Reprezentácia REPREZENTÁCIA MUŽI MS 2018 Na záver cenné víťazstvo 3:1 so Španielmi

Na záver cenné víťazstvo 3:1 so Španielmi

Kortrijk 23. júla 2017 (TASR) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti vyhrali vo svojom poslednom zápase na turnaji 3. kola kvalifikácie majstrovstiev sveta v belgickom Kortrijku nad Španielskom 3:1 a v tabuľke neskončia horšie ako na štvrtom mieste. Zverenci Andreja Kravárika z piatich duelov dva vyhrali a nechali za sebou Španielov aj Bielorusov, čo je vzhľadom na skutočnosť, že v tíme chýbajú viaceré opory, dobrý výsledok.
V prípade zaváhania Nemcov s Bieloruskom môžu skončiť Slováci aj tretí. O postup na svetový šampionát sa večer stretnú Belgičania a Estónci, domácim stačia dva sety.

Slovensko - Španielsko 3:1 (19, -20, 29, 24)
Zápas trval: 117 minút, rozhodovali: Nastase (Rum.) a Ivanov (Bul.), 165 divákov.
Slovensko: Ondrovič 4, Mlynarčík 6, Kriško 18, Prešinský 9, Palgut 2, Halanda 6, liberá Vitko a T. Lampart (Firkaľ 4, M. Petráš 13, Končal 1, Ludha 4) Tréner: A. Kravárik.
Španielsko: Almansa 6, Fernandez Valcarel 12, Osorio 3, Noda 4, Vigil 14, Trinidad 2, liberá Ruiz Posadas a Fernandez Martinez (F. Ruiz 7, Gonzalez 8, Colito 6, De Amo 0). Tréner: F. Muňoz.

Slováci mali lepší začiatok, boli obetavejší v poli a presnejší v útoku. Po dobrých akciách smečiarov Halandu a Kriška vyhrávali 8:4. Potom sa kvalitným podaním prezentoval Ondrovič a slovenskí volejbalisti po úspešnom trojbloku viedli 13:8. Španieli sa veľmi ťažko presadzovali proti výbornej slovenskej obrane a po ďalšom trojbloku bolo už 15:9 pre Kravárikov tím. Španieli potom pritlačili na servise a znížili na 16:18, ale Slováci opäť zapli v obrane a po dvoch blokoch vyhrávali 20:16. V koncovke po dlhej výmene bodoval Mlynarčík, z doskoku sa presadil Halanda a Slováci viedli 23:17. V prvom sete nazbierali slovenskí volejbalisti šesť blokov a vyhrali ho 25:19.
Úvod druhého set bol vyrovnaný. Španieli síce dvakrát viedli o dva body, ale Slováci manko rýchlo zmazali. Potom sa však Osorio blysol esom a dostal tím z Pyrenejského polostrova do vedenia 13:10. Na druhom technickom timeoute mali Španieli stále trojbodový náskok (16:13). Slováci sa ešte raz dostali na rozdiel bodu, ale koncovku patrila Španielom, ktorí vyhrali druhé dejstvo 25:20.
Do tretieho setu nastúpili Slováci na ihrisku s Končalom, Petrášom a Firkaľom. Skóre sa menilo ako na hojdačke, Slováci viedli 6:5, potom prehrávali 6:8 a opäť vyhrávali 9:8. Pokračoval tuhý boj o každú loptu, v polovici setu mali navrch Slováci a viedli 15:13, ale Španieli bleskovo skóre vyrovnali a dokonca sa dostali do vedenia 18:16. Dráma pokračovala a po Ondrovičovom bloku bolo skóre znovu vyrovnané - 19:19. V koncovke prehrávali Slováci 21:23, ale po Končalovom bloku vyrovnali na 23:23. V dramatickej koncovke odvrátili Slováci dva setbaly a využili svoj piaty, keď Petráš za stavu 29:29 zaznamenal dve esá za sebou. Slováci vyhrali set 31:29 a dostali sa do vedenia 2:1.
Španieli začali lepšie štvrtý set a pri podaní Trinidada si vypracovali náskok 8:4. Po Ludhovom bloku prehrávali Slováci o dva body (7:9) a neskôr už len o bod (10:11), ale potom vlastnými chybami opäť pustili súpera do štvorbodového náskoku a na druhom technickom timeoute prehrávali 12:16. Slováci pri kvalitnom podaní Petráša vyrovnali na 16:16 a dostali sa späť do hry o set. Ďalšie lopty však lepšie zvládli Španieli a pred koncovkou vyhrávali 21:17. Slováci ešte zapli a po bloku Petráša znížili na 21:22. V koncovke prehrávali Slováci 22:24, ale potom si slovo zobral Ludha a pri jeho skvelom servise Slováci stav otočili, keď slovenský blokár ukončil duel esom. Štvrtý set vyhrali Slováci 26:24, celý duel 3:1 a dostali sa v tabuľke pred Španielov.

Andrej Kravárik, tréner SR: "Som veľmi rád, že sme v poslednom zápase zdolali Španielov a s turnajom sa lúčime víťazne. Bol to veľmi náročný zápas pre oba tímy, pretože sme hrali piaty zápas za piaty deň a únava bola obrovská. Milo ma prekvapili chlapci, ktorí naskočili z lavičky, vďaka nim sme zápas doviedli do víťazného konca. Striedajúci hráči Firkaľ a Ludha potiahli tím v tých najťažších momentoch, pridali sa k nim ostatní hráči, zmobilizovali sme sily a vydreli víťazstvo. V útoku hral veľmi dobre Kriško, ktorý organizoval celý zápas našu hru a bol ťahúňom tímu. Cieľom tohto turnaja bolo čo najlepšie sa pripraviť na majstrovstvá Európy, ktoré nás čakajú o mesiac v Poľsku a po tejto stránke som spokojný. Šancu dostali mladí hráči a viacerí z nich, či už Petráš, alebo Firkaľ, ju využili a budem veľmi rozmýšľať o tom, kto bude zaradený do osemnástky do prípravy na majstrovstvá Európy."