Reprezentácia REPREZENTÁCIA MUŽI SL 2017 Muži pred záverečným turnajom SL so šancou na Final four

Muži pred záverečným turnajom SL so šancou na Final four

Bratislava 13. júna 2017 (TASR) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti zabojujú o postup na záverečný turnaj Final Four II. divízie Svetovej ligy bez viacerých opôr. Pred turnajom I-skupiny v holandskom Haagu (16.-18. júna), kde ich čaká Česko, Kórejská republika a domáci výber, im v tabuľke II. divízie patrí postupová tretia priečka.
Slováci doteraz absolvovali dve podujatia SL. V domácich podmienkach v Poprade dosiahli tri výhry (nad Japonskom, Austráliou a Portugalskom), na turnaji v Helsinkách prehrali s Fínskom, Austráliou a zdolali Čínu. Náročný program si však vyžiadal svoju daň v podobe zranení. Najciteľnejšou stratou bude absencia kapitána Emanuela Kohúta, ktorý má podvrtnutý členok. Chýbať budú aj Martin Turis (prasknuté zápästie), František Ogurčák (natiahnutý sval v ramene) i Štefan Chrtiansky (osobné dôvody). Otázny je štart Mateja Patáka, ktorý má problémy s bedrovým kĺbom. "Emo odohral celú kvalifikáciu o postup na svetový šampionát i dva turnaje Svetovej ligy. Je zranený a od realizačného tímu dostal voľno. Na ME s ním počítame, uvidíme, či stihne dodatkovú kvalifikáciu o postup na MS," povedal k absencii kapitána SR kouč Kravárik. Ten verí, že za zranené opory zaskočia ostatní hráči, ktorí dostanú šancu. "Nemôžme nad zraneniami plakať, musíme sa zmobilizovať. Ostatných hráčov chceme dostať do hernej pohody, využiť ich na ihrisku. Jednoznačne sa chceme pokúsiť o to, o čo hráme od začiatku Svetovej ligy a to je postup do Final Four. Každý je nahraditeľný a záleží od chlapcov, ako sa k tomu postavia," dodal Kravárik.
Väčšia dávka zodpovednosti bude ležať aj na pleciach Tomáša Kriška. Smečiar Dukly Liberec má o pláne na turnaji v Holandsku jasno - vyhrať prvé dva zápasy. "Budú nám chýbať niektorí hráči, ale budeme bojovať aj za nich. Chceme vyhrať prvé dva zápasy, čo by nás automaticky posunulo na Final Four," vravel Kriško. V úvodnom zápase proti Česku nastúpi aj proti svojim klubovým spoluhráčom z Liberca. "Jednoznačne to bude pre mňa prestížny súboj. Budem tam mať spoluhráčov z klubu. Keď sa nám podarí zdolať Čechov, potom sa budeme sústrediť na Holanďanov. Ak vyhráme aj s nimi, tak sme tam," pokračoval. Slováci sú priebežne tretí, okrem Austrálie ako organizátora postúpia na Final Four II. divízie tri tímy. "Máme to dobre rozohraté, šanca je veľká. Postupová matematika je však taká, že ešte veľmi veľa mužstiev má veľkú šancu sa tam dostať. Musíme sa sústrediť na seba a vyhrať najmä tie dva prvé zápasy," dodal Kriško.

Nominácia Slovenska na turnaj SL do Holandska (zdroj: svf.sk)
nahrávači: Juraj Zaťko (VKP Bystrina SPU Nitra), Filip Palgut (VK Jihostroj České Budějovice)
smečiari: Matej Paták (Chaumont Volley-Ball 52 Haute-Marne), Tomáš Kriško (VK Dukla Liberec), Marcel Lux (VK Mirad PU Prešov)
blokári: Peter Ondrovič (TSV Herrsching), Radoslav Prešinský (VK ČEZ Karlovarsko), Ján Tarabus (Spartak Myjava)
korektori: Milan Bencz (Narbonne Volley), Peter Mlynarčík (SK Posojilnica Aich/Dob), Filip Gavenda (Netzhoppers)
libero: Matej Kubš (VKP Bystrina SPU Nitra)

Program turnaja v Haagu (Holandsko) - zápasy naživo na YouTube FIVB
Piatok - 16. júna:
18:00 Kórea - Holandsko
20:30 SLOVENSKO - Česko

Sobota - 17. júna:
18:00 Holandsko - SLOVENSKO
20:30 Česko - Kórea

Nedeľa - 18. júna:
15:30 Kórea - SLOVENSKO
20:30 Holandsko - Česko