Reprezentácia Aktuality Generálka s Fínkami 3:1

Generálka s Fínkami 3:1

Bratislava 20. augusta (TASR) - Slovenské volejbalové reprezentantky zvíťazili v utorok v Bratislave v generálke na ME nad Fínskom 3:1. Zverenky trénera Marca Fenoglia odohrali proti severankám celkovo tri duely. V nedeľu im v Nitre podľahli 1:3, o deň neskôr im prehru v nitrianskej športovej hale rovnakým výsledkom vrátili. V príprave odohrali Slovenky celkovo 11 zápasov, v ktorých si pripísali päť triumfov.
Do domáceho šampionátu vstúpia slovenské volejbalistky na bratislavskom ZŠ Ondreja Nepelu v piatok 23. augusta o 20.00 h zápasom proti Španielkam. V D-skupine a boji o osemfinále ich neskôr čakajú Švajčiarky, Bielorusky, Nemky a topfavoritky z Ruska.
utorok
Slovensko - Fínsko 3:1 (-17, 11, 14, 20)
zápas trval 82 minút, rozhodovali: Kováč a Moravčík (obaja SR), hralo sa bez divákov
Slovensko: Palgutová 8, Hudecová 14, Herelová 4, Koseková 5, Radosová 12, Hrončeková 9, libero Španková (Kijaková 9, Pencová 4, Kostelanská 0). Tréner: M. Fenoglio.
Fínsko: Bjerregaardová-Madsenová 7, Alanková 2, Kokkonenová 10, Laakkonenová 6, Korhonenová 14, Esková 11, libero Koskelová (Czakanová 1, Riikiläová 0, Karhuová 1, Kosonenová 3, Kylmäahová 0, Pihlajamäkiová 0). Tréner: T. Kangasniemi.
Prvý bod v zápase si na konto pripísali Fínky, ktorým patril aj celý prvý set. Severanky za stavu 2:1 šesťbodovou šnúrou získali rozhodujúci náskok a set postupne doviedli do víťazného konca. Triumfovali v ňom 25:17.
V druhom sete sa od začiatku hralo pod taktovkou Sloveniek. Zverenky Marca Fenoglia zlepšili najmä bloky a dostali sa do vedenia 10:4. Náskok si neustále udržiavali, po ďalšom vydarenom útoku viedli už 18:10. Fínky potom získali už len jeden bod, Slovenky v druhom sete triumfovali 25:11.
Aj v treťom sete vyšiel Slovenkám úvod, po šnúre štyroch bodov viedli 4:0. Svoj náskok neustále zvyšovali, Fínky reagovali prestriedaním, ale po ďalšom zakončenom útoku Hudecovej bol stav 15:5. Fenogliove zverenky pokračovali v zlepšenej hre a napokon tretí set získali v pomere 25:14.
Vo štvrtom sete opäť Slovenky od úvodu režírovali dianie na palubovke, viedli 3:0, no Fínky dokázali vyrovnať. Potom však domáce reprezentantky získali osem lôpt po sebe a dostali sa do vedenia 11:3. Hosťujúce hráčky sa od tohto momentu zlepšili, dotiahli sa na rozdiel dvoch bodov 12:10, ale Slovenky si už piate víťazstvo v príprave pred ME nenechali vziať a vo štvrtom sete zvíťazili 25:20.
Barbora Koseková, kapitánka SR: "V prvom sete sme robili veľmi veľa chýb, čo je škoda, lebo vyhrať 3:0 by bolo lepšie. Ale mám z toho dobrý pocit. Ak budeme hrať takto, tak potom môžeme na ME niečo dosiahnuť."
Veronika Hrončeková, blokárka SR: "Okrem prvého setu sme spokojné. Prvý set bol kŕčovitý, asi aj z toho, že sme boli ohúrené z toho, čo sa tu dialo. Ale potom sme sa skoncentrovali, súpera sme zatlačili a dobre sme sa naladili na šampionát."

Nitra 19. augusta 2019 (TASR) - V pondelok dostala v stretnutí príležitosť aj talentovaná blokárka Simona Cigániková, ktorá sa počas ostatných dní zapojila do prípravy pre mierne zdravotné komplikácie Jaroslavy Pencovej. Skúsenej dlhoročnej líderke reprezentácie však domáci šampionát napokon neujde a v záverečnej nominácii nebude chýbať. "Simona počas záverečných dní prípravy do družstva výborne zapadla. K celej záležitosti pristúpila veľmi profesionálne, čo nás veľmi teší a ďakujeme jej za to. Takto si predstavujeme prístup mladej hráčky, ktorá si váži reprezentáciu," povedal športový riaditeľ SVF Marek Rojko.

pondelok

Slovensko - Fínsko 3:1 (-22, 16, 23, 22)
Slovensko: Kijaková 17, Kostelanská 16, Szabóová 4, Ovečková 3, Hudecová 18, Pencová 13, liberá Jančová a Španková (Cigániková 1, K. Fričová 1)
Fínsko: Kylmäahová 2, Riikiläová 1, Czakanová 11, Korhonenová 25, Esková 10, Pihlajamäkiová 4, libero Sievänenová (Kokkonenová 5, Alanková 2, Kosonenová 3, Karhuová 2)

Marco Fenoglio, tréner SR: "Dnes som spokojný, zvlášť preto, že sme nastúpili s inou základnou zostavou než včera. Som rád, že na majstrovstvá Európy ideme s družstvom štrnástich pripravených hráčok, to je pre tím veľmi dôležité. Dnes sme hrali dobre, dievčatá bojovali, odovzdali sto percent a som s nimi spokojný. Odviedli naozaj dobrý výkon."

Slovensko - Fínsko 1:3 (19, -25, -26, -23)
Rozhodovali: Vaško a Tiršel (obaja SR), 150 divákov
Slovensko: Palgutová 10, Kostelanská 6, Herelová 6, Koseková 2, Radosová 22, Hrončeková 1, libero Španková (Pencová 5, Kijaková 13, Hudecová 6)
Fínsko: Alanková, Kokkonenová, M. Bjerregaardová-Madsenová, Korhonenová, Karhuová, Laakkonenová, libero Koskelová (Czakanová, Esková)
Slovenky sa v úvode chvíľu hľadali a Fínky získali vedenie (10:6, 15:11), ale pri servise Kosekovej aj vďaka bloku Radosovej o náskok prišli (15:15). Práve smečiarka Drážďan Radosová pred koncovkou potiahla Slovenky viacerými presnými smečmi (19:18), na podaní sa pridala Palgutová (23:18) a domáci tím bez problémov získal prvú časť - 25:19.
V druhom sete bolo skóre dlho vyrovnané. Fínky po smeči Korhonenovej viedli 18:16, Slovenky pri podaní Kostelanskej otočili na 20:18, ale Fínky trojbodovou šnúrou aj s blokom na 22:21. Radosová ešte raz vrátila Slovenkám vedenie (23:22), ale eso Alankovej naklonilo misky na stranu hostiek - 24:23. Slovenky odvrátili dva setbaly, ale tretí už nie - 25:27.
Od úvodu tretieho setu prišli na palubovku Pencová a Kijaková namiesto Hrončekovej a Palgutovej. Lepšie začali Fínky (8:4), Slovenky však zabrali - eso Kijakovej, skvelé zákroky Špankovej, blok Radosovej aj servis Kostelanskej pomohli k obratu na 13:11. Fínky sa pred koncovkou dotiahli (20:20), k setbalu sa ako prvé dostali domáce vďaka Radosovej - 24:23. Za stavu 25:24 Slovenky nepremenili ďalší setbal, keď neboli spokojné s verdiktom rozhodcu. Fínky napokon set otočili a uspeli 28:26.
Vo štvrtom sete Fínky ušli šnúrou bodov na 11:6, neskôr viedli 13:8, ale Slovenky zabojovali a aj vďaka striedajúcej Hudecovej a bloku Herelovej znížili na 15:16. Na ruke mali vyrovnanie, ale nepodarilo sa a Fínky opäť odskočili (23:18). Keď slovenské volejbalistky blokom Pencovej znížili na 21:23, fínsky tréner si vzal oddychový čas. Slovenky dokázali vyrovnať (23:23), ale Fínky sa dostali k mečbalu a esom ho premenili - 25:23.

Marco Fenoglio, tréner SR: "Nehrali sme dnes dobre. Najväčší rozdiel bol v počte chýb, ktorých sme spravili viac ako súper. V každom sete sme súperovi darovali v priemere osem bodov svojimi chybami, čo je veľa a navyše sme sa trápili na príjme. Musíme na to zabudnúť a sústrediť sa na ďalší zápas. Prehra mrzí, pretože chceme vždy vyhrať. Verím, že v pondelok to bude lepšie, dnes nie som spokojný."

Nikola Radosová, smečiarka SR: "Dnes bolo v našej hre viacero problémov, na ktorých musíme popracovať. Neboli sme ako keby ideálne mentálne nastavené, nevedeli sme si na ihrisku pomôcť a robili sme veľa chýb. Prvý set sme dokázali v koncovke zachrániť, chceli sme tak aj pokračovať, ale nepodarilo sa nám to."
Nina Herelová, blokárka SR: "Naša hra dnes nešliapala tak ako mala, robli sme zbytočne veľa chýb. Mali sme slabý príjem a nevedeli sme si na ihrisku pomôcť. Nedokázali sme Fínky zatlačiť ani na servise, tým pádom sme ich nedostali pod tlak. Bol to slabý výkon z našej strany, verím, že to bude facka, ktorá nás nabudí nás to do ďalších zápasov. Na tento musíme zabudnúť."