Matchpoint Postrehy - píšete nám Množstvo legionárov v lige

Množstvo legionárov v lige

13.6.201

Dobou rezonujú spory o počte legionárov v extralige. Skláňam sa pred výkonnosťou Nastenky Kuzminovej, ale celosvetovo sa mi umelo získané občianstvo v prospech nejakej priblblej medaily príliš nepozdáva. Ak bude Bystričan, Nastin syn, behať o olympijské zlato v slovenských farbách, ok. Ale aby čierna slovenská reprezentantka v basketbale nevedela ani ceknúť v našom jazyku. Budeme zdravší? Bude lacnejší chlieb? Čo k tomu dodajú stovky dievčat v Košiciach, naháňajúce loptu medzi košmi pod heslom Zober loptu. Vzory? ideály? Kocúrkovo?

Niektoré volejbalové kluby prezentujú názor neobmedziť počty legionárov v súťaži, iné kontrujú limitovaním, resp. chcú vytýčiť pravidlá.
Máme na dennom programe aj bordel v riadení tohto procesu.
Nemám dôvod neveriť fukcionárom dvoch ženských popredných klubov, že Halanda im povie do očí: "ja som sa už aj tak rozhodol!". Potom mu jeden mužský klub zmáčkne gule a hneď dorozhoduje. Štekať bude hneď druhá strana.
Mne tradične chýba debata. Odborná diskusia. Seminár zainteresovaných klubov, pozvánka pre odborníkov z iných športov (basketbal, hádzaná), Prešovčan, Slovanista, Rakúšan, Švajčiar, Čech a trebárs aj Rus a Talian, či Poliak, kde sa ale hrá úplne iná liga a porovnávať, resp. brať si príklad z ich praxe sa jednoducho nedá.
Ťažko znášam situáciu, že totálny diletant Singer sa v zákulisí, resp.riadiacich - NEZVOLENÝCH - orgánoch, určite k niečomu legionárskemu vyjadruje, aj keď len marketingovo.
Moja kapacita nie je schopná pochopiť, prečo si Halanda uzurpuje moc riešiť aj výsostne odborné a koncepčné potreby klubov. Nerozumiem prečo súťažný riaditeľ dopustí medzisezónny, neplánovaný bordel v otázke počtu legionárov.
Rozumie niekto tomu, prečo si nesadne 20 klubov za jeden stôl a o probléme nedebatuje?  Nie hlasuje, tam je výsledok často jasný, ale nediskutuje? A na záver, povedzme nech veľkomožný pán Halanda, aj sám, len on, rozhodne. Ale až po diskusii. Po protokolácii vízie, po zapísaní odhadov, ako to bude.
Zabránilo by sa o.i. aj tomu, aby paranoidnú Prievidzu napadali také voloviny, že niekomu snáď prekážajú a vadia.
Ubúdajú kluby (aj Halandova zásluha), ubúdajú hráči (aj Halandova a jeho nekompetentných nohsledov) zásluha. Obmedzený počet legionárov nie je liek na nič. To sú len dohady. V mužskom sektore niet hráčov na výber, medzi ženami sú počty ešte ako tak v poriadku, ale kvality niet. Prihrávať vie technicky iba Srbka. Vysoké chcú byť modelky. Čo majú ambiciózne kluby robiť? Je nejaký racionálny dôvod, aby mali muži a ženy rovnaké nastavenie v tejto problematike?
COP má svoj zväzový piesok, o hnutím požadovanom transparentnom drafte z COP pätnásť rokov ani chýru ani slychu. Singer vie, prečo to tak je. Halandovi nejde o volejbal. Bordel a chaos vládne.
Keď sa ženy stretli pri potoku a dali prádlo na rajbáky, tak trepali. Trepali a trepali. Aj v tejto otázke sa iba tára. Všetci, vrátane mňa, si hľadia svoj svet. Svoje zámery. Každý je háklivý, ak jeden druhého poučuje. Všetci majú pravdu. Každý má patent.
Odborná diskusia s vecnými argumentami, s PROTOKOLÁCIOU vízie stavu o päť rokov, s meraním stavu teraz a potom absentuje. Iba sa trepe pri potoku.
Všimnite si, ako nás Halanda stars zase odrbali. V minulej sezóne sa hnutie v júni uznieslo, že počet legionárov v družstve extralige bude číslo tri. Každý ďalší cudzinec na súpiske sa spoplatní "pokutou" 1 000 €. Do kasy platili v letnej a jesennej praxi Komárno, Prievidza a 1.BVK. Zároveň sa povedalo, (trepalo a táralo) že ak také platby budú, pôjdu cielene do mládeže. Kam ste ich chlapci dali, kam?
Dostalo Komárno dotáciu na turnaj juniorov, alebo ste im hneď drbli pokutu, keď neprišli na turnaj. Obdržala Prievidza refundáciu časti nákladov na M SR kadetov v Žiline? Poslali ste 1.BVK štipendium pre juniorskú reprezentantku Cigánikovú? Ani prd. Všetko šlo na vaše platy. Na vaše biznis výlety, napr. na rokovanie klubov do L.Jána. Kluby za vlastné, všetci cez robotu, ale vy ste si užili hoby deň. Prémie za Slovenský pohár? Testovací turnaj CTM? Vami zatiahnuté MINI, MIDI? Len prosím vás nevyťahujte nejaké school projekty, na ktoré zase dostanete peniaze od poplatníkov.
Blížia sa zasadnutia klubov. V problematike počtu legionárov sa čoskoro vyjasní, ale mraky ostanú. Modlím sa, aby po novembri (decembri) 2017 nebolo zase na štyri roky temno.

Ivan Husár pre www