Reprezentácia REPREZENTÁCIA MUŽI ME 2015 Prvý zápas so Srbmi 2:3

Prvý zápas so Srbmi 2:3

Busto Arsizio 9. októbra 2015 (TASR) - Slovenskí volejbalisti otvorili účinkovanie na majstrovstvách Európy v Taliansku a Bulharsku prehrou. Slováci podali bojovný výkon, keď sa nevzdali ani za nepriaznivého stavu 1:2 na sety a za dve vyhraté dejstvá získali do tabuľky prvý bod.
Rozhodujúci moment mimoriadne vyrovnaného stretnutia prišiel v 3. sete za stavu 28:27 pre Slovákov, keď videorozhodca posudzujúci "jastrabie oko" prisúdil bod Srbom pri smeči do autu.

Slovensko - Srbsko 2:3 (-22, 22, -28, 24, -9)
168 minút, rozhodovali: Piaseckij (Biel.), Cambre (Bel.), 1500 divákov
Slovensko: Kohút 7, Končál 1, Paták 12, Michalovič 25, Ogurčák 15, liberá Kubš, Ľ. Nemec (Kriško 7, Sopko 1, Chrtiansky 1, Krajčovič 1, Zaťko 1, Ondrovič 8)
Srbsko: N. Kovačevič 9, Petrič 7, Jovovič 1, Atanasijevič 28, Podrasčanin 14, libero Rosič (U. Kovačevič 8, Ivočič 8, Starovič 0, Brdjovič 0, Lisinač 12, Okolič 0)

Úvodný súboj D-skupiny sa od úvodu vôbec nevyvíjal podľa papierových predpokladov, Slováci hrali kompaktne a držali s favorizovaným súperom krok. Vďaka dobrým blokom a úspešným útokom na sieti viedli 5:3, a hoci o vedenie v ďalšom priebehu prišli, kontakt so súperom nestratili. V závere ich podržal v hre výborne hrajúci Ogurčák, no posledné slovo mali napokon Srbi a vyhrali 25:22.
Druhé dejstvo už patrilo herne zverencom Alberta Giulianiho. Balkáncov nepodržal servis a v priebehu druhého setu ani blokári. Slováci sa dostali do vedenia 2:1 a od tejto chvíle už náskok nestratili. Pri podaní Podraščanina síce znížili Srbi na 14:15, ale slovenské mužstvo podržalo "jastrabie oko" a uznaný teč na 16:14. Potom ich potiahol servisom Sopko na 21:18 a početná skupina fanúšikov spod Tatier bola vo vytržení. V záverečnej dráme zahral rozhodujúci bod Paták (25:22) a vyrovnal na 1:1.
V prvej polovici tretieho dejstva to bola herná paráda zo strany Slovákov. Od stavu 6:6 začali mať výraznú prevahu na palubovke, čo sa odzrkadlilo na päťbodovom náskoku 15:10, respektíve 16:11. Mohli zložiť Srbov na kolená, zbytočnými chybami však o prevahu prišli a za stavu 17:17 sa začalo odznova. Dráma pokračovala až do rozhodu-júceho momentu za stavu 28:27 v ich prospech. Podľa "jastrabieho oka" prisúdili rozhodcovia bod za slovenský teč na bloku Srbom, ktorí následne triumfovali 30:28.
Na psychiku slovenského tímu to malo veľký dopad, čo potvrdil aj priebeh tretieho setu. Giulianiho zverenci prehrávali 9:13, no vzchopili sa a dotiahli sa na jednobodový rozdiel. Hoci sa zdal byť zápas pre nich stratený, ukázali súdržnosť a dostali sa do trháku na 21:18. Srbi síce boli krôčik od celkového víťazstva (24:24), záverečné dve lopty však patrili Slovákom a záverečné slovo Patákovmu skvelému bloku.
Piaty set dobre nezačali. Od začiatku museli doháňať trojbodové manko, ktoré bolo pre nich v konečnom dôsledku až príliš veľkým sústom. Srbi si náskok umne postrážili a triumfovali 15:9.

Andrej Kravárik, asistent trénera SR: "Neprevláda radosť, pretože zápas bol jednoznačne v našej réžii. Bohužiaľ, raz za čas sa stane, že výsledok ovplyvnia iné faktory, než je výkon družstva. Súper získal bod zadarmo a zmenila sa hra oboch tímov. Myslím si, že sme mali s dnešným naším výkonom zvíťaziť 3:1. Mrzí ma, že sme prehrali duel, ktorý sme mali aj nemali vo vlastných rukách."
František Ogurčák, smečiar SR: "Všetci videli, kde sa zápas lámal. Takto ma ešte v živote neoklamali. V piatom sete sme potom zaspali na začiatku, Srbi sú skúsení hráči, ustrážili si to. Urobili bod, keď potrebovali. Na druhej strane som hrdý na chalanov, že sme sa vrátili do štvrtého setu. Bojovali sme, nevzdali sme to a máme aspoň bod. Škoda, mohli byť všetky tri."
Emanuel Kohút, blokár SR: "Stalo sa, treba to hodiť za hlavu a ideme ďalej. Videorozhodca sa rozhodol tak, ako sa rozhodol. Neviem, odkiaľ to vzal. Je to pre mňa divné, že na takejto úrovni sa stávajú takéto veci. Rozhodcovia ukázali, že to mali čisto vo svojich rukách a tak to aj dopadlo."
Tomáš Kriško, smečiar SR: "Je to smutné. Siahali sme na tri body, skoro sme ich mali vo vrecku. Bohužiaľ, nešťastná lopta v koncovke tretieho setu nám to vzala. Napriek tomu som rád, že sme hrali proti silnému súperovi vyrovnanú partiu."