Reprezentácia REPREZENTÁCIA MUŽI ME 2019 Kvalifikácia na ME 2019 - Island doma 3:0, von 3:0

Kvalifikácia na ME 2019 - Island doma 3:0, von 3:0

Kópavogur 9. januára 2018 (TASR) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti postúpili na majstrovstvá Európy 2019 z prvého miesta kvalifikačnej C-skupiny. V záverečnom zápase v islandskom Kópavogure triumfovali nad domácim výberom 3:0. V kvalifikácii tak dosiahli päť víťazstiev a jedinú prehru v Čiernej Hore.
Zverenci trénera Andreja Kravárika mali už pred zápasom istotu účasti na kontinentálnom šampionáte, vďaka triumfu naň postúpili z prvého miesta v skupine. Žreb základných skupín ME (Francúzsko, Holandsko, Belgicko, Slovinsko) ja na programe 16. januára v Bruseli. Slovensko na európskom šampionáte nechýbalo od roku 2007, predstaví sa na ňom siedmykrát v sérii a celkovo si pripíše už desiatu účasť. Ma ME bude po prvý raz v histórii účinkovať 24 krajín. Z kvalifikácie postúpili na šampionát víťazi siedmich skupín a kvinteto s najlepšou bilanciou z druhých priečok.
6. kolo:
Island - Slovensko 0:3 (-18, -18, -20)
Rozhodovali: Papadopolová (Tal.), Burheimová (Nór.), zápas trval 69 minút.
Island: Benediktsson, Matthiasson, Valdimarsson, Porvaldsson, Thórisson, Birgisson, Tryggvason, Davidsson, Helgason, Matthíasson, liberá Axelsson a Björnsson. Tréner: Ch. Achten.
Slovensko: Michalovič, Firkaľ, Kohút, Krajčovič, Zaťko, liberá Kubš a Vitko, Goč, Mlynarčík, Lux, Paták, Ihnát, Mačuha, Kyjanica. Tréner: A. Kravárik

 

Vďaka istote postupu dal tréner Kravárik v zápase príležitosť zabojovať aj mladším hráčom z lavičky. Slováci hrali v pohode a počas celého priebehu mali stretnutie pod kontrolou. V úvodnom sete triumfovali 25:18 a zhodným skóre sa skončila aj druhá časť. Tretí set bol najvyrovnanejší, keď v ňom slovenskí reprezentanti dovolili uhrať domácim hráčom 20 bodov.

Andrej Kravárik, tréner SR: "Zápas bol podľa očakávaní. Aj s chlapcami z lavičky, ktorí dostali šancu, sme spravili víťaznú bodku bez akýchkoľvek problémov. Splnili sme cieľ, ktorý sme si dali. Kvalifikáciu až na zaváhanie v Čiernej Hore hodnotím veľmi pozitívne, boli to poctivé výkony. Chlapci spravili všetko pre to, aby sa táto kvalifikácia podarila. Debutanti nesklamali, Samuel Goč aj Lukáš Kyjanica podali dobré výkony. Emo hral na svojom vysnívanom poste, bol na to priestor. Týmto som sa chcel Emovi odvďačiť za to, ako pristupoval k reprezentácii."

Emanuel Kohút, blokár a kapitán SR, v zápase na poste korektora: "Chcel som si splniť sen, tréner mi to umožnil - zahrať si v reprezentácii na poste univerzála. Myslím si, že som bol platné striedanie (smiech). Hrali mladší chalani, keď bolo potrebné posilniť obranu, kývol som na to. Je to tak, ako som povedal v Nitre - končím s reprezentačnou kariérou, dohral som túto kvalifikáciu a koniec. Na Islande to bola povinná jazda, na takýto zápas sa ťažko koncentruje, no som rád, že sme to zvládli. Teším sa, že sme postúpili na majstrovstvá Európy."

Lukáš Kyjanica, blokár SR, debutant v národnom tíme: "Bolo to pre mňa niečo nové, veľmi som si to užil aj vďaka chalanom, ktorí ma výborne prijali do kolektívu. Zo začiatku som bol trochu nervózny, no som rád za príležitosť, ktorú som dostal od trénera."

Jakub Ihnát, smečiar SR: "Tréner dal šancu mladým. Nebolo to z našej strany úplne optimálne, v druhých častiach setov sme však ukázali, že sme lepší tím. Nebol to však nejaký super výkon. Som veľmi rád, že sme postúpili, škoda zaváhania v Čiernej Hore, ale napokon to dopadlo dobre. Budem veľmi rád, ak sa dostanem do nominácie na šampionát, to je však ešte ďaleko. Dúfam, že skupina bude hrateľná, aby sme bojovali o postup ďalej."

Nitra 15. augusta 2018 (TASR) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti vstúpili do kvalifikácie o postup na budúcoročné majstrovstvá Európy víťazstvom. V Mestskej športovej hale na Klokočine v Nitre zvíťazili v stredu v C-skupine nad Islandom hladko 3:0 (7, 15, 17).
Na majstrovstvách Európy 2019 vo Francúzsku, Belgicku, Holandsku a Slovinsku sa predstaví 24 krajín. Z kvalifikácie postúpia na šampionát víťazi siedmich skupín a kvinteto s najlepšou bilanciou z druhých priečok. Slováci na ME nechýbali od roku 2007, bojujú teda o siedmu účasť v sérii a celkovo jubilejný desiaty štart na najvyššom kontinentálnom fóre.
1. kolo
Slovensko - Island 3:0 (7, 15, 17)
64 minút, rozhodovali: Petrovič (Srb.) a Lotová (Tal.), 1100 divákov
Slovensko: Kohút 3, Zaťko 1, Paták 4, Krajčovič 3, Michalovič 5, Lux 8, liberá Kubš a M. Vitko (Jančura 4, Mačuha 5, Gavenda 8, Firkaľ 9, Ludha 6, Kriško 0).
Island: Máni Matthíasson 1, L. Matthíasson 2, K. Valdimarsson 4, Thórisson 1, Gíslason 4, H. Valdimarsson 6, liberá Axelsson a Björnsson (A. Halldórsson 4, Thorsteinsson 0). Tréner: Ch. Achten.

Slováci pred solídne zaplnenou Mestskou športovou halou od úvodu potvrdzovali vyššiu kvalitu. Viedli 6:0, to už Islanďania mali za sebou jeden timeout. Hostia následne získali pár bodov a skorigovali na 4:9, nasledovala však sedembodová šnúra Slovákov, ktorí odskočili na 16:4 - bodoval Michalovič, nepresný príjem Islanďanov si nad sieťou vychutnal Kohút. Pri sieti sa presadil aj Krajčovič (21:6) a domáci ukončili set štyrmi bodmi v sérii - 25:7.
Tréner Kravárik sa po jednoznačnom prvom sete rozhodol obmeniť prakticky celú zostavu a dať príležitosť viacerým mladíkom, na palubovke zostal iba smečiar Lux. Slováci na začiatku tejto časti viedli po Gavendovom útoku 5:1. V nasledujúcich chvíľach domácich tromi bodmi potiahol Firkaľ (9:4). Päťbodová šnúra slovenského tímu znamenala stav 14:5. V druhom sete sa Islanďania dostali na dvojcifernú hranicu (10:19), Slovákov k setbalom esom dostal Jančura - 24:13. Premenili tretí, zvíťazili 25:15.
Hráči z lavičky zostali na ihrisku aj v treťom sete. V jeho úvode Islanďania viedli 2:1, ale Slováci skóre rýchlo otočili vo svoj prospech (7:3). Islanďania odpovedali esom aj blokom a dokázali vyrovnať (7:7). Slováci v polovici setu odskočili na 12:9 a belgický tréner Islanďanov Achten si vzal oddychový čas. Štvorbodová šnúra Slovákom priniesla vedenie 18:12, záver si bez problémov ustrážili a triumfovali 25:17.

Andrej Kravárik (tréner SR): "V rámci prípravy to bol pre nás vhodný zápas. Bola to však kvalifikácia a bol tam určitý tlak, trochu to bolo na chlapcoch vidieť. Zápas splnil cieľ, tým bola jednoznačná výhra. Chceli sme súperom ukázať, že máme silu nielen v základnej zostave, ale tiež v celom tíme. Mal som v úmysle nasadiť od úvodu chlapcov z lavičky, základná zostava by však bola bez tréningu, a to som nechcel. Bol som viac než prekvapený z výbornej atmosféry. Boli tu utvorené fantastické podmienky a veľmi ma to teší. Verím v silu nášho tímu a verím, že v Čiernej Hore dosiahneme výsledok, ktorý pritiahne na Moldavsko ešte viac divákov, aby súper takpovediac nemal šancu. Na zápas v Čiernej Hore sme stopercentne pripravení a vieme, s kým máme tú česť. Hrajú spolu minimálne päť rokov, pôsobia v kvalitných ligách. Musím však upozorniť na našu kvalitu. Chceme predviesť výkon na úrovni a dosiahnuť víťazstvo."
Július Firkaľ (smečiar a najlepší hráč SR): "Boli sme jasní favoriti a myslím si, že inak sa to ani nemohlo skončiť - snáď len, ak by sme ich v každom sete udržali pod desiatimi bodmi. Skončilo to tak ako malo, a to ma teší. Islanďania nás ničím neprekvapili. Bol som prekvapený, koľko prišlo ľudí. Je len škoda, že cesta niektorých do Nitry trvala dlhšie než samotný zápas (smiech). Som rád, že prišla takáto podpora a dúfam, že na ďalších zápasoch to bude ešte lepšie. Teraz nás čaká Čierna Hora, po nás je druhý favorit skupiny. Myslím si, že to bude veľmi dobrý zápas. Máme jasný cieľ, chceme vyhrať bez straty setu."
Martin Jančura (nahrávač SR): "Už pred zápasom sme tušili, že šancu dostanú viacerí. Snažili sme sa, aby sme zachovali určitý štandard a spravili si rešpekt aj pred ďalšími zápasmi. Chceli sme pridať aj niečo extra pre divákov, podarilo sa nám pár pekných kombinácií. Na týchto zápasoch je najťažšie sa niekedy skoncentrovať, keď vieme, že máme oveľa vyššiu kvalitu. Dobré bolo, keď sme stále dokázali hrať našu hru, za každého stavu. Atmosféra bola v úvode priam elektrizujúca. Bolo super hrať pred takým publikom a chcel by som sa všetkým poďakovať. Verím, že aj chalani z Islandu budú radi spomínať na túto atmosféru, možno ju zažili prvýkrát."
Filip Gavenda (univerzál SR): "Bol to jednoznačný zápas v náš prospech. Ukázali sme kvalitu, chceme postúpiť na majstrovstvá Európy. Ďakujem trénerovi, že dal šancu aj nám, hráčom z lavičky. Zápas v Čiernej Hore bude úplne iný. Toto víťazstvo nás musí opäť v niečom posunúť ďalej."