S Kóreou 2:3

Haag 18. júna 2017 (TASR) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti sa so Svetovou ligou 2017 rozlúčili tesnou prehrou. Zverenci trénera Andreja Kravárika podľahli vo svojom poslednom zápase na treťom turnaji v holandskom Haagu Kórejskej republike 2:3. Bol to vôbec prvý vzájomný duel oboch tímov.
V deviatich dueloch SL vybojovali Slováci štyri víťazstvá a získali 13 bodov. V dvanásťčlennej tabuľke 2. divízie obsadili 7. miesto, Česi totiž vo večernom dueli podľahli domácemu Holandsku 1:3.
Postup na záverečný turnaj Final Four, ktorí sa 24. a 25. júna uskutoční v austrálskom Gold Coast, si vybojovali Slovinsko, Holandsko, domáca Austrália a Japonsko. Dvoch z týchto súperov, Austrália a Japoncov zdolali Slováci na prvom turnaji v Poprade.

Slovensko - Kórejská republika 2:3 (-18, 18, -18, 20, -7)
129 minút. Rozhodovali: Stahl (USA) a Heckford (Ang.), 500 divákov.
Slovensko: Bencz 19, Kriško 6, Ondrovič 10, Lux 8, Zaťko 2, Prešinský 7, libero Kubš (Palgut 1, Mlynarčík 1, Gavenda 11, Tarabus 0). Tréner: A. Kravárik.
J.Kórea: Lee Kang-Won 20, Shin Yung-Suk 8, Yoo Yoon-Sik 10, Park Sang-Ha 10, Jung Jiseok 3, Hwang Taekeui 1, libero Oh Jae-Seong (Lee Siwoo 1, Song-Hui Chae 1, Choi Hong-Suk 2, Lee Min-Gyu 1). Tréner: H. Kim.
Lepší začiatok mala Kórea, ktorá viedla 7:4, ale Prešinský esom a Ondrovič blokom zariadili vyrovnanie na 7:7. Dobrou obranou a servisom si však potom ázijský tím vybudoval päťbodový náskok - 13:8. Na druhom technickom timeoute bolo 16:11 pre Kóreu. Ázijčania dobre prihrávali a následne útočili, čím nedovolili Slovákom znižovať manko. Pred koncovkou vyhrávala Kórea 20:15 a vedenie si bez problémov udržala až do konca, keď prvý set vyhrala 25:18.  Na začiatku druhého setu viedli Slováci 4:1 po bloku Zaťka, ale o náskok hneď prišli. Namiesto Kriška prišiel na ihrisko Gavenda. Prvý útok nového muža na ihrisku súper zablokoval, ale Gavenda dal potom eso a pri jeho servise sa Slováci dostali vďaka Benczovi do vedenia 8:5. Dobrým side-outom si slovenskí volejbalisti udržiavali náskok - Lux z doskoku upravil na 13:10. Svoj náskok zvýšili Slováci potom na 16:11. V závere sa blokom prezentoval Ondrovič a bolo 21:15. Set blokom ukončil Prešinský a zverenci Andreja Kravárika ho vyhrali takisto ako Kórea prvý 25:18.
Úvod tretieho dejstva bol vyrovnaný a hral sa kvalitný volejbal. Na prvom technickom timeoute mala mierne navrch Kórea (8:6). Slováci zareagovali rýchlo a Bencz po peknej spolupráci so Zaťkom vyrovnal na 10:10. V polovici setu robili menej chýb kórejskí volejbalisti a preto získali náskok 17:13. Pri podaní Ondroviča znížili Slováci na 17:18, ale záver setu vôbec nezvládli a prehrali ho 18:25.  Vo štvrtom sete Slováci dvakrát zmazali trojbodové manko - najskôr z 2:5 a potom zo 6:9. Pokračovalo sa vo vyrovnanom tempe a Bencz upravil na 12:12. Kórea potom viedla 16:14, ale Slováci ubránili útok a vyrovnali na 17:17. To ich nakoplo a po bloku Ondroviča a presnom útoku Bencza viedli 21:19. Potom sa blokom blysol Prešinský a bolo 22:19. V závere ukázali slovenskí volejbalisti parádny volejbal a vybojovali tajbrejk. Set ukončil blokom Gavenda (25:20) po akcii, ktorej prechádzali krásne zákroky Kriška a Kubša v poli.  Piaty set patril Kórejčanom, ktorí viedli 6:1 a pri zmene strán 8:2. Veľkú stratu Slováci nedohnali a tajbrejk prehrali 7:15.

Andrej Kravárik, tréner SR: "Bol to jednoznačne náš najlepší výkon na turnaji, o čom hovorí aj výsledok. Niektorí chlapci museli nastúpiť na postoch, na ktorých nehrávajú, ale svoju úlohu zvládli a pobili sa o výsledok. Som rád, že nechali na ihrisku všetko čo v nich zostalo. Svetovú ligu sme začali veľmi dobre, na domácom turnaji v Poprade sme mali najsilnejší tím a vyhrali sme všetky tri ťažké zápasy. Postupne však viacerí hráči zo zdravotných, alebo osobných dôvodov odpadli a to sa podpísalo pod výsledky. Šancu však dostali mladí hráči, pre ktorých je to dobrý základ do budúcna. Aj napriek tomu, že na začiatku boli obrovské šance postúpiť na Final Four, napokon sme si to v celkovom hodnotení nezaslúžili. Napriek tomu komplexne hodnotím Svetovú ligu pozitívne."
Peter Ondrovič, blokár SR: "V šatni sme si povedali, že budeme bojovať o každú loptu, pretože sme chceli turnaj zakončiť víťazne. Bojovali sme, ale mali sme výpadky a keď nám bodovo ušli, tak bolo ťažké ich dobehnúť. Veľmi sme chceli postúpiť na Final Four, je obrovské sklamanie, že to nevyšlo."
Juraj Zaťko, nahrávač SR: "K víťazstvu nám chýbalo viac šťastia a síl v závere. Kórejčania mali viac hráčov na lavičke, ktorí prišli do tajbrejku a zvalcovali nás. Bol to náš najlepší výkon na turnaji, ale od dobrého výkonu to malo ďaleko. Vyzdvihol by som výkon mladého Gavendu, ktorý prišiel na inú pozíciu ako hral v klube a bol nezastaviteľný. Takisto aj Bencz. Títo dvaja hráči nás dnes ťahali, ale aby sme mohli pomýšľať na víťazstvo, tak by sa muselo do toho zapojiť viac hráčov."