Muži pred ME

Bratislava 7. októbra 2015 (TASR) - S cieľom nespraviť si hanbu a zabojovať o postup zo skupiny odleteli slovenskí volejbalisti v stredu popoludní zo Schwechatu do dejiska ME v Taliansku. V Busto Arsizio nechcú byť len do počtu a hoci ich v konkurencii kontinentálnej elity čaká náročná úloha, zbrane vopred neskladajú. V prípade úspešného výsledku môžu mať už po európskom šampionáte vo vrecku účasť v olympijskej kvalifikácii o Rio 2016.       Slováci spečatili úspešný postup na svoje piate ME v sérii ešte vlani na konci mája, keď ovládli C-skupinu na druhom turnaji v rámci II. fázy kvalifikácie. Vtedy viedol národný tím ešte Talian Flavio Gulinelli, no v júli tohto roka po nenaplnení stanovených cieľov vo funkcii skončil. Nahradil ho krajan Alberto Giuliani, ktorý sa ihneď pustil do práce. V nedeľu zverejnil konečnú 14-člennú nomináciu na ME a následne jeho zverenci absolvovali dva prípravné duely. Oba proti úradujúcim majstrom sveta z Poľska, pričom prehrali 1:3, respektíve 0:3. Utorňajší "Zápas roka" v bratislavskej Slovnaft aréne sprevádzala rekordná divácka kulisa 6400 divákov a hoci sa Slovákom nepodarilo získať ani set, podali sympatický výkon a vyslúžili si aplauz publika.
      Asistent trénera Andrej Kravárik mal pred odletom do Milána v otázke herného štýlu svojho tímu jasno. "Musíme to postaviť na servise. Od toho sa odvíja celý náš herný systém. Potrebujeme odtiahnuť súpera od siete, mať obranu v poli. Ďalej musíme byť nekompromisní v útoku na sieti," uviedol bývalý úspešný blokár.
      Slovákov čakajú v základnej D-skupine úradujúci kontinentálni šampióni Rusi, bronzoví medailisti Srbi a Fíni. V prvých dvoch prípadoch narazia na svetovú elitu, v treťom na súpera, s ktorým by mali podľa papierových predpokladov bojovať o postup do osemfinále. Víťaz skupiny si zaistí priamu účasť vo štvrťfinále, druhý a tretí tím budú oň bojovať v osemfinále a pre štvrtý v poradí sa šampionát skončil. "V prvom rade musíme hrať to, na čo máme. Musíme sa pozerať na náš výkon. Musí fungovať náš systém na sto percent. Ak bude súper lepší, bude nás tlačiť, veľa možností nemáme. Vždy je však o čo bojovať. Aj za toho najnepriaznivejšom skóre sa dá zápas otočiť, sám so to zažil. Budeme si hrať našu hru a snažiť sa vybojovať si postup zo skupiny," dodal Kravárik.
      V záverečnej nominácii kouča Giulianiho sa ocitla až šestica hráčov, ktorá si odbije premiéru na majstrovstvách Európy. Premiérovo si reprezentačný dres oblečú Daniel Končal, Tomáš Kriško, Šimon Krajčovič, Radoslav Prešinský, Peter Ondrovič a libero Ľuboš Nemec. V dvojzápase s Poľskom dostalo šancu viacero hráčov, niektorí skúsení z rôznych dôvodov oddychovali. "Snažili sme sa čo najviac priblížiť základnej zostave. Preto sme sa pokúšali v priebehu celého zápasu naplno využiť hráčov, ktorí sa objavia na majstrovstvách Európy. Máme však aj určité zdravotné problémy. Potrebujeme byť pripravení, preto sme niektorých pošetrili," vysvetlil Kravárik.
      Podľa smečiara Mateja Patáka však na poradí súperov nezáleží. "Je to jedno. Musíme ísť do každého zápasu s tým, ako keby sa už hralo play off. Nejdeme tam len preto, aby sme boli do počtu. Chceme postúpiť. Výraznejšie sme sa zatiaľ nepripravo- vali na súperov, respektíve nerozoberali si ich hru. Venovali sme sa skôr našej taktickej príprave," uviedol.
      Ďalším cieľom slovenskej výpravy bude zaistiť si účasť v olympijskej kvalifikácie o Rio 2016. V nej sa predstaví osem najlepších tímov európskeho rebríčka po kontinentálnom šampionáte. Slovákom patrila dosiaľ 9. priečka, ale vzhľadom na postup Talianov do Svetového pohára poskočili na ôsmu. V prípade postupu zo skupiny by si tak Giulianiho tím mohol zabezpečiť priamu účasť v olympijskej kvalifikácii. Na jeho úkor sa môžu presadiť už len Belgičania, ktorí by ale museli dosiahnuť neočakávane dobrý výsledok. "Chceme postúpiť zo skupiny, zdolať Fínov a naisto si zabezpečiť olympijskú kvalifikáciu. To je náš cieľ," jednoznačne odvetil nahrávač Juraj Zaťko.
      Pre Slovensko to bude už piaty európsky šampionát v rade, ôsmy celkovo. Dosiaľ sa na majstrovskej scéne starého kontinentu objavilo v rokoch 1997, 2001, 2003, 2007, 2009, 2011 aj 2013. Najlepším výsledkom je 5. miesto z ME v Rakúsku a Česku spred štyroch rokov. Na uplynulom fóre v Dánsku a Poľsku skončilo Slovensko až jedenáste.

Program "slovenskej" D-skupiny - Busto Arsizio:
piatok 9. októbra - 17:30 SLOVENSKO - Srbsko
sobota 10. októbra - 18.00 SLOVENSKO - Rusko
nedeľa 11. októbra - 15.00 Fínsko - SLOVENSKO
Nominácia SR na ME:
nahrávači: Juraj Zaťko (Nitra), Daniel Končal (bez klubu)
smečiari: Martin Sopko st. (Prešov), Matej Paták (AZS Czenstochowa/Poľ.), František Ogurčák (Olympiacos Pireus/Gréc.), Štefan Chrtiansky  (Hypo Tirol Innsbruck/Rak.), Tomáš Kriško (Dukla VKP Bratislava / Liberec/ČR)
blokári: Emanuel Kohút (Piacenza/Tal.), Šimon Krajčovič (ČZU Praha/ČR), Radoslav Prešinský (Aero Odolena Voda/ČR), Peter Ondrovič (Herrsching/Nem.)
korektor: Peter Michalovič (Vibo Valentia/Tal.)
liberovia: Matej Kubš (Nitra), Ľuboš Nemec (Spartak UJS VKP Komárno)

Výsledky SR na ME volejbalistov:
1997 - Holandsko, 8. miesto
2001 - ČR, 9. miesto
2003 - Nemecko, 11. miesto
2007 - Rusko, 12. miesto
2009 - Turecko, 11. miesto
2011 - Rakúsko a ČR, 5. miesto
2013 - Dánsko a Poľsko, 11. miesto