Giuliani k ME

Busto Arsizio 11. októbra 2015 (TASR) - Slovenskí volejbalisti nesplnili cieľ, ktorý si stanovili pred odchodom na kontinentálny šampionát do Talianska. S halou v Busto Arsizio sa rozlúčili už v základnej D-skupine, keď nezvládli nedeľňajší zápas o všetko s Fínmi a prehrali 0:3. Trénera Alberta Giulianiho napriek tomu potešili individuálne výkony niektorých hráčov. Verí, že súčasný slovenský tím môže v budúcnosti tvrdiť muziku, potrebuje však získať skúsené osobnosti. Giulianiho prvá veľká misia na slovenskej lavičke odštartovala v priebehu augusta a vyvrcholila októbrovou prípravou na taliansky šampionát. Na ten cestoval 14-členný výber s cieľom nespraviť si hanbu a postúpiť zo skupiny. Hoci sa mu druhý zámer nepodarilo naplniť, skúsený kouč videl v hre svojho tímu aj niekoľko pozitív "Bol som spokojný v globále s niektorými faktormi, hráči ma potešili hlavne z individuálneho hľadiska. Myslím si, že tento tím má smerom do budúcna veľký potenciál. Nesmieme však zabudnúť na osobnosti, ktoré mu na druhej strane stále chýbajú. Máme pred sebou veľa práce, aby sme sa zdokonalili," povedal po stretnutí s Fínskom taliansky kouč.
Práve duel proti "Suomi" mal byť pre Slovákov vzhľadom na papierové predpoklady kľúčový. Vývoj v základnej D-skupine to napokon potvrdil, hoci všetko mohlo byť inak, ak by hneď v úvodnom dueli dotiahli do víťazného konca dobre rozohraný zápas proti Srbom. To sa im nepodarilo a "o všetko" nastúpili proti Fínom. Prehra 0:3 však ukázala, že Slovensku na ME niečo chýbalo. "Hodnotenie negatív si nechám pre seba, pretože chýbajúca skúsenosť sa prejavila práve v najdôležitejšom stretnutí. Na druhej strane mám pre slovenských fanúšikov pozitívny odkaz. Všetci chalani do jedného nechali na palubovke srdce, to bolo cítiť z každého jedného. S týmto tímom treba počítať do budúcna," zdôraznil Giuliani.
S vymenovaním pozitív už neotáľal. Hoci ako tím Slováci nedosiahli, čo chceli, potešujúcimi boli individuálne výkony. "Ak by som mal niekoho z tímu vyzdvihnúť, boli by to Paták a Krajčovič. Nechcem podceniť ostatných chalanov, ale títo boli pre mňa najlepší vo vývoji od začiatku prípravy až do nášho konca na majstrovstvách Európy," dodal. S Krajčovičom však v dueli proti Fínom pre zranenie ľavého kolena už nemohol počítať.
Ciele Slovákov pred odchodom na šampionát sa nedotýkali len postupu zo skupiny. V neposlednom rade si chceli definitívne zabezpečiť účasť v olympijskej kvalifikácii. V nej sa po ME predstaví prvých osem tímov z európskeho rebríčka. Giulianiho zverencom patrila pred šampionátom ôsma priečka, pričom zosadiť ich mohlo už len Belgicko. Tomu sa na ME podarilo postúpiť do osemfinále a v prípade veľkého úspechu by Slovákov mohlo predbehnúť. "Pochybujem, že by sa Belgičania dostali do zápasov o medaily. Kvalifikácia by mala byť pre nás aktuálna, tomu veríme všetci," uistil sa Giuliani.
Na záver sa úspešný kouč vrátil k svojmu odkazu, ktorý adresoval slovenským fanúšikom už pri nástupe do funkcie. "Je potrebné, aby bolo v reprezentácii len to najlepšie. Vzhľadom na nejaké absencie a odmietnutia zo strany hráčov nám to tentoraz nevyšlo, ale spravili sme ďalší krok smerom k zlepšeniu svojich možností. Čo bude so mnou po ukončení spolupráce, na to si musíme počkať po konci olympijskej kvalifikácie," uviedol Giualini, ktorého kontrakt vyprší v januári 2016.