Matchpoint Postrehy - píšete nám Počty legionárov v lige (1.BVK)

Počty legionárov v lige (1.BVK)

5.6.2017 - reakcia na názory o počte legionárov klubu 1.BVK

Legionári v našej Extralige

Nakoľko sme ženský klub, budeme sa venovať iba tejto zložke, ale myslim, že chlapi si nájdu paralely (prosím, zapamätajme si termín Extraliga, pridal by som ešte Ženská, čiže pre úplné zapamätanie Ženská Extraliga).

... na zasadnutí v Liptovskom Jáne som ocenil prístup vedenia SVF (28/3/2017), že od ročníka 2017/2018 budú mocť v zápase hrať len traja zahraniční hráči …”

 

Čiže momentálne platí stav:

„Správna rada SVF na svojom riadnom zasadnutí dňa 11. apríla 2017 prijala nasledovné rozhodnutie k pôsobeniu zahraničných hráčov pre obdobie od súťažného ročníka 2017/18: Počet zahraničných hráčov na súpiske družstva extraligy (pohára) ani v zápise stretnutia extraligy (pohára) nebude obmedzený. Avšak v jednom momente môžu byť v stretnutí extraligy (Slov. pohára) na ihrisku najviac 3 (traja) zahraniční hráči. Poplatok za prvých troch zahraničných hráčov v jednom družstve extraligy sa neplatí. Za každého ďalšieho sa hradí ako doteraz 1 000 €.“

Úvodom by sme radi  poznamenali, že k tejto problematike nebol  vôbec vedený (okrem pár minutiek na porade o vykonávacích pokynoch v Liptovskom Jáne) žiaden dialóg s klubmi. Tu sme dostali priestor na hlasovanie, ale zjavne bezvýznamné, nakoľko po hlasovaní pán prezident Halanda debatu ukončil slovami, že on už aj tak bol rozhodnutý a predloží návrh na obmedzenie počtu cudzincov. Tu by sme doplnili, že jediný ženský klub s legionármi tento rok v súťaži bol 1.BVK. Žiaden iný klub nemal ani jednu legionárku!!! Máme podobné pocity ako Prievidza… prekážame? Alebo má z nás niekto paniku?

Pan prezident Hančík je rešpektovaný človek a odborník s právom vyjadriť svoj názor, tak ako každý z nás. Je ovšem potrebné si uvedomiť, že je to iba jeden z viacerých pohľadov … je treba si aj uvedomiť, že nie každý jeho názor musí byť aj správny. Pán prezident píše o histórii jeho klubu, ktorá je bohatá a pretkaná úspechmi, ale život sa mení, doba sa zmenila, všetko sa vyvíja.
Žijeme v roku 2017... Bohužiaľ, opakujeme bohužiaľ, situácia v ženskom slovenskom volejbale nie je a ani tak skoro nebude taká, ako je v názore opisovaná. Asi by bolo dobré si to uvedomiť. Domnievame sa, že je chybou hľadiet na zahraničné hráčky ako na ekonomických migrantov, ktorí kradnú prácu domácim …”zaberá miesto slovenskej hráčke”…
Vzhľadom k tomu, že legionárky sme mali iba my, tak vieme, že žiadnej slovenskej hráčke miesto nevzali, lebo ich jednoducho niet. Nerád by som na tomto mieste išiel do hĺbky klubov a kvality, ktorú tento rok niektoré v nich ponúkli v Ženskej Extralige (iba veľmi po povrchu – jeden klub nedohral vôbec, pretože okrem iného nemal hráčky, druhý takmer súťaž nedohral, tretí dohral súťaž s 80% juniorkami a kadetkami, štvrté družstvo je čisto juniorské, niektoré sa spoliehajú na generáciu, ktorá už niečo pamätá – pri všetkej našej úcte , ….). Pripomínam, že sa máme baviť o Ženskej Extralige, Ženskej, nie juniorskej, nie kadetskej.

Príchod kvalitného zahraničného hráča má výrazný pozitívny vplyv na úroveň tréningového procesu, slúži ako príklad pre mladé talentované slovenské hráčky, má vplyv na zvýšenie kvality družstva a aj ligy, má vplyv na zvýšenie popularity zápasov a aj športu ako takého.

Za všetky jeden príklad - po príchode Nataši Ševarika do nášho klubu, sa už v tom čase sezóny dosiahnutá veľmi slušná úroveň našej hry ešte zlepšila. To okamžite mobilizovalo našich súperov. A práve zlepšenie našej hry a atraktívnosť súperov v nadstavbe a záverečnej časti Mevza boli faktory, ktoré prilákali do haly v PKO a ďalších hál nových fanúšikov a pozornosť médii. Z toho predsa vyťažil celý náš šport!
Myslíme si, že to bolo povedané aj pri výrokoch trénera Preividze Nemca po finálovej sérii mužov ohľadom plného štadiónu fanúšikov. Čo momentálne totiž volejbal potrebuje, je pritiahnuť nových ľudí, ktorí budú pravidelne navštevovať zápasy našich klubov v najvyšších domácich súťažiach alebo zahraničných pohároch. V sučasnosti na Ženskú Extraligu chodia iba rodinní príslušnici a zopár priateľov! Im všetkým patrí vďaka, že to robia, vďaka, že prídu  povzbudiť svoju dcéru, vnučku, sestru či sesternicu. Majú náš obrovský rešpekt!
My však potrebujeme pravidelne pritiahnuť aj divákov, ktorí prišli napríklad na finále extraligy žien! Tých divákov, pre ktorých sa hľadali a dopĺňali lavičky a stoličky v  treťom zápase finálovej série, pretože prišli pozerať výborný šport na veľmi vysokej úrovni. A k tejto úrovni sme prispeli aj MY (nie len Slávia , ako je v názore prezentované, volejbal hrajú predsa vždy dve družstvá!. Pomohlo, že sme angažovali hráčky, ktoré sú schopné túto úroveň splniť. Vysoká kvalita, vyrovnané zápasy (v sezóne sme aj vyhrali, teraz bohužiaľ nie … to je život …). Sú všeobecné obavym že bude niekto Slávii konkurovať?

OPAKUJEME  - žiaden iný klub v Ženskej Extralige nemal ani jednu legionárku … prečo teda strach a obavy, že ich tu budú stovky …?
Ešte jedna poznámka k výchove hráčok na Slovensku. Je vytvorený dlhodobý fenomén (skoro až ošiaľ v hlavách mladých hráčok), aby hráčka už v mladom veku, často kadetskom, alebo dokonca ešte v žiackom hrala, alebo lepšie povedané navštevovala (na palubovke) zápasy extraligy žien (opakujem Extraligy Žien). Súhlasíme s tým, že keď  dosiahne adekvátnu športovú úroveň, má dostať príležitosť. Nesúhlasíme však s tým, že hráčka v mladom veku navštevuje/hrá zápasy každej vekovej kategórie -  dvojzápas v juniorskej súťaži, často pred extraligovým zápasom, kadetskú ligu a veľakrát aj žiacku súťaž. Pre prirodzený vývoj hráča a jeho talentu je predsa potrebné určiť priority, ktoré sú určené úrovňou jej volejbalových schopností! Ničí to hráčky a ničí to súťaž. Je predsa maximálne nesprávne pre imidž súťaže sa chváliť vekovým priemerom. V zahraničí, pri mnohých rokovaniach sa z nás smiali a pýtali sa, kedy nastúpia na palubovky ženy. Povedzme si pravdu, vekový priemer majstra, družstva, ktoré nakoniec odohralo 95% súťaže, nebol zďaleka taký nízky ako sa uvádza, ale bol oveľa vyšší… Čo je správne, veď hráme Ženskú Extraligu!

Záver: prosím, sadnime si za stôl, rozprávajme sa, čo je pre všetkých najlepšie, povedzme si pravdu, že naša Ženská Extraliga sa hrá veľakrát s deťmi pre ich rodičov a starých rodičov!! Uvedomme si to a začnime to riešiť. Normálne, koncepčne. Veď dokonca ročník 2017/2018 sa plánuje prerušiť na tri týždne pre ME kadetiek!! Kadetiek - Ženskú Extraligu ☺ Pre boha …
Nesúhlasíme s obmedzovaním cudziniek, ktoré hrali na Slovensku tento rok 4. ŠTYRI v celej lige! Máme naozaj pocit ako Prievidza, že tu niekomu prekážame. Veď toto opatrenie je účelové.

Nedá sa nepripomenúť, že zmluvu sa s hráčkou môže podpisovať podľa toho, ako sa to s hráčkou dohodne, na jednu sezónu alebo na viac. Veľa klubov predlžuje zmluvu so zahraničnými hráčkami aj počas prebiehajúcej sezóny, keď sa tak rozhodne, je to vždy na dohode obidvoch aktérov a uvážení klubu. Pred začatím sezóny sa transfer otvorí na určité obdobie, ktoré samozrejme zadávame podla pravidiel FIVB (určuje presne obdobie transferov na danú sezónu dátumom od do). Transfer je skôr administratívna záležitosť, kde si všetky strany potvrdia podpisom svoj súhlas s podmienkami a riešia sa administratívne platby, ktoré hradí klub. Existuje dokonca v transfere aj status materského klubu pre kluby, ktoré majú v čase transferu s hráčkou zmluvný vzťah. Zahraničný hráč može mať zmluvu so zahraničným klubom aj na dva, tri ale aj desať rokov !

1.BVK