3:0,3:1 s Moldavskom

Kišiňov 26. augusta 2018 (TASR) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti dosiahli tretie víťazstvo v kvalifikácii ME 2019. V nedeľňajšom zápase C-skupiny vyhrali zverenci Andreja Kravárika v Kišiňove nad domácim Moldavskom.
Slováci uzavreli augustový štvorzápasový blok kvalifikácie, v úvode januára na nich čakajú dva záverečné duely: domáci zápas proti Čiernej Hore (5. alebo 6. januára) a súboj na Islande (9. januára).Na ME 2019 vo Francúzsku, Belgicku, Holandsku a Slovinsku sa predstaví rekordný počet 24 krajín. Z kvalifikácie postúpia na šampionát víťazi siedmich skupín a kvinteto s najlepšou bilanciou z druhých priečok. Keďže dve skupiny sú iba trojčlenné, v konečnom hodnotení "druhých" sa nebudú brať do úvahy výsledky proti tímom, ktoré skončia na posledných miestach v štvorčlenných skupinách.
Slováci na ME nechýbali od roku 2007, bojujú o siedmu účasť v sérii a celkovo jubilejný desiaty štart na najvyššom európskom fóre.

Moldavsko - Slovensko 1:3 (-14, 22, -20, -18)
98 minút, rozhodovali: Emirogluová (Tur.) a Popovič (Srb.), 1200 divákov
Moldavsko: Lescov 1, Didorciuc 3, Gherman 1, Predius 17, Bahov 13, Mocanu 8, libero Dudicov (Voleanschii 8, Talpa 2). Tréner: A. Romascan
Slovensko: Kohút 8, Zaťko 4, Paták 8, Krajčovič 12, Michalovič 15, Lux 4, libero Kubš (Gavenda 3, Jančura 0, Kriško 10, Firkaľ 0). Tréner: A. Kravárik

Slováci nastúpili s jednou zmenou v porovnaní so stredajším zápasom v Nitre, namiesto Kriška dostal šancu Lux. Úvod duelu slovenským volejbalistom vyšiel perfektne, pri sériách Zaťka a Patáka na podaní viedli 8:2. Moldavci znížili na 5:8, ale potom zavelil útokom a servisom kapitán Kohút a Slováci viedli 13:8. V polovici setu bolo 16:11 pre hostí, ktorí valcovali ďalej, Michalovič blokom upravil na 20:12. Záver prvého dejstva bol jasne v réžii Slovákov, vyhrali ho hladko 25:14, na záver sa blokom prezentoval striedajúci Gavenda.

Druhý set začali lepšie Moldavci, pridali na podaní a viedli 9:5. Domáci ožili, dobre prihrávali aj útočili a udržiavali si náskok. Slováci znížili na 10:12, ale o chvíľu Gherman stredom upravil na 15:11. Tréner Kravárik zareagoval striedaním, namiesto Luxa prišiel Kriško. Slováci sa dostali na rozdiel dvoch bodov (14:16) a vykresali nádej na zvrat v sete, ale potom sa domáci prezentovali kvalitnou obranou na sieti a za stavu 19:15 si tréner Kravárik vyžiadal timeout. V závere viedli domáci 23:18, Slováci pri podaní Michaloviča znížili na 21:23, ale zvrat sa im nepodaril. Moldavsko vyhralo druhé dejstvo 25:22.

Začiatok tretieho setu bol vyrovnaný, oba tímy sa držali bok po boku. Slováci odskočili na tri body pri podaní Kriška, keď sa Paták blysok blokom a Michalovič útokom - 6:9. Moldavci však znížili zásluhou Bahova na 10:11 a potom dokonca otočili na 13:12 po ese Ghermana. Bojovalo sa o každú loptu, v polovici setu získali Slováci dva dôležité body za sebou a otočili na 17:15. Potom zapracoval skvele na sieti Paták a Michalovič zvýšil na 18:15. Ešte bližšie k zisku setu pribížil Slovákov kapitán Kohút, keď esom zvýšil na 21:16. Moldavci sa nevzdávali a znížili na 20:22, no viac im favorit duelu nedovolil a set ukončil esom Paták (20:25).
Hneď na začiatku štvrtého setu si Slováci vypracovali mierny náskok, Kohút upravil na 3:1. Moldavci po nedorozumení na strane Slovákov vyrovnali na 6:6. Potom však prišiel na podanie Kriško a získal dôležité body, esom dostal SR do vedenia 12:9. Domáci znížili na rozdiel bodu, no potom Zaťko krásnym blokom upravil na 14:11. Po bloku Krajčoviča a chybe Moldavcov viedli Slováci 17:12 a neskôr po ese Michaloviča už 21:16. Zápas ukončil esom Kohút, Slováci vyhrali 25:18 a celý duel zaslúžene 3:1.

Andrej Kravárik, tréner SR: "Ukázalo sa, že okrem Islandu sú zápasy s ďalšími súpermi v skupine, teda s Moldavskom a Čiernou Horou, ťažké. Po hladkom prvom sete, v ktorom sme nedali súperovi šancu, prišlo malé uspokojenie a domáci sa chytili. Motor sme naštartovali neskôr, ako bolo treba, a už sme to nedobehli. Som veľmi rád, že v treťom sete sme sa vrátili k dobrej a zodpovednej hre, boli sme opäť na koni, súpera sme dostali kvalitnou obranou pod tlak, dobre sme podávali a to je hra, ktorá nám svedčí. Máme to v skupine výborne rozohrané a v januári chceme spečatiť postup na majstrovstvá Európy víťazstvami nad Čiernou Horou a na Islande."

Nitra: 22.augusta 2018 (TASR)
Slovensko - Moldavsko 3:0 (15, 21, 16)
65 minút, rozhodovali: Marev (Bul.) a Zdraveski (Maced.), 1400 divákov
Slovensko: Kohút 6, Zaťko 2, Paták 12, Krajčovič 8, Michalovič 19, Kriško 5, libero Kubš (Ihnát 1, Firkaľ 0). Tréner: A. Kravárik
Moldavsko: Mocanu 6, Lescov 0, Predius 10, Talpa 4, Voleanschii 6, Bahov 7, libero Dudicov (Didorciuc 1, Gherman 1, Braicov 0, Pantiri 0, Cozlovschi 0). Tréner: A. Romascan

Slováci pred zaplnenou halou vstúpili do stretnutia koncentrovane, po päťbodovej šnúre aj vďaka dvom esám Patáka viedli 6:2. Následne sa viackrát v útoku presadil Michalovič, pridal eso a náskok domáceho tímu narastal (12:5). Po sérii troch bodov Slováci viedli dvojciferným rozdielom (17:7), striedajúci Ihnát neskôr výborným podaním zvýšil na 21:10. V závere po Kubšovej nahrávke od lavičky úspešne zaútočil aj dirigent hry Zaťko (23:12) a Slováci ukončili set blokom - 25:15.
V úvode druhej časti po chybe hostí viedli 4:1 a mierny náskok si udržiavali, Michalovič zvýšil na 10:7. Na podaní sa naďalej darilo Patákovi (13:9) aj Michalovičovi (17:11), pridali po ďalšom ese. Po Patákovom útoku Slováci viedli 21:15, no hostia znížili na 20:23 a tréner Kravárik si vzal oddychový čas. Koncovku Slováci hnaní výborným publikom zvládli, setbal premenil Kriško (25:21).
Začiatok tretieho setu bol vyrovnaný (6:6), následne domáci odskočili na 9:6. Michalovič uspel na bloku aj osamotený (12:8), neskôr útokom zvýšil na 15:10. Pred koncovkou prišla šesťbodová šnúra slovenského tímu, keď si zlý príjem hostí vychutnal kapitán Kohút a univerzál Michalovič dosiahol štyri esá - 21:11. V závere museli z palubovky odniesť zraneného nahrávača hostí Lescova, bodku za stretnutím dal Michalovič - 25:16.

Andrej Kravárik, tréner SR: "Predviedli sme koncentrovaný výkon, ktorý potvrdil, že papierovo sme silnejší než Moldavsko. Potrebovali sme podať dobrý výkon a som rád, že sa nám to podarilo pred plnou nitrianskou halou. Divákom patrí vďaka za výbornú atmosféru. Chlapci urobili všetko pre to, aby zápas dopadol takto. Je to však len malý krok. V Moldavsku bude oveľa ťažšie zvíťaziť, no chceme pokračovať v takomto výkone. Verím v našu silu, pokiaľ ide o obranu na sieti. Treba to preniesť do nasledujúceho zápasu a potom sa o výsledok nebojím."
Emanuel Kohút, blokár a kapitán SR: "Zápas sme zvládli. Bolo pre nás dôležité v domácom prostredí zvíťaziť po premrhanom zápase v Čiernej Hore. Myslím si, že tam sme zbytočne stratili body. Vedeli sme, že ak chceme zostať v hre o prvé miesto, musíme bezpodmienečne vyhrať a to sa podarilo. Klobúk dole pred chalanmi, zostali koncentrovaní od prvej do poslednej lopty. Snažili sme sa eliminovať chyby, to bol kľúč k víťazstvu."
Peter Michalovič, korektor SR: "Čakal som dnes od Moldavcov trochu väčší odpor, ale nezatlačili nás. Útočne sme na tom ako tím veľmi dobre, nemali teda proti nám nijakú zbraň, niečo, čím by nás dostali do defenzívy. Po prehre v Čiernej Hore sme potrebovali takýto zápas. Verím, že tento výkon potvrdíme v ďalšom stretnutí."
Juraj Zaťko, nahrávač a najlepší hráč SR: "Bol to jednoznačný zápas, dnes sme hrali vo veľkej pohode. Takto nejako sme si predstavovali zápasy v tejto kvalifikácii a teší ma, že sa nám to doma podarilo. Bola tu výborná atmosféra, čo nás veľmi teší. Sme radi, že sme sa fanúšikom mohli odvďačiť takýmto dobrým výkonom."