Matchpoint ROZHOVORY O VOLEJBALE O informačnom systéme (I.)

O informačnom systéme (I.)

letkoCentrála Slovenského futbalového zväzu. Debata s Ing. Jánom Letkom.

V máji 2012 ste mali, vtedy ešte vo funkčnom Dome športu, úvodnú prezentačnú prednášku o digitalizácii vo volejbale. Prezentovali ste Informačný systém športu (ISS), produkt firmy Union soft. Viceprezrezident SVF pre marketing Singer nám vtedy povedal: "Spustíme to do 30.júna." Prvé lastovičky systému začali fungovať s polročným zdržaním, po piatich rokoch nám ISS stále nefunguje v plnom režime. Prečo? Povedzte, je normálne, že za päť rokov vec nefunguje? Kto je vinný?

Normálne to určite nie je, to je jasné. Nedá sa však jasne povedať ten a ten človek je vinný, lebo by to nebola pravda.

Aký bol váš triezvy odhad na dĺžku uvedenia produktu do života?

Matriky sme chceli mať hotové do troch mesiacov. My robíme nielen volejbal, ale napr. aj hádzanú a basketbal. Volejbal nie je výnimkou, všade to ide dosť pomaly. Najväčší problém v úvode implementácie je zadefinovanie presného zadania. Čo chceme. Vždy sa vyskytnú problémy, ktoré treba nanovo definovať a to netrvá dni, ale povedzme mesiac. Odpovede na naše otázky chodia ale strašne pomaly. Bohužiaľ. Ak 90 % klubových manažérov odovzdá veci včas a desať percent mešká, musíme na nich čakať.

 

Moderným zmenám sa na spomínanom stretnutí prekvapujúco nikto nevzoprel, ani konzervatívci v pokročilom veku. Mám dojem, že na strane klubov nebola žiadna liknavosť, vedeli, že im to uľahčí život, všetci si plnili povinnosti v časovej norme. Myslím si, že päťročný sklz nebude z viny klubov.

Aj ja si to myslím, ale na sto percent to potvrdiť neviem. Ja mám o komunikácii s klubmi len sprostredkované informácie.

Kto tomu procesu šéfoval?

Na strane SVF od začiatku pán Skála, keď sme nabiehali na súťaže, tak hlavne pán Stražay a cca dva roky dozadu padlo rozhodnutie, osobne som pri tom bol prítomný, že všetko musí schváliť pán Singer.

Koľko systém doteraz stál?

100 - 150.- € mesačne paušálne. Ak by vznikli nejaké zvýšené náklady, tak tie by sa hradili extra. Systém nebol postavený iba pre volejbal, to je všeobecná IT platforma a jej zostrojenie sa hradilo z iných zdrojov. Systém sa v zásade prenajíma. Špecifiká každého športu, ktoré majú športy odlišné a nedajú sa použiť pre viacero zväzov sa financujú zvlášť, ale to je skôr budúcnosť a daný zväz musí o konkrétny vyšší level stáť a chcieť ho.

Matričný modul. Súťažný modul. Čo ďalej? Mimochodm môže sa vo futbale stať, že súťaž v sezóne začne a súťažný modul vo všetkých súťažiach, všetkých kategóriách nefunguje?

Nemôže. Vo futbale sa to stať už nemôže. Preto som tu, hoci nie som zamestnanec, mám to na starosti. Koordináciu, prípravu, testovanie, prevádzku. Na všetkých regionálnych zväzoch sú k tomu kompetentní ľudia, oni plnia dáta. Na SFZ to koordinujú dvaja ľudia a potom ľudia na 42 zväzoch. V plnom víkende všetkých súťaží je to okolo 2 500 zápasov. Chceme aby zápis o stretnutí vyplnil rozhodca a ten defacto vloží informáciu do systému.

Teoreticky môže výsledok vo volejbale vpísať päť minút po zápase domáci ISS manažér?

Áno, samozrejme, to záleží, ako sa nastavia normy. To môže urobiť aj zapisovateľ. My sme vo futbale stavili na rozhodcu.

Otázka v dobrom. Ste posadnutý digitalizáciou?
Nieee, rozhodne nie. Vidím v tom obrovský potenciál čo sa týka produktivity a zjednodušenie práce. Samozrejme zmiznú všakovaké papiere.

Matrika, súťaže. Čo ešte systém ponúka?
Pokiaľ si dobre pamätám, volejbal nasadzoval pred štyrmi mesiacmi modul vkladania zmlúv. V akom je to stave (vnútornom) netuším. Ten modul je v zásade jednoduchý, lebo je u všetkých rovnaký. Nie je to ešte funkčné možno aj preto, lebo nebol medzi prioritami. Aj portál volleynet sa postupne buduje, takisto nebol medzi prvými aktivitami. Má sklz zhruba rok a pol.

Keď bude v plnom rozsahu systém fungovať, môžme si v klube urobiť sami promptne bezproblémové (schválené) prestupy?

Predpokladám, že toto už funguje.

Nefunguje. Ponúkne systém ISS manažérovi popoludní doplniť súpisku a večer hráč hrá?

Pokiaľ viem, to sa teraz rieši. Technicky to ide, ale musí sa vyriešiť schvaľovací proces.

V úvode sezóny je na pána Skálu (pozn. www šéf matriky SVF) taký nával, že logicky nestíha, lebo nemá šancu stíhať. Robí od rána do noci. Je sám vojak v poli.

Viem si to predstaviť, to nie sú len prestupy, doplnenia súpisiek, ale určite aj nové registrácie. Pochopte, systém ponúka obrovskú škálu, ale ja musím dostať dopytovú otázku. Toto chceme, toto potrebujeme, toto sú normy, toto kroky kontroly. Úprimne hovorím, že jeden človek je na to málo. Hlavne v tom pretlakovom období.
Cena 100 - 150.- € mesačne neobsahuje analýzu vnútorených problémov danej federácie. My procesy nebrzdíme, ale ani nezrýchľujeme. Ani veci nemôžme dookola opravovať, lebo by sa to nedalo zaplatiť.

Desať rokov chcú kluby centrálne vyplácanie rozhodcov. Vy máte rovnaké legislatívne problémy, akými nás kŕmia rozhodcovia. Vám sa to vydarilo. Ako to funguje?

Ak mám dobré informácie, UEFA zakázala priame vyplácanie rozhodocov. Mal som to šťastie, že keď som sem v roku 2010 prišiel, oni to tu už mali zavedené. Rozhodcov vypláca zväz. Kluby dostávajú faktúru. Na začiatku to zaplatili vopred, teraz je to pozadu.

Aj v piatej lige?

Áno. Všetky súťaže sa vyplácajú centrálne. Od júla ide celá agenda cez ISS systém.

Ako riešite vojakov, policajtov, prokurátorov, ak sú medzi rozhodcami.

Určite máme veľa štátnych zamestnancov, v novom zákone o športe je to všetko ošetrené. Nemáme s tým žiaden problém. Športová činnosť, športoví odborníci.

Aká je teda prax?
Celý mesiac sa hrajú zápasy, zápis o stretnutí, spomínal som, vyplní a uzatvorí rozhodca, to je zároveň výkaz práce. Rozhodcovia, delegáti majú v systéme nahraté pracovné vzťahy, systém vypočíta odmeny, odvody. Každá súťaž má nahratý svoj cenník. Na konci mesiaca sa vygeneruje pre každého rozhodcu (za predpokladu, že má v systéme nahratý pracovný vzťah, zmluvu) výpočet odmeny. Cestovné je u nás paušálne. Výchádzame z priemeru, pretože nominácie sú vzdialenostne riadené čo najúspornejšie. Klub dostane zbernú faktúru za všetky súťaže. Zaplatí.

Splatnosť? Sankcie?

Systém značne vyčistil v tomto smere vzťahy, zberná faktúra je akési zaklínadlo, zaplatiť treba do desiateho dňa v mesiaci. Každý zápas, ktorý hrá v stave neplatič, klubu sa odrátajú tri body. Nemáme problémy. Disciplína musí byť a platí pre každého rovnako.

Nemám dvadsať, aby som stíhal vývojové IT tempo, ale pri vašej úvodnej prezentácii som si vravel, načo sú nám pre boha kartičky. Prečo sa musia po piatich rokoch vymeniť? Prečo nejde urobiť prezentáciu pred zápasom na tablete, alebo mobile. Prečo do šľaka musíme mať pri zápase stále súpisku na papieri, keď platná a akceptovateľná musí byť stejne na nete. Prečo tu nie je aspoň možnosť urobiť to moderne?

Môže to byť tablet. Všetko sú prežitky. Ale my sme dodávatelia objednaného.

Vy máte vo futbale tiež stále kartičky.

Kartičky máme, ale vysvetlím, prečo sme pri nich zatiaľ ostali. Mali sme 27 typov preukazov. To sme zjednotili, báli sme sa však výpadkov interentu, napríklad na dedinách. Hlavne sme mali ideu, že ID karta bude zároveň aj akýsi marketingový nosič, zľavová kartička u našich partnerov. Bonus klub však nebol do dnešných dní rozbehnutý. Papierové súpisky nemáme už dávno, systém kontroly je dokonalý, hocikto si môže skontrolovať oprávnenosť daného hráča hrať.

Nezdá sa vám hlúpa a nelogická povinnosť, že hráč z Angoly, Brazílie, Česka môže hrať v našej súťaži iba ak je členom federácie?

Tí hráči sa predsa netrápia, či budú voliť predsedu a štátu by to malo byť tiež jedno, či je tu niekto zo zahraničných hráčov členom zväzu a štátneho systému. Prečo nemôžu hrať na pasy?

.... (úsmev) lebo to tak vyžaduje zákon.

My máme vo volejbale teraz unikátny výmysel. Klub zaplatí ročné členské do federácie. Každý hráč zaplatí osobné členské. Ak hrá klub okrem najvyššej súťaže aj súťaž v oblasti, tak musí za štart zaplatiť členské aj príslušnej oblasti. Ak má klub družstvo v súťažie vo dvoch, resp. troch oblastiach, všade musí zaplatiť. Je to trebárs aj podmienka podieľať sa na voľbách predsedu.
U nás duplicita, resp. trojité platenie nie je možné. Ani pri hráčoch, ani pri klube. Ak sú členovia v ústrednom orgáne SFZ, tak sú automaticky členom aj v regionálnych orgánoch. A odspodu je to tak isto. Odkonzultovali sme si to s ministerstvom, je to v poriadku.

Vážení priatelia, kolegovia. V rozhovore som sa niekoľkokrát pokúsil pána Jána Letka dostať na líniu SINGER. Vždy s úsmevom a zrejme s ohľadom na profesionálny prístup, kolegialitu k spolupracujúcej strane klienta nič nechcel ani len naznačiť. Čo-to prezrádzali šibalské úsmevy. Povedzme si ale priamo. Môže za tento tradičný, neskutočný predsúťažný bordel súťažný riaditeľ SVF Stražay? Isto nie. Muž termínov, paragrafov by sa v tom necítil dobre. Šéf matriky Skála? Bol by blbý, on je zo sveta IT a on veľmi dobre vie, o koľko by mal menej roboty, o koľko dní viac by mohol vášnivo fotiť v Nórsku. Títo dvaja ruky od nečinnosti zasraté nemajú.
Kto by to tak mohol byť. Mimochodom pohliadnite na licenčnú kartičku hráčov, trénerov, pískačov - marektingový nástroj. Môžte s ňou pre zľavu do Orange? Prepraví vám Hudos koberce v nižšej cene? Kúpite si v MIKASE lacnejšie slipy? Verím, že ten král chaosu Singer bude na SVF už iba mesiac a dačo. No a samozrejme nezabudnite, že ryby smrdia, veď viete odkiaľ. Cez t.r. babie leto je ten zápach neznesiteľný.

Pokračovať v rozhovore s Ing. Letkom budeme v druhom dieli - o centrálnom infromačnom sytéme, ktorý žiaľ tiež nefunguje. Ale to je iná hra. Začína a končí až tam hore - u kapitána.

Husár Ivan