbajdžan otáča veľmi ťažko. Prehra nás všetky veľmi mrzí. Je to o to bolestivejšie, že samotný zápas sme vyhrali 3:0 a postup sme mali na dosah."
Alexander Červjakov, tréner Azerbajdžanu: "Súper hral v prvých troch setoch skutočne veľmi dobre. My sme urobili počas zápasu veľa chýb, hlavne na príjme. To, čo sme mali hrať, sme predviedli až v zlatom sete. Z postupu mám veľkú radosť."
Jana Matiašovská-Aghajevová, blokárka Azerbajdžanu: "Bol to veľmi ťažký zápas, Slovenky hrali vynikajúco, tímovo a obetavo. Nám sa nedarilo vôbec nič, čo sme mohli, sme pokazili. V zlatom sete to bolo pre nás všetko alebo nič, život alebo smrť. Vedeli sme, že keď prehráme, tak to bude veľký prúser. Dali sme do toho všetko a vyšlo to. Sme šťastné."
      bm ny