Reprezentácia REPREZENTÁCIA MUŽI ME 2017 Začala príprava na ME mužov

Začala príprava na ME mužov

Nitra 27. júla 2017 (TASR) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti odštartovali vo štvrtok v Nitre prípravu na majstrovstvá Európy v Poľsku (24. augusta - 3. septembra). Tréner Andrej Kravárik privítal na zraze 18 hráčov, z ktorých vyberie konečnú štrnástku na šampionát.
Pod Zoborom sa budú Slováci pripravovať 10 dní, potom sa na záverečný tréningový blok presunú do Liptovského Jána. V príprave na ME sa predstavia v dvoch zápasoch 18. a 19. augusta vo fínskom meste Sastamala. "Na zraz prišli všetci hráči v poriadku, tak ako bolo naplánované. V Nitre dokončíme fyzickú prípravu a budeme sa venovať hrubej technike a rozvoju skočnosti a rýchlosti. V Nitre nám v tréningu pomôže ako druhý asistent aj tréner Roman Kašša z VK Prievidza," povedal Kravárik. V Liptovskom Jáne začnú slovenskí volejbalisti druhú časť prípravy už v šestnásťčlennom zložení. "Budeme trénovať taktiku a skúšať si herné varianty. Cieľom bude vyprofilovať základnú zostavu. Do Fínska na prípravné zápasy už odcestujeme v štrnásťčlennom zložení, s akým pôjdeme na majstrovstvá Európy. Potešilo by ma, keby výkony chalanov boli také vyrovnané, že budeme mať s nomináciou príjemné starosti," dodal Kravárik. Do tímu sa po zranení vrátil kapitán Emanuel Kohút, ktorý vynechal záverečný turnaj Svetovej ligy v Holandsku a nehral ani na turnaji 3. kola kvalifikácie majstrovstiev sveta v Belgicku. Kohút spoločne s ďalšími ôsmimi reprezentantmi absolvoval minulý týždeň fyzickú prípravu pod vedením kondičného trénera Borisa Žbirku. "Bolo to niečo nové, ale bola to veľmi dobrá fyzická príprava. Program bol náročný, ale celý tím v Strength Institute sa o nás staral veľmi dobre a tieto tréningy nám dali veľa a budeme z toho žiť aj počas klubovej sezóny," povedal Kohút, ktorý nehral od 10. júna v Holandsku proti Číne. "Šesť týždňov som bez lopty, takže mám hlad po volejbale. Dúfam, že sa vrátim do hernej pohody a vybojujem si miesto v zostave," dodal skúsený blokár, ktorý štartoval už na štyroch majstrovstvách Európy. Skutočnosť, že sa šampionát koná v Poľsku, kde v minulej sezóne pôsobil a bude aj pokračovať, nevníma špeciálne: "Každé majstrovstvá Európy sú pre mňa výnimočné. Je to vrchol dvojročného snaženia a sme radi, že sa môžeme opäť predstaviť na tomto turnaji. Verím, že nám šampionát vyjde lepšie ako pred dvoma rokmi, keď sme nepostúpili zo skupiny." Slováci sa v základnej skupine ME predstavia v Štetíne proti Česku, Taliansku a Nemecku. "Skupina je náročná, ale ideme sa pobiť o dobrý výsledok. Chceme hrať dobrý volejbal," uzavrel legionár poľských Katovíc.
V nominácii nechýba ani smečiar Matek Paták, ktorý si v budúcej sezóne oblečie dres nováčika poľskej ligy zo Zawiercie. Jeho trénerom bude Talian Emanuele Zanini, ktorý ho pozná z pôsobenia vo Volley Teame a francúzskom Beauvais. "Teším sa. Je to ambiciózny klub, ktorý postúpil do PLUS Ligy, takže v meste vládne eufória. Vyzerá, že budeme mať kvalitný tím a verím, že to bola dobrá voľba. Vo Francúzsku som hral dva roky, podarilo sa mi vyhrať ligu, tak som sa chcel posunúť ďalej. Neviem, či v mojom príchode má prsty tréner Zanini, pretože so mnou komunikovali skôr, ako podpísali zmluvu s ním. Je fajn, že tam je, pod jeho vedením je záruka, že sa bude kvalitne pracovať," povedal Paták, ktorý sa cez víkend oženil s volejbalovou reprezentantkou Monikou Šmitalovou. "Svadba bola fajn, dobre sme sa zabavili. Prišlo aj zopár spoluhráčov z reprezentácie, škoda, že niektorí nemohli prísť, pretože boli na kvalifikácii v Belgicku," dodal 27-ročný smečiar.
Blokár Peter Ondrovič nevynechal ani jednu z doterajších akcií slovenského tímu v tejto sezóne. Od začiatku mája majú Slováci za sebou 2. a 3. kolo kvalifikácie MS a Svetovú ligu. Za dva mesiace odohrali 24 zápasov, z toho Ondrovič absolvoval 20. "Sezóna je veľmi náročná s minimom voľna. V pondelok sme sa vrátili z Belgicka a teraz som tu. Krátke voľno som prežil v kruhu rodiny, tento rok nebol čas na dovolenku pri mori," povedal 22-ročný volejbalista. Pri veľkom množstve zápasov a náročnom programe už aj dochádzajú sily. "Je pravda, že toho už mám občas dosť, ale dobre trénujeme a sme pripravení zvládnuť aj takúto záťaž. Výhoda je, že sme dobrý kolektív a potom sa drina zvláda jednoduchšie. Tešíme sa na majstrovstvá Európy," dodal blokár, ktorý prestúpil z nemeckého Herrschingu do Českých Budějovíc. Z tohto pohľadu je zaujímavé, že sa v skupine na ME Slováci stretnú s Čechmi aj Nemcami. "V českej reprezentácii bude niekoľko hráčov, s ktorými sa stretnem v Budějoviciach a v nemeckom tíme mám dvoch bývalých spoluhráčov. Budem to zaujímavé a teším sa na to. Verím, že postúpime zo skupiny, čo je náš cieľ," uzavrel Ondrovič.