Reprezentácia Aktuality Prehra v príprave na ME s Maďarkami 2:3

Prehra v príprave na ME s Maďarkami 2:3

Nitra 3. augusta 2019 (TASR) - Slovenské volejbalové reprezentantky prehrali v sobotnom prípravnom stretnutí pred majstrovstvami Európy s Maďarkami 2:3 (18, 23, -23, -16, -11). Súperky sa im v Nitre odplatili za piatok, keď v úvodnom z dvojice duelov uspeli zverenky Marca Fenoglia 3:1.
Pred zápasom zúžili tréneri nomináciu o dve hráčky na finálnu štrnástku. Na európskom šampionáte v Bratislave sa nepredstavia blokárka Michaela Abrhámová ani univerzálka Karin Šunderlíková. Slovenky budú pokračovať v príprave v Nitre, v stredu večer sa presunú do Bratislavy a vo štvrtok odletia do Belgicka, kde sa v Leuvene predstavia od 9. do 11. augusta v troch prípravných dueloch. 

Slovensko - Maďarsko 2:3 (18, 23, -23, -15, -11) - druhé stretnutie.
100 minút, rozhodovali: Tiršel, Viktoríni-Lisá, 100 divákov
Slovensko: Hudecová 13, Pencová 9, Kijaková 13, Fričová 18, Szabóová 9, Ovečková 5, libero Jančová. Tréner: M. Fenoglio
Maďarsko: Töröková 5, Bodovicsová 9, Miklaiová 11, Dekányová 20, Gymesová 12, Bleicherová 6, libero Tóthová (Tálasová 0, Némethová 11, Bokornéová Liliomová 6). Tréner: J. de Brandt

Slovenky nastúpili v úplnej odlišnej zostave ako v piatok. Domáce reprezentantky mali od začiatku navrch, lepšie podávali, útočili aj bránili a v polovici prvého setu viedli 16:12. Pod kontrolou mali slovenské volejbalistky aj záver setu. Esom ho ukončila Kijaková, ktorá nastúpila na poste univerzálky - 25:18.
Druhý set bol do polovice vyrovnaný, potom sa Slovenky dostali do trojbodového vedenia. Maďarky ešte pred koncovkou vyrovnali na 19:19, ale záver zvládli lepšie domáce reprezentantky a set vyhrali 25:23.
V treťom sete sa maďarské volejbalistky dostali do vedenia 17:12. Slovenky znížili na 16:18 útokom Pencovej, ktorá odohrala svoj 90. reprezentačný duel, a potom pri podaní Ovečkovej a následnej obrane na sieti vyrovnali na 20:20. Koncovku však zvládli lepšie Maďarky, set vyhrali 25:23 a znížili na 1:2.
Štvrtý set bol v réžii maďarských volejbalistiek, ktoré ho vyhrali 25:15 a duel dostali do tejbrejku. V ňom mali lepší nástup hosťujúce hráčky, ktoré viedli 5:1 a pri zmene strán 8:5. Po bloku Ovečkovej a útoku Fričovej prehrávali Slovenky už len o bod - 8:9. Maďarky nakoniec tajbrejk zvládli, vyhrali ho 15:11 a celý duel po obrate 3:2.

Marco Fenoglio, tréner SR: "Prvé dva sety sme hrali dobre a nerobili sme chyby. V ďalšom pokračovaní sme ich však začali kopiť, celkovo sme spravili 38 vlastných chýb a to je príliš veľa. Nastúpili sme v zostave, ktorá hrala v takomto zložení prvýkrát s Kijakovou na poste univerzálky a Fričovou v základe, ale som spokojný, že sme bojovali a odohrali sme päť setov. Pred zápasom sme zúžili nomináciu o dve hráčky Abrhámovú a Šunderlíkovú. Museli sme zredukovať tím, je to normálne a rozhodol som sa na základe technickej a fyzickej pripravenosti hráčok. Obe pracovali tvrdo, ale niekoho sme z tímu vyradiť museli. Každý deň sledujeme štatistiky, snažíme sa dostať hráčky do čo najlepšej kondície, ale ako hovorím, museli sme sa rozhodnúť, je to normálne a k športu to patrí. Na poste druhej univerzálky je pripravená Kijaková, alternatívne Hudecová, ktorá hrala v klube na tomto poste počas sezóny. V nominácii je aj Jaroslava Pencová, čo nás veľmi teší, pretože je veľmi dôležitá hráčka s veľkými skúsenosťami. Mala výpadok, nie je stopercentne pripravená, ale verím, že o tri týždne na majstrovstvách Európy bude v poriadku."

Prípravný zápas pred ME žien - Nitra (piatok):
Slovensko - Maďarsko 3:1 (26, 21, -23, 20)
100 minút. Rozhodovali: Kováč a Moravčík, 150 divákov.
Slovensko: B. Koseková 4, Radosová 16, Hrončeková 11, Palgutová 17, Kostelanská 12, Herelová 13, libero Španková. Tréner: M. Fenoglio.
Maďarsko: Sandorová 9, Nagyová 5, Némethová 9, Szakmáryová 12, Pekáriková 14, Tálasová 3, libero Molcsányová (Töröková 3, Bleicherová 0, Gymesová 1). Tréner: J. de Brandt.

Slovenky mali výborný vstup do zápasu, keď sa ujali vedenia 11:3. Domáce volejbalistky dobre podávali aj bránili v poli a až do koncovky mali set pod kontrolou. Maďarky však znížili z 15:21 na 18:21 a v závere dokonca za stavu 20:24 vymazali štyri setbaly domácich. Slovenky napokon vyhrali úvodný set tesne 28:26.
V druhom sete prehrávali Slovenky 10:13, ale vyrovnali na 15:15. Následne po ese Radosovej a troch ďalších úspešných výmenách už viedli 20:16. Koncovku tentokrát zvládli slovenské volejbalistky pohodlnejšie, set vyhrali 25:21 a dostali sa do vedenia 2:0.
Tretí set začali Slovenky výborne a po Palgutovej útoku vyhrávali 11:6. V druhej polovici setu vyhrávali Slovenky 19:14, ale po sérii chýb sa náskok scvrkol na bod (19:18). V koncovke hosťujúce hráčky vyrovnali na 22:22 a napokon vyhrali set 25:23.
Vo štvrtom sete si slovenské volejbalistky vypracovali vedenie 7:3, ale Maďarky otočili na 9:8. Slovenky zapli a získali náskok späť. Po Kostelanskej útoku a Herelovej bloku vyhrávali 17:12. Záver setu domáce hráčky zvládli, vyhrali ho 25:20 a celý duel 3:1.

Marco Fenoglio, tréner SR: "Z víťazstva mám radosť, je to dobrý výsledok. Pracujeme veľmi tvrdo, vo štvrtok sme mali tri a polhodinový tréning a dnes doobeda ťažkú posilňovňu. Dievčatá hrali ako tím a to je dôležité. Odohrali sme dobrý zápas, boli tam nejaké nevynútené chyby, čo sa stáva, pretože hráčky majú ťažké nohy, ale mali sme kvalitný blok a obranu v poli a z toho mám radosť. Pred zápasom som dievčatám povedal, že nie je dôležité víťazstvo, pretože sme ešte ďaleko od prvého zápasu na majstrovstvách Európy. Povedal som, aby bojovali, spravili na ihrisku maximum, ale aby nešli na hranicu rizika kvôli zraneniu. Nestriedali sme, nebol to plán, ale chceme stabilizovať základnú šestku."