Reprezentácia REPREZENTÁCIA MUŽI ME 2019 Kvalifikácia na ME 2019 - 0:3, 3:0 s Čiernohorcami

Kvalifikácia na ME 2019 - 0:3, 3:0 s Čiernohorcami

Nitra 5. januára 2018 (TASR) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti zvládli sobotňajší kľúčový zápas v kvalifikácii na ME 2019. V športovej hale v Nitre zdolali v C-skupine Čiernu Horu 3:0 a v tabuľke sa dostali na prvé miesto. Postupovú definitívu musia v stredu potvrdiť na Islande, v záverečnom dueli v skupine s posledným tímom tabuľky sú jednoznační favoriti.
Na majstrovstvách Európy 2019 vo Francúzsku, Belgicku, Holandsku a Slovinsku sa predstaví 24 krajín, teda rekordný počet. Z kvalifikácie postúpia na šampionát víťazi siedmich skupín a kvinteto s najlepšou bilanciou z druhých priečok. Keďže dve skupiny sú iba trojčlenné, v konečnom hodnotení "druhých" sa nebudú brať do úvahy výsledky proti tímom, ktoré skončia na posledných miestach v štvorčlenných skupinách. Slováci na ME nechýbali od roku 2007, bojujú o siedmu účasť v sérii a celkovo jubilejný desiaty štart na najvyššom kontinentálnom fóre.

5. kolo
Slovensko - Čierna Hora 3:0 (21, 22, 20)  
Rozhodovali: Vagniová (Tal.) a Grieder (Švaj.), 2800 divákov (vypredané !!!).
Slovensko: Michalovič, Kriško, Kohút, Krajčovič, Zaťko, libero Kubš (libero Vitko, Jančura, Mlynarčík, Lux, Paták, Ihnát, Mačuha, Ludha). Tréner: A. Kravárik
Čierna Hora: G. Čuk, Strugar, Čačič, Bojič, Suljagič, Čulafič, libero Lakčevič (Radonič, Radunovič, Milič, Vukašinovič, Delič). Tréner: V.Bašič

Začiatok úvodného setu bol vyrovnaný. Prvý bod získali po vlastnom podaní Slováci, potom sa súperi naťahovali. Za stavu 6:6 zverenci Andreja Kravárika získali dve lopty a dvojbodový náskok si udržiavali do stavu 11:9. Hostia s Čiernej Hory nedovolili Slovákom odskočiť výraznejšie, ale v závere setu domáci predsa len úspešnou šnúrou potešili divákov a triumfovali 25:21.
Úvod druhého dejstva vyšiel lepšie hosťom. Viedli už 5:2, ale Slováci zlepšili najmä obranu na sieti a otočili stav na 9:8. Od tohto momentu bola hra opäť vyrovnaná a o víťazovi setu sa rozhodovalo až v závere. Vďaka lepšiemu podaniu a koncentrácii ho pre seba získali Slováci v pomere 25:22.
Prevaha Slovenska pokračovala aj v úvode tretieho setu, štvorbodový náskok však hostia zmazali a neskôr bol stav 8:8. Diváci vo vypredanej hale hnali dopredu slovenských reprezentantov, ktorí opäť šnúrou troch bodov súperovi odskočili. V ďalšom priebehu setu už mali hru pevne pod kontrolou a napokon v ňom triumfovali 25:20 a v celom zápase 3:0.

Bar 19. augusta 2018 (TASR) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti neuspeli vo svojom druhom vystúpení v C-skupine kvalifikácie o postup na budúcoročné majstrovstvá Európy, keď v nedeľu prehrali v Bare s domácimi Čiernohorcami 0:3.
Zverenci Andreja Kravárika klesli v tabuľke skupiny na 3. miesto. V auguste ešte odohrajú dva duely proti Moldavsku - v stredu 22. v Nitre (18.00 h) a v nedeľu 26. v Kišiňove (16.00 h SELČ).
Na majstrovstvách Európy 2019 vo Francúzsku, Belgicku, Holandsku a Slovinsku sa predstaví 24 krajín, teda rekordný počet. Z kvalifikácie postúpia na šampionát víťazi siedmich skupín a kvinteto s najlepšou bilanciou z druhých priečok. Keďže dve skupiny sú iba trojčlenné, v konečnom hodnotení "druhých" sa nebudú brať do úvahy výsledky proti tímom, ktoré skončia na posledných miestach v štvorčlenných skupinách. Slováci na ME nechýbali od roku 2007, bojujú teda o siedmu účasť v sérii a celkovo jubilejný desiaty štart na najvyššom kontinentálnom fóre.

Andrej Kravárik, tréner SR: "Toto víťazstvo sa nerodilo ľahko, so súperom sme sa ťahali v koncovke. Ale vedel som, že sa dostaneme do hry, chcelo to trpezlivosť. Splnili sme úlohu favorita skupiny, aj keď sme vedeli, že to nebude ľahké. Divákom zo srdca ďakujem, takúto atmosféru som nezažil ani nepamätám."
Emanuel Kohút, kapitán SR: "Bol to skvelý zápas, diváci videli skvelú šou. Hrali sme so srdcom. Pre mňa to bol posledný zápas v reprezentácii, moje rozhodnutie je definitívne."
Peter Michalovič, hráč SR, v zápase 15 bodov: "Dávno som nevidel takto zaplnenú halu. Diváci boli skvelí, zápas sme si užívali. Bolo to neskutočné. Splnili sme, čo sme mali, aj keď prvý set nebol ideálny. Boli sme však trpezliví, súper nás nemal čím prekvapiť."

Čierna Hora - Slovensko 3:0 (24, 19, 26)
86 minút, rozhodovali: Savič (Bosna a Herc.) a Sirakov (Bul.), 650 divákov
Čierna Hora: Čačič 5, Babič 4, Čulafič 17, M. Bojič 14, Šuljagič 6, R. Strugar 4, libero Lakčevič. Tréner: V. Basič.
Slovensko: Kohút 5, Zaťko 1, Paták 6, Krajčovič 5, Michalovič 14, Kriško 8, libero Kubš (Ihnát 0, Ludha 1, Lux 6, Jančura 1, Gavenda 1). Tréner: A. Kravárik.

Slováci v úvode prehrávali 3:5, no otočili na 6:5, Michalovič pomohol esom. Neskôr servisom zatlačil Kriško a Slováci viedli 9:6. Čiernohorci reagovali pri podaní Babiča, trojbodovou šnúrou vyrovnali na 10:10. Paták vrátil Slovákom výhodu (12:10), Čiernohorci neskôr blokom vyrovnali na 17:17, ale Krajčovič odpovedal rovnako (20:18). Keď Kriško opäť uspel v útoku, Slováci boli blízko k zisku setu, no domáci dokázali v úplnom závere opäť vyrovnať (23:23). Slováci sa blokom dostali k setbalu (24:23), nepremenili ho však a keď o chvíľu dostali príležitosť Čiernohorci, využili ju esom Babiča - 26:24.
Povzbudení Čiernohorci na začiatku druhej časti odskočili na 4:1, náskok si udržiavali a neskôr viedli 11:7. Michalovič znížil na 10:11 aj 11:12, ale Čiernohorci sa opäť vzdialili (14:11, 18:12) a boli bližšie k úspechu. Slovenskí reprezentanti sa ešte dotiahli na trojbodový rozdiel, keď striedajúci Lux vypálil eso (17:20), domáci však odpovedali tromi bodmi v sérii (23:17). Michalovič odvrátil prvý setbal, druhý v poradí Bojič premenil - 25:19.
V úvode tretieho setu poslal tréner Kravárik do boja nahrávača Jančuru aj smečiara Luxa. Po Krajčovičovom bloku Slováci viedli 3:1, Čiernohorci však otočili na 4:3 vo svoj prospech. Keď domáci trojbodovou šnúrou odskočili na 9:6, na ihrisko sa vrátil nahrávač Zaťko a prišiel univerzál Gavenda. Kriško esom vyrovnal na 9:9, Lux útokom na 11:11, no Čulafič o chvíľu dal dve esá za sebou a za stavu 11:15 kouč Kravárik požiadal o oddychový čas. Domáci viedli 18:14 aj 19:16, no Slováci vyrovnali na 19:19 a vrátili sa do hry, neskôr trojbodovou šnúrou otočili na 23:21, keď esom prispel Jančura. Čiernohorci sa dostali z najhoršieho (23:23), no neskôr pustili Slovákov k trom jednotlivým setbalom (24:23, 25:24, 26:25). V tejto fáze bolo mnoho pokazených podaní, Slováci svoje príležitosti nevyužili. Čiernohorci sa Babičovým blokom dostali k mečbalu (27:26) a ďalším blokom ho premenili - 28:26.

Andrej Kravárik, tréner SR: "Ak nezlepšíme podanie a nebudeme presne dodržiavať taktické pokyny, tak sa jednoducho nepohneme. Najmä, keď sa blíži koncovka. Ak to takto pôjde ďalej, budeme prehrávať aj so súpermi ako je Čierna Hora. Prvý set sme mali dobre rozbehnutý, ale spravili sme kvantum chýb na podaní a takto sa volejbal hrať nedá. V priebehu zápasu sme robili zmeny v zostave. Paták musel ísť dole, aj keď dobre útočil, ale neprihrával, nefungovala distribúcia so Zaťkom a preto tam išiel Jančura. Máme 14 hráčov, aby sme súpera zdolali. Ak chceme postúpiť na majstrovstvá Európy, takýchto súperov musíme zdolávať. Určite na to máme. Teraz musia prísť štyri výhry za sebou s plným počtom bodov, nič iné neberiem."