Matchpoint Postrehy - píšete nám Kalný: Myslím si, že mládež sa vzchopí

Kalný: Myslím si, že mládež sa vzchopí

15.11.2018 - Trenčín

Pár dní po konferencii SVF o mládeži sme mali zaujímavú poradu na športovom gymnáziu v Trenčíne. Zopár myšlienok k obom podujatiam, pretože transformácia športových gymnázií na športové školy by mala byť pre mladých volejbalistov viac ako zaujímavá.

 

Športové gymnázium.

Konferencia v Žiline začala úvodnou prezentáciou výsledkov klubmi vyplnených dotazníkov. 75% klubov by dalo svojho hráča do Centra talentovanej mládeže (CTM), alebo aj do systému Centra olympijskej prípravy (COP) v Trenčíne, resp. dievčatá Nitre.
Dnes v Trenčíne považujeme za ideálny stav po 6 – 7 hráčov v 1. – 4.ročníku. Spolu 24 – 28 hráčov. Obsiahli by sme všetky súťaže – juniorov, rezervy mužov a extraligu mužov. Plynule by prichádzali a odchádzali zo školy. Dnes máme troch (3) prvákov a sedem (7) maturantov. Ešte jeden podobný rok a nastanú problémy.
Je zaujímavé, že napriek zlepšeným podmienkam, nová hala, nová posilňovňa, fyzioterapeut, nedokážeme naplniť stav – ak je 75 % klubov ochotných dať hráčov do Trenčína. V Nemecku, Poľsku, kde tiež majú inernátny systém prípravy talentov, iba rodič zabráni príchodu hráča do systému. Nie klub, alebo klubový tréner. Mimochodom máme na Slovensku mladého hráča, ktorého otec ponúkol syna do internátu do Frankfurtu. To samozrejme asi ani nie je možné, ale mohol by ho skúsiť dať do Trenčína.
Dnes by som stredisko v Trenčíne hodnotil nasledovne:
- výsledky kadetov a juniorov v medzinárodnej konfrontácii – „nestíhame“
- počet reprezentantov – absolventov COP TN v reprezentačnom družstve mužov: Krajčovič, Ludha, Jančura, Nemec, Firkaľ, Petráš, Michalovič, Gavenda, Jendrejčák, Ondrovič, Palgut.
Našim samozrejmým cieľom musí byť obstáť aj v konfrontácii s rovesníkmi v mládeži.

Čo je nové do budúcna.

Gymnázium dnes existuje vo dvoch formách, 4 a 8 ročné. Výstup vzdelania je gymnaziálna maturita. Od 1.1.2019 sa športové gymnáziá transformujú na športové školy, ktoré budú mať tieto odbory:
- športové gymnázium,
- športový manažment,
- databázový administrátor v športe,
- administrátor digitálnych služieb.
V každom odbore bude povinná maturita v predmete Základy športovej prípravy. Absolvent smeru gymnázium získa trénerskú kvalifikáciu II. stupňa (poz. www – na Slovensku platí vo všetkých športových odvetviach 5 stupňový systém).
Absolvent nových odborov získa kvalifikáciu III.stupňa – počas štúdia absolvuje viac ako 300 hodín odborného trénerského vzdelávania. Som presvedčený, že stredná športová škola bude ťahákom. Mala by osloviť tie skupiny mladých ľudí, ktoré sa mienia vyprofilovať ako vrcholoví športovci, ale zároveň získajú „do rúk chlieb“. Samozrejme, že môžu pokračovať v štúdiu na vysokej škole. Dnes nikto nič lepšie nevymyslel, preto dúfam, že to bude fungovať.

Mládež na Slovensku.

Počet mladých volejbalistov na Slovensku je nedostatočný. Za posledné roky neustále klesal. U chlapcov máme 12 juniorských tímov, cca 100 juniorov a kadetov spolu. Toľko má v Poľsku jedna akadémia. Môjmu synovi, ktorý trénuje v Nemecku (pozn. www Matúš Kalný – majster Európy v junioroch s družstvom Nemecka) príde na prvý výber 16 bundesligových reprezentačných družstiev vo veku 14 – 15 rokov, odhadom 200 fyzicky zdatných, ale hlavne vysokých hráčov. Nemáme a nemôžme porovnávať? Môžme a aj musíme.

Zopár myšlienok a podnetov.

Akcent na regióny – prvé systémové kroky sa dejú.
Bratislava ako negatívny príklad. V podstate volejbal mužov a juniorov takmer skončil. Voľakedy tu boli štyri kvalitné kluby – ČH, Slávia, Inter a Karlova Ves. Ďalšie dva hrali v druhej lige.
Výchova trénerov na FTVŠ – na prvý pohľad všetko funguje vďaka Přidalovi a Zapletalovej, lenže reprezentačné družstvá nemá kto trénovať a v CTM nepracujú profesionálni tréneri. Mladí sa do praxe nehrnú. Na vytvorenie vzťahu k volejbalu nestačí len kvalitný pedagóg, dobrá knižka a internet. Musia už počas školy pričuchnúť k praxi, dostať volejbal pod kožu.
CTM profesionálni tréneri – absolútna nevyhnutnosť.
Súťaže dlhodobé, alebo turnaje. Na východe máme 4 juniorské družstvá a 1.ligu mužov, ktorá je na západe krajiny, už vôbec nemajú.
Musíme oživiť letné antukové turnaje. V auguste sa juniorský tím musí povinne zúčastniť aspoň dvoch takýchto turnajov. Aby tam ukázal profesionálny tréner, ako počas leta pracoval. Nesmieme to nechať na september, ktorý sa nejako po dovolenkách nakopne.
Nemôžme dopustiť, aby v jednom týždni na konci sezóny hrali hráči počas víkendu M SR juniorov (kadetov) a uprostred týždňa finále školských súťaží. Raz sa to stať môže, ale potom musíme poznať toho, kto to je schopný  takto geniálne vymyslieť, zladiť a zorganizovať.
Extraligové družstvo mužov dnes bežne nemá družstvo juniorov (4 tímy – Prešov, Košice, Komárno, Zvolen)

B tím Slovenska.

- vieme, že máme málo juniorov, nemôžme strácať ani kus,
- vieme, aké je dôležité obdobie 19 – 23 rokov pre rozvoj,
- vieme, že dnes sa v kluboch nepracuje viac ako 9 - 10 mesiacov. Šetrí sa na platoch, prenájmoch,
- vieme, že s podobnými problémami sa borí viacero krajín. Všetky okolité, okrem Poľska,
- vieme, akú pozornosť venujú športu mládeže vyspelé krajiny,
- vieme o praxi vo futbale,
- hlavne vieme, že podľa znenia nového zákona o športe podpisujeme s hráčmi do 23 rokov zmluvy a preto sa musíme o nich aj postarať.
B družstvo musí vzniknúť. Musí minimálne 6 – 7 týždňov počas leta pracovať a konfrontovať sa s okolím. Zanikol Spring cup, ale nedokážeme zorganizovať turnaje štyroch? Bratislava, Brno, Zahreb, Viedeň, Ľubľana, Győr. Zabezpečíme plynulý prechod od juniorov do mužov – to musí byť náš prioritný cieľ v oblasti mládeže.

Záver.

Po konferencii o mládeži som veľa rozmýšlal o tom, ako to vlastne s našou mládeže v skutočnosti je, s tou „slovenskou volejbalovou cestou“. Dnešné vedenie SVF je výrazne akčnejšie. To je fakt. Prestali sme kecať o dobrej ceste v slovenskom volejbale. Snažíme sa veci pravdivo pomenovať, hodnotiť a pomenovať. To je dobré. Možno robíme prvé kroky, aby sme mohli o pár rokov povedať, že sme na dobrej ceste. Myslím si, že mládež sa na Slovensku vzchopí.

Peter Kalný, hlavný tréner COP Trenčín

pozn. www.: Dr. Kalný ma názormi vybudil na polemiku, resp. obhajobu stavu za môj sektor. Vzhľadom k tomu, že som v Listoch Luborovi na tomto webe vytrvalo popisoval "teraz objavené veci" a javilo by sa to zbytočným, predsa len platí repetitio est mater studiorum, takže sa budúci týždeň vyjadrím. Ale nebojte sa, Amerika sa objavobvať nebude. Iní vinníci padnutia do bahna ako Halanda, Singer, Prokeš a Hiadlovský neexistujú. (Husár Ivan za www)