Žreb EL 2019

Luxemburg 13. decembra 2018 (TASR) - Slovenské volejbalové reprezentácie mužov a žien vo štvrtok spoznali svojich súperov v Zlatej európskej lige 2019. V dvanásťčlennej kontinentálnej súťaži sa predstavia zhodne v základnej A-skupine. Slováci si zmerajú sily s Belgičanmi, Turkami a Lotyšmi, Slovenky budú čeliť Češkám, Ukrajinkám a Švédkam.
Družstvá rozdelili do skupín na základe najnovšieho vydania rebríčka krajín Európskej volejbalovej konfederácie (CEV), Slovákom v ňom patrí 14. miesto, Slovenkám 16. pozícia. Zloženie skupín oznámili v sídle CEV v Luxemburgu počas stretnutia delegátov účastníkov súťaží, Slovenskú volejbalovú federáciu (SVF) zastupoval Tomáš Singer.

V roku 2018 mala Zlatá európska liga (ZEL) premiéru, slovenské tímy nepostúpili zo skupinovej fázy na záverečné turnaje. Muži v A-skupine pod vedením Andreja Kravárika v konkurencii Estóncov, Belgičanov a Švédov s jedným víťazstvom nad severanmi (3:1 v Poprade) a piatimi prehrami obsadili posledné 4. miesto, celkovo v rámci súťaže 11. pozíciu. Slovenky vedené novým talianskym trénerom Marcom Fenogliom v C-skupine najskôr dvakrát prehrali s Bieloruskami aj Češkami, no na záver dvakrát zdolali Španielky (3:1 vo Valladolide a 3:2 v Leviciach) a vyšvihli sa na 3. priečku, v konečnom hodnotení súťaže obsadili 9. miesto.
Tréneri reprezentačných družstiev sa v novej edícii súťaže tešia na kvalitné previerky. "Favoritom skupiny sú Belgičania, ale bude záležať aj na tom, v akom zložení sa tímy v tejto súťaži predstavia," povedal Kravárik pre oficiálny web SVF a doplnil: "Pre nás je dôležité najmä to, ako zvládneme januárový záver kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy, od toho sa bude všetko odvíjať. O cieľoch v Zlatej európskej lige je ešte skoro hovoriť, ale určite v nej chceme skončiť lepšie ako tento rok. Potrebujeme sa konfrontovať s náročnými súpermi, čo nám naša skupina určite zaručí."
Kormidelník Sloveniek Fenoglio na margo súperov skonštatoval: "Naša skupina je silná, ale to ma teší, pretože potrebujeme hrať náročné zápasy. Nechcem hodnotiť jednotlivých súperov, zameriavam sa na náš tím a na našu hru. V Zlatej európskej lige sa pokúsime uhrať čo najlepšie výsledky, ale hlavným cieľom v roku 2019 budú domáce majstrovstvá Európy. Zlatú európsku ligu vnímame ako kvalitnú súťaž a dobrú prípravu na šampionát."
V Zlatej európskej lige sa predstaví dvanásť tímov, vo výkonnostne nižšej striebornej osem. V skupinovej fáze (25. mája - 15. júna 2019) sa bude hrať systémom každý s každým doma aj vonku. V domácom prostredí sa Slováci aj Slovenky predstavia spoločne v 3., 5. a 6. kole. Na turnaje Final Four ZEL (ženy 21. - 22. júna, muži 22. - 23. júna) preniknú víťazi troch skupín, právo štartu majú organizátori, ktorých CEV oznámi neskôr. Finalisti ZEL postúpia na Pohár vyzývateľov (FIVB Challenger Cup), jeho víťaz získa miestenku do Ligy národov 2020, v ktorej bojuje po 16 elitných svetových reprezentačných družstiev. Šampióni Striebornej európskej ligy (Final Four žien 28. - 29. júna, Final Four mužov 29. - 30. júna) postúpia o úroveň vyššie, nahradia posledný tím konečného poradia Zlatej európskej ligy. V Zlatej európskej lige rozdelia účastníkom 413-tisíc eur, šampión získa 125-tisíc. V nižšej divízii je k dispozícii 156-tisíc eur celkovo, 50-tisíc pre víťaza.

      Zloženie základných skupín Zlatej európskej ligy 2019 mužov:
      A-skupina: Belgicko, SLOVENSKO, Turecko, Lotyšsko
      B-skupina: Holandsko, Estónsko, Španielsko, Chorvátsko
      C-skupina: Fínsko, Česko, Ukrajina, Bielorusko

      Zloženie základných skupín Striebornej európskej ligy 2019 mužov:
      A-skupina: Grécko, Rakúsko, Maďarsko, Bosna a Hercegovina
      B-skupina: Dánsko, Rumunsko, Azerbajdžan, Gruzínsko

      Zloženie základných skupín Zlatej európskej ligy 2019 žien:
      A-skupina: Česko, Ukrajina, SLOVENSKO, Švédsko
      B-skupina: Chorvátsko, Maďarsko, Francúzsko, Rakúsko
      C-skupina: Bielorusko, Azerbajdžan, Fínsko, Španielsko

      Zloženie základných skupín Striebornej európskej ligy 2019 žien:
      A-skupina: Rumunsko, Gruzínsko, Izrael, Cyprus
      B-skupina: Slovinsko, Portugalsko, Grécko, Estónsko

      Program A-skupiny mužov:
      25. - 26. mája: Turecko - Lotyšsko, Belgicko - Slovensko
      29. mája: Lotyšsko - Slovensko, Belgicko - Turecko
      1. - 2. júna: Slovensko - Turecko, Lotyšsko - Belgicko
      8. - 9. júna: Turecko - Slovensko, Belgicko - Lotyšsko
      12. júna: Slovensko - Lotyšsko, Turecko - Belgicko
      15. júna: Lotyšsko - Turecko, Slovensko - Belgicko

      Program A-skupiny žien:
      25. - 26. mája: Švédsko - Česko, Ukrajina - Slovensko
      29. mája: Česko - Slovensko, Švédsko - Ukrajina
      1. - 2. júna: Slovensko - Švédsko, Česko - Ukrajina
      8. - 9. júna: Švédsko - Slovensko, Ukrajina - Česko
      12. júna: Slovensko - Česko, Ukrajina - Švédsko
      15. júna: Česko - Švédsko, Slovensko - Ukrajina